Opravdu řeší Turecko problémy Evropy…?

Respektive by mělo řešit problémy Evropy? Já mám takový nějaký vtíravý pocit, že si tady někdo plete začátek davu migrantů s jeho koncem…

 

Náš premiér Bohuslav Sobotka se prý nechal slyšet, že aby mělo úsilí Turecka o urychlené zrušení vízové povinnosti s EU nějaký reálný podklad, bude muset Turecko splnit všechny podmínky pro vízovou liberalizaci. Případnou další unijní finanční pomoc Turecku na zvládání migrační krize premiér podmínil kontrolou použití těchto peněz.

S tím se asi dá celkem dobře souhlasit. Pan Sobotka ale zároveň poukázal na to, že nelze dlouhodobě spoléhat na to, že migrační problémy za Evropu bude řešit někdo jiný…

Když se zamyslím nad tím, co pan premiér řekl, a co si zřejmě myslí a vyjadřuje i spousta ostatních politiků, musím se ptát, zda je opravdu problém Evropy, respektive EU, že má podle všeho Turecko děravou hranici jako řešeto, nebo že na své území vpouští statisíce běženců, se kterými si neví samo rady, nedokáže se o ně postarat ve smyslu dodržování lidských práv, hygienických potřeb a ostatních atributů, představující jedenadvacáté století?

Podle mého názoru nelze přehlížet skutečnost, že Turecko funguje v celé migrační krizi, jako ten nejlépe placený pašerák běženců. Jestliže si s neutuchajícím proudem lidí (mimochodem s tím samým proudem, který musel zákonitě přes Turecko projít…) dokázalo poradit například Maďarsko, jak je možné, že si s ním neporadí mnohem větší Turecko, které má navíc k dispozici mnohem silnější a myslím, že i lépe vybavenou armádu, než zmiňované Maďarsko?

Ano, dalo by se hovořit o jisté pomoci EU Turecku, které kdyby myslím požádalo o výpomoc stran logistiky, jednotek pomáhajících hlídat jeho hranice na východě země, aby se tyto staly pro běžence neprostupné, respektive prostupné jen na takzvaných hot-spotech, o kterých se zatím hovoří jen v souvislosti s Řeckem, že by se jednalo o smysluplné řešení.

Jenže Turecko o takovou pomoc nestojí, stojí jen o naše peníze. To by asi tak hrálo, aby EU měla kontrolu nad tím, co se ve skutečnosti na východních tureckých hranicích děje…

A právě k tomu jsou evropští politici slepí, jako by absolutně přehlíželi fakt, že celý problém s nelegálními běženci nezačíná na moři mezi Tureckem a Řeckem, ale o mnoho kilometrů východněji, totiž na hranicích Turecka se Sýrií a Irákem, možná i na těch kouskách země, kde Turecko hraničí s Iránem, Arménií a Gruzií.

Za tyto hranice nese plnou odpovědnost Turecko, jsou to JEHO hranice, jeho zájem by měl být, aby jako skutečné hranice také fungovaly. Pokud Turecko na kontrolu tohoto důležitého území kašle, a nechává na své území bez rozmyslu pronikat kde koho, protože předem ví, že Evropě nezbude nic jiného, než ty davy přijmout a vstřebat je do svých členských zemí, a ještě si za to nechá od Evropy platit, pak nejde o nic jiného, než o špinavý kšeft, placený z daní všech obyvatel EU. Turecko je ještě tak přidrzlé, že se snaží celou situaci zneužít k tomu, aby se na stůl dostaly jeho požadavky stran bezvízového styku se státy EU.

V tom spatřuji veliký paradox – podle mého názoru by si bezvízový styk zasloužil takový partner, o kterém víme, že je na něj spolehnutí, partner, který dokáže svými vlastními silami zajistit, aby skrze jeho území a bez jakékoliv kontroly nepronikaly nežádoucí živly dále do Evropy.

Zatím, pokud vím, však Turecko takovým spolehlivým partnerem není, a podle všeho ještě dlouho nebude – nic ho totiž k větší svědomitosti nenutí. Německo, které se ústy své kancléřky cítí být pověřené vyjednáváním s Tureckem za celou EU, což je nesmysl, který je třeba paní Merkelové otloukat dnes a denně o hlavu, přehlíží tato fakta, jako většinu negativních faktů a dopadů s nelegální migrací souvisejících.

Když nad tím tak přemýšlím, tak si říkám, že by si už konečně měla Evropa a její lídři uvědomit skutečnost, že mají odpovědnost prioritně za budoucí generace svých vlastních lidí. Nemají odpovědnost za Turky, za Afghánce, za Syřany, za Iráčany. Ti mají především odpovědnost sami za sebe. Tak ať se snaží, Evropa také nedostala nic zadarmo, a stálo to mnoho krve a potu, než jsme se v otázce kvality života dostali tam, kde jsme. Osobně nevidím důvod, proč se o kvalitu svého života dělit s někým, kdo nechápe, že dokud bude středobod jeho života středověké vyznávání různých příkazů a náboženských dogmat, do té doby se nebude mít dobře nikde na světě. Stále bude otrokem dávno přežitých domněnek, které mu budou zas a znovu bránit pohnout se někam dopředu.

Dokud si tohle lidé ze zemí, odkud k nám do Evropy prchají, neuvědomí a nesrovnají si v hlavě, zda je pro ně opravdu přednější náboženství před osobní kvalitou života, do té doby budou žít v prachu u nohou moderní doby.

A bohužel je smutnou skutečností, že Turecko má právě v této době zdviženou nohu k nakročení ne k moderní Evropě, ale právě o staletí zpět k náboženství, které vlastně o moderní dobu a její výdobytky vůbec nestojí. A my, z EU, mu na tu cestu do minulosti ještě budeme platit boty…

 

 

Autor: Vladimír Kroupa | čtvrtek 17.3.2016 11:27 | karma článku: 39,70 | přečteno: 1550x