Odešli blogeři, čest jejich památce...

Mám z toho smíšené pocity. Pokusím se je vyjádřit. Možná už to víte, možná že ne. Možná Vám to je jedno, možná ani nevíte, o čem píši. Ale možná třeba i Vy to dobře víte…

 

Nedávno nás (z blogerského hlediska) opustila paní Věra Tydlitátová. Následoval ji například i pan Šula. Oba byli bezesporu originálními osobnostmi zdejší ,,komunity“ a já osobně i když jsem ne vždy s jejich názory souhlasil, určitě jsem cítil, že právě ten jejich pohled na svět mě svým způsobem obohacoval. Z mého pohledu bylo lze s nimi občas nesouhlasit, ale nešlo si jich nevážit.

Můj pohled je ale jen kapičkou vody v moři názorů a našli se přirozeně i tací, kteří přistupovali k rozdílnosti názorů svých a výše jmenovaných blogerů (bývalých! – poznámka pro adminy – ad kodex…) poněkud, slušně řečeno - ,,radikálněji“.

A proč ne? Systém na iDnes jim to umožňoval… Možná se bude někomu zdát, že tenhle můj článek je v rozporu s kodexem a stáhne ho do ,,soukromých“. A v tom právě spatřuji paradox a důvod, proč nás třeba právě paní Tydlitátová a pan Šula ,,opustili“. Vidím to tak, že dokud budou pravidla hry a kodex nastaveny tak, že bloger se dopustí pochybení a prohřešku proti kodexu (a bude mu např. stažen článek) tím, že si dovolí kritizovat (slušně!) systém a kodex samotný, ale anonymní diskutér bude smět i nadále v pohodě vyhrožovat a napadat v diskuzích, tehdy budou naše řady opouštět naši kolegové, kteří svým pohledem na věc a originalitou dělali právě zdejší blog – blogem.

Pohybuji se i na jiných internetových serverech a mám tím pádem zkušenosti i od jinud. Například v jednom zájmovém serveru to funguje tak, že registrovaný účastník (něco jako je zde bloger) zadá nějakou otázku, téma do obecného fóra atd. Prostě něco, jako když tady na iDnes uložím článek. Pod touto otázkou (fórem atd.) se automaticky otevře diskuze, ale jejím ,,moderátorem“ je výhradně zadavatel – tedy zde by to byl bloger.

On (ona) ručí za to, že v diskuzi nebudou porušována pravidla a jen on má možnost kliknutím na buď žlutou, nebo červenou kartu ,,odstavit“ sprosťáka na jeden den – to v případě karty žluté, nebo navždy z dané diskuze kartou červenou. Možná si řeknete, že takový systém umožňuje samolibým autorům mazat bez rozdílu všechny ,,nepohodlné“ názory.

Jenže…

Dá se velmi snadno poznat, kdo své právo ,,veta“ zneužívá nad rámec a podle toho je napříště ten který autor dalšími kolegy na serveru ,,brán“ a čten. Na dolní straně se vždy objeví nicky, které autor ,,vykartoval“ a kdo diskuzi sledoval, tak hned ví, koho a za jaký názor tento ,,trest“ postihl. Pokud se pod nějakým kontraverzním tématem objevují jen samé pochlebovačné příspěvky, je věc jasná a napříště je takový autor nedůvěryhodný.

A tak si podle toho údaje lze udělat obrázek o autorovi a tím pádem moderátorovi diskuze. Jednoduché a prosté. Tedy z mého pohledu. Nevím, jak náročné je takové opatření z technického pohledu správců serveru.

Odešlo několik blogerů a určitě jich ještě pár ze stejných důvodů odejde. Systém, jak zde na iDnes, tak i jinde na internetu tvrdí, že je třeba být ,,nad věcí“, že vlastně o nic nejde a že se cítíte uražení a trpí vaše čest?

No a co, vždyť je to jen diskuze na netu…

Jenže on i ten internet je dnes neodmyslitelnou součástí života a v opravdovém životě nám (většinou) na tom, jak se k nám naše okolí chová, záleží. V opravdovém životě pokládáme svou čest a ochranu svého soukromí za jednu z priorit. Jak už jsem napsal, protože je dnes internet součástí toho ,,opravdového“ života, chceme tak moc, když i zde očekáváme fungování stejných principů…?!

Odešli blogeři. Odešli, protože se cítili zneuctěni. Já za sebe vzdávám čest jejich památce!

P.S. Byl bych rád, kdybyste tento můj článek ocenili karmou. Kdo četl pozorně, pochopil, že tentokrát nedává karmu mně…

 

Autor: Vladimír Kroupa | pátek 20.3.2009 10:37 | karma článku: 31,19 | přečteno: 2180x