U letadla.
"U letadla" totiž nebylo vůbec nic, co by ho vůbec připomínalo, byla to vlastně jen mýtina, na které mimo trávy a mechů nic nerostlo. "Na konci války se nad touto částí Krušných hor odehrála velká letecká bitva" povídá mi táta, jež si jasně musel všimnout jak mě "letadlo" zklamalo. "Bylo tady sestřeleno přes padesát letadel a tohle je jedno z nich, americkej bombardér". "Ale vždyť tu nic není" namítal jsem. "To je jenom na první pohled, letadlo se nárazem na stráň roztříštilo a z větší části shořelo, velké trosky uklidili hned po bitvě, ale když se podíváš blíž, jsou tu ještě zajímavé věci".
Časem jsem tomu přišel na chuť, když jsme na to místo šli a houby zrovna nerostly, věnovali jsme čas průzkumu. Na zemi byly vedle škvarků duralového plechu také roztrhané nábojnice palubních kulometů, očouzené části plexiskla kokpitu, zdemolované trosky palubních přístrojů a jednou jsme také našli náramkové hodinky s žárem zdeformovaným pouzdrem a stíny ručiček kohosi z posádky letadla. Tehdy jsem si poprvé spojil trosky s tím, že ho vlastně někdo musel řídit, navigovat a podobně a že by mě zajímalo, jak to s posádkou letounu bylo a jestli alespoň někdo z ní přežil.
Dlouho se nedařilo, v oficiálních materiálech a ve školním dějepisu nebyla o bitvě ani zmínka, nebyla ideologicky zajímavá, nezúčastnili se jí totiž žádní sovětští letci. Letoun patřil do spojeneckých svazů létajících na sklonku války bombardovat Německo. Nebyl jsem ani žádný usilovný pátrač, ani letecký fanda, jenom jsem tu myšlenku nosil někde v podvědomí zasutou a spíš čekal na náhodu. Identifikaci letadla a posádky provedl v druhé polovině osmdesátých let Čestmír Zbuzek, kterému se v polovině osmdesátých let podařilo vypátrat zadního střelce letounu a jeho prostřednictvím ostatní členy posádky. Z jejich popisu události a z osy jejich seskoku z letadla určil polohu místa dopadu a také ho našel.
Nálezem motorů a některých nezpochybnitelných částí daného letounu si ověřil, že jde skutečně o letadlo po kterém pátrá. Příběh tohoto letounu publikoval v časopise "Letectví a kosmonautika"v roce 1986. V té době jsem ale ještě informace nezachytil a musel si počkat až do letošního roku, kdy jsem navštívil museum této bitvy v Kovářské. Museum letecké bitvy nad Krušnými horami 11.9.1944 v Základní škole sgt. J.C. Kluttze v Kovářské založila parta nadšenců, která odvádí neuvěřitelnou porci práce. Vykopávky, pořádání, evidence nalezeného materiálu, jeho určování a umísťování do expozice musea, průvodcovská činnost v něm, o sobotách a nedělích, to vše zadarmo a ve svém volném čase.
To ještě není všechno. Korespondují s dosud žijícími účastníky bitvy nebo jejich rodinnými příslušníky a zvou je každý rok na datum výročí bitvy do Kovářské. Podařilo se jim také vypátrat identitu některých letců, kteří v bitvě zahynuli ale byli považováni za nezvěstné a jejich rodiny nevěděly, kde životní poutě jejich příslušníků skončily. Museum je v nevelkém prostoru a je doslova narvané exponáty a informačními tabulemi. Člověka nepoučeného a neznalého zahltí množstvím informací. Své letadlo jsem tam nemohl najít a proto jsem se jednoho z průvodců na něj zeptal.
