Označit práci policie v nemocnici v Ostravě za debakl může jen neinformovaný ignorant…

Váhal jsem, zda se vůbec pouštět do polemiky s autorem, který nejen že ve svém blogu navršil jeden nesmysl na druhý, ale navíc má také zvláštní představy o diskusi a argumentaci…

.

Pak jsem si ale řekl, že tu polemiku napíšu, ne kvůli němu, ale kvůli ostatním čtenářům a diskutérům, kteří v diskusi pod jeho článkem reagovali, jimž však jejich příspěvky „zešedivěly“ díky tlačítku pod prstem autora. U mě mohou všichni tito diskutovat dle libosti, protože já jim, na rozdíl od pana Nováka, prostor pro volnou diskusi poskytnu.

Nyní už k tématu – pan Novák ve svém blogu ZDE  tepe do práce policie při zásahu proti nebezpečnému střelci v nemocnici v Ostravě. Kritizuje v prvé řadě pochybení stran zveřejnění fotografie jiného muže, než byl nakonec pachatel. Ano, k tomu došlo, bohužel situace při podobných událostech bývá často hektická. Policie se k tomu jasně doznala, omluvila se a omluva přišla i večer v inkriminovaný den z úst ministra vnitra.

Bohužel, žádný dokonalý člověk z nebe nikdy nespadl a omyly se stávají. I když chápu, že to muselo být pro nesprávně označeného člověka velmi nepříjemné, pořád to bylo asi lepší, než kdyby policie dělala svou práci jen napůl a s klidem by nechala běhat v okolí nemocnice všechny muže, na než seděl popis pachatele.

Další nemalou část svého blogu pan Novák věnoval otázce, zda policie dorazila na místo tragédie včas, nebo pozdě. Zastavuje se nad zveřejněným údajem, že první hlídka byla na místě za tři minuty. Nechápe, od kdy se tento časový úsek počítal, operuje ve svém textu poslední křižovatkou.

Každému trochu chápavému člověku musí být jasné, že tři minuty nejsou nijak přehnaně dlouhý čas, když si uvědomíme, co všechno se během nich muselo stihnout. Co se tedy dělo od chvíle, kdy se na operačním středisku ozval první telefonát s informací, k čemu že došlo? V tu chvíli operátor u pultu zadává již během rozhovoru do počítače důležité informace, které aktivují příslušné složky. Informace se následně okamžitě dostávají do všech policejních vysílaček ve vozech, nebo na klopách jednotlivých policistů v dosahu. Záleží tak jen na tom, zda a kde přesně, v jaké vzdálenosti od místa činu, se zrovna kolik hlídek nachází. Od toho se odvíjí i dojezdový čas prvních – prvosledových hlídek.

Při prvním telefonátu je také nutné brát ohled na to, že operační musí z volajícího dostat relevantní informace, což někdy ve stresu a pod tlakem volajícího není žádná legrace. Musí přeběhnout informace kdo volá, odkud volá, co přesně se stalo, zda jsou na místě mrtví, nebo zranění, kolik je případně pachatelů, dále je důležité od volajícího zjistit – pokud je to samozřejmě možné - zda a jak jsou pachatelé/pachatel ozbrojeni a další věci. Nic z toho neproběhne během pár sekund, čas nemilosrdně běží a lidé nemají v hlavách počítačové čipy.

Prvosledové hlídky po příjezdu zpravidla musejí své tělo obléci do balistické ochrany a z kufrů vozu vytahují dlouhé střelné zbraně. Část z nich jde případně do budovy, část zajišťuje prostor. V té době běží i čas zásahovým jednotkám, které opravdu nesídlí na každém rohu každé ulice. Dojezdový čas je logicky z jejich strany delší, než bude dojezd hlídky, co byla někde na ulici za rohem. Podle konkrétní situace pak celý děj vypadá. Pokud je podezření, že třeba pachatel v budově drží rukojmí, vše se protahuje, protože takové situace neřeší většinou prvosledové hlídky, ale čeká se na příjezd zásahovky s psychologem a vyjednávačským týmem.

Stále má někdo pocit, že v Ostravě někdo ze strany policie lelkoval a zbytečně otálel…?

K tomu si připočtěte zmatek s evakuovanými lidmi, někdo od policie musí kontaktovat, a hlavně určit někoho kompetentního ze strany v tomto případě nemocnice, kdo bude mít aktuální přehled o situaci v budově, někdo musí najít někoho, kdo může předat policii záběry z bezpečnostních kamer, které jsou často klíčem k plánování zásahu a k identifikaci pachatele atd. atd.

Každá taková situace má jiná specifika a jen totální ignorant, navíc neinformovaný, si může dovolit práci výše zmíněných složek jen tak od boku kritizovat. Takové tragické situace nejsou výsledkem přesné počítačové grafiky, ve které se vše děje nachlup přesně, jak by si asi mnozí rádi představovali.

Já osobně se před zásahem policie v Ostravě skláním a ani na okamžik nepochybuju o tom, že svou práci zvládla v rámci možností na jedničku.

Samozřejmě, že se vždy následně ukáže, že něco by se dalo udělat jinak, možná i lépe, ale jak už jsem předeslal – lidé nejsou stroje a tím spíše počítače. To jen někteří chytráci mají pocit, že by to všechno oni zvládli lépe.

Nezvládli, dokonce jsem přesvědčený o tom, že by tací mudrlanti nezvládli ani správně zatelefonovat na linku 158, aby užitečně předali důležité informace, které by policii k něčemu byly…

.

P.S. - doporučuji Vaší pozornosti zejména diskusi pod blogem pana Nováka, se kterým polemizuji, abyste si udělali představu o tom, jak se diskuse vést nemá...

.

 

 

Autor: Vladimír Kroupa | čtvrtek 12.12.2019 10:32 | karma článku: 45,02 | přečteno: 12957x