Sloužím vlasti... - Operace STEEL

Jeden jediný parašutista byl pověřen vykonáním této operace. Byl ještě velmi, velmi mladý, ale okolnosti ho donutily jít cestou mužů…

I když byl ještě nedávno dítětem, ocitl se na neskutečně nepřátelském území a měl neskutečně důležité poslání. Z Anglie přivážel náhradní součástky radiostanic, jako byly záložní lampy, odpory, elektrolyty a hlavně krystaly. Další součástí jeho výbavy bylo množství kapslí s jedem, takzvané tablety ,,L" s cyankali. Ty měl odevzdat předešlým výsadkům a jejich společníkům z řad domácího odboje. Tito chtěli mít jistotu, že v případě ohrožení, nepadnou do rukou gestapa živí...

Neméně důležitá byla i radiostanice, kterou přivážel do vlasti k posílení spojení.

Jmenoval se Oldřich Dvořák, měl hodnost svobodníka a bylo mu pouhých 19 (!!!) let.

Ukryl padák s kombinézou a ponechal si u sebe pouze náhradní díly radiostanic a jedové kapsle. Vysílačku, kterou měl uzavřenou v příručním kufříku, zabalil do nepromokavé, pogumované plachty a zahrabal ji na poli, poblíže místa, kde se svým padákem 28. dubna 1942, v půl druhé ráno přistál. Netušil, jak strašné chyby se tím dopustil. Spolu s ním tu noc ze stejného letadla seskočili i muži tvořící operace BIVOUAC  a BIOSCOP. Ti však měli své vlastní poslání, ukryli v okolí seskoku sedm padákových souprav a zásobník s operačním materiálem a nechali svobodníka Dvořáka jeho úkolu a osudu.

Svobodník Dvořák si však zřejmě neuvědomil fatální skutečnost, že pole bývají takto na jaře obdělávána a protože radiostanici zabalenou do plachty nezakopal dost hluboko, byla tato hned druhý den při vláčení odkryta a následně nalezená mužem obdělávajícím pole. Ten celou situaci, snad ve strachu, že jde o provokaci ze strany gestapa, ohlásil na četnickou stanici. Odtud se zpráva o nálezu dostala až na služebnu gestapa na Kladno.

Důkladnou prohlídkou celého okolí nálezu vysílačky gestapo objevilo i operační materiál výsadků BIVOUAC a BIOSCOP. Svobodník Dvořák o tomhle průšvihu neměl ani tušení a vydal se po záchytných adresách, přes které měl za úkol se dostat k výsadku SILVER ,,A".  To se mu skutečně podařilo a tuto část úkolu tedy splnil. V Pardubicích se přihlásil u manželů Krupkových, u kterých měl velitel SILVERU ,,A", kapitán Alfréd Bartoš zvaný ,,FREDO", svoje velitelské stanoviště. Dvořák předal Bartošovi náhradní díly do vysílaček i kapsle s jedem. Kpt. Bartoš rozhodl, že se má Dvořák přemístit na Plzeňsko a Berounsko a tam být k dispozici jako telegrafista. Spolupracoval tehdy s V. Rusým, R. Marešem a dalším telegrafistou Peltánem.

U této skupiny se zdržoval Dvořák do 30. června  1942. Tehdy byla v cerhovickém pivovaru objevena gestapem vysílačka, na jejímž provozu se podílel.

Svobodník Dvořák měl štěstí a unikl. Rozhodl se ustoupit až na Slovensko, s tím, že tak se mu snad podaří zmizet pronásledovatelům. Neměl žádné organizační, ani materiálové zajištění, doufal však, že se mu únik podaří a že najde způsob, jak dát vědět o svém osudu Zpravodajskému odboru v Londýně.

 

 

 

Dne 9. července  1942 došel svobodník Oldřich Dvořák, narozený 13. listopadu 1923 do pohraničního pásma na Moravsko - Slovenském pomezí. Tam, v Radošovicích u Skalice byl ve svých devatenácti letech dostižen a zastřelen...

 

 

 

 

 

 

Foto pochází ze sbírky Tomáše Jambora a Petera Rusnáka

 

Všechny články mého ,,seriálu" -,,Sloužím vlasti" najdete po kliknutí - sem

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Kroupa | pondělí 22.6.2009 8:15 | karma článku: 24,57 | přečteno: 3163x