"To letadlo nepatří do té bitvy, byl to Lancaster, měl kanadsko americkou posádku, a byl sestřelen nočním stíhačem při návratu ze své mise v noci z 5. na 6. března 1945, v současné expozici musea není, ale u příležitosti 66. výročí této bitvy rozšiřujeme expozici a v ní už bude uveden", vysypal na mě informace průvodce. Takže 11.9. jsem se do musea dostavil ještě jednou a vyfotil si informační tabuli a dozvěděl se: Letoun typu Avro Lancaster CF-F2 "Fox 2"
pilot: James W. Alexander
navigátor: Wiliam Petrachenko
bombometčík: F.R. Chapman
palubní technik: Cliff C. Lear
radiooperátor: G. W. Morgan
hřbetní střelec: Robert Pyett
zadní střelec: Joe V. Wiliams
Všem se podařilo z hořícího letounu včas vyskočit s padákem a byť někteří popálení, vyvázli všichni živi. Po roce 89 místo dopadu část posádky navštívila. Wiliamsův příběh posloužil v knize jejíž název a autora jsem si bohužel nezapamatoval. K "Letadlu" chodím na houby dodnes, i když se už mýtinka notně zatáhla a v jejím prostředku stále nic neroste. Co je zajímavé, na místě, kam muselo vytéci několik hektolitrů leteckého petroleje rostou lišky, které jsou pověstné svojí háklivostí na čistotu prostředí. www.museum119.cz
Vladimír Šťastný
Psí vycházky - Podmileská výšina.
Volné pokračování minulého blogu, kde bych chtěl ukázat, kam jsme všude s naší psí holkou Gerou zašli a co jsme viděli.
Vladimír Šťastný
Psí vycházky.
Před takřka osmi lety přibyla do naší rodina fenka Slovenského kopova, Gera. Od té doby se nám značně změnil život.
Vladimír Šťastný
Proč si to Turek nemůže taky „odpracovat“?
Dnes byl na konzultaci u prezidenta republiky nominant Motoristů na post ministra životního prostředí, Filip Turek. Prezident se zatím oficiálně nevyjádřil, ale vše směřuje směrem, který se dal čekat.
Vladimír Šťastný
Vysušíme střední Evropu pomocí větrných elektráren na poušť?
Před bezmála šesti léty jsem tu zveřejnil blog, v němž jsem uvažoval o možnosti ubývání srážek díky zpomalení vzdušného proudění vlivem činnosti větrných elektráren.
Vladimír Šťastný
Systémoví versus nesystémoví.
Především z médií hlavního proudu dnes můžeme číst, vidět a slyšet, že letošní volby jsou soubojem systémových stran, vůči těm nesystémovým až dezolátním nebo vysloveně proruským.
| Další články autora |
Snowboarding na ZOH 2026: Stříbrná Adamczyková se postaví na start i v neděli
To je jízda! Závody ve snowboardingu na ZOH 2026 přinesly českým fanouškům dvojnásobnou radost. V...
Program ZOH 2026: Kdy fandit Čechům na olympiádě
Zimní olympijské hry 2026 jsou v plném proudu. Největší sportovní svátek roku potrvá až do 22....
GALERIE: Schody v Krči vedou do prázdna. Betonová záhada z dob krize
Uprostřed Kunratického lesa stojí dodnes betonová ruina, která mnohé kolemjdoucí mate: schody,...
Češi na ZOH 2026: Máme přehledný harmonogram Her v Miláně a Cortině
Největší sportovní svátek roku je v plném proudu. Olympijské hry v Miláně a Cortině přináší desítky...
Pražské metro pod lupou: Které vlaky tu jezdily, které skončily ve šrotu a co přijde dál
Po kolejích pražského metra se postupně prohánělo už pět různých typů souprav, ten poslední začal...
V Jičíně budou další čtyři roky pokračovat sdílená kola, zajistí je nextbike
Dotovaná sdílená kola v šestnáctitisícovém Jičíně budou pokračovat i v letech 2026 až 2029. Na...
Hasičských zásahů v hradeckém kraji bylo o desetinu méně, přibylo požárů
Hasiči v Královéhradeckém kraji měli loni 8395 událostí, o 10,3 procenta méně než v roce 2024, kdy...
Zimní olympijské hry 2026: Celine Sommerová startuje už zítra ve slalomu
Česká výprava na zimních olympijských hrách má další posilu. Alpská lyžařka Celine Sommerová...
Na dvou šumavských vrcholech leží přes metr sněhu. Poprvé v této zimě
Díky vydatnému sněžení v posledních dvou dnech překonala výška sněhu na dvou šumavských vrších...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 146
- Celková karma 21,65
- Průměrná čtenost 1797x



















