Kybernetická válka je stejně nebezpečná, ne-li nebezpečnější než ta studená…

Počítače, respektive internet, je dnes něčím, bez čeho si v našich zeměpisných šířkách už nedokážeme náš život představit. Nejen, že je mnoho lidí na internetu závislá jaksi duševně, všichni jsme závislí existenčně…

.

Je to tak, internet dnes doslova ovládá naše životy. Na jeho provozu, na datech, která díky němu kolují, na datových úložištích, kde se ona data „skladují“, závisí doslova každý aspekt našich dnešních životů. Díky internetu můžeme dnes po otočení kohoutkem ve velikých městech zažít zázrak jménem tekoucí voda, díky internetu máme doma teplo, máme si co nakoupit v obchodě k jídlu, máme díky němu světlo.

Máme léky, přístup k nim, díky internetu máme dnes všichni práci, za práci výplaty na účtech, za výplaty žijeme.

A teď si představte, že každým dnem, každou jeho minutou a vteřinou, stojí bezpečnostní analytici, zpravodajští pracovníci, odborníci na IT a všichni možní bezpečnostní pracovníci mezi tím vším, co jsem popsal výše a naprostou zkázou, jakou si většina z nás ani neumí představit.

Každým dnem, každou jeho minutou a vteřinou se totiž snaží různí hackeři, mnohdy podporovaní dokonce vládami, o to, jak naše digitální sítě, na kterých jsme životně závislí více, než si na první dobrou umíme představit, ovládat.

V momentě, kdyby se jim to podařilo, jim stačí obrazně řečeno (nechytejte mě za slovo, prosím…) jeden klik na počítačovou myš… a zkáza, jakou tím mohou rozpoutat, se může směle rovnat zkáze vypadlé z břicha strategického bombardéru…

Stačí, aby se dostali do ovládání infrastruktury, jako je pitná voda, bankovnictví, kdyby vypojili na dálku přístup lidí k elektřině. A co zásobování pohonnými hmotami…?

Klik a šmitec!

Jak dlouho si myslíte, že by trvalo, než by nastal totální chaos, zejména v městských prostředí, než by zavládl hlad, žízeň, rabování, totální rozklad společnosti, jakou momentálně známe…?

Opravdu věříte, že takový chaos by bylo pro jakoukoliv vládu snadné zvládnout? Co by asi tak následovalo? Samozřejmě armáda v ulicích, výjimečný stav, zákaz vycházení a podobné „chuťovky“, které by samozřejmě přidaly k už tak vážné situaci ještě další potíže.

Myslíte si, že přeháním?

A o co si myslíte, že se snaží například kybernetická oddělení spadající pod vládu Vladimíra Putina, nebo pod vládu v Číně? Proč si myslíte, že například tyto země investují miliardy dolarů do všeho, co s kybernetickou válkou souvisí?

Aby se dozvěděli, jaké číslo bot se nejčastěji prodává v jaké obchodní síti…?

Ne, to nikoho, asi krom výrobců bot, opravdu nezajímá.

Abych byl spravedlivý, jsem přesvědčený o tom, že podobná oddělení například v USA usilují o totéž, jen namířené opačným směrem. Svět zkrátka JE ve válce, která, i když se to na první pohled nezdá, je pro každého z nás, obyčejných občanů, mnohem nebezpečnější, než byla ta studená kdysi, kdy většinu z nás nějak netrápilo, jestli se ten, nebo ten agent na kterékoliv straně Železné opony dostane do kalhotek manželky nějakého státního zaměstnance.

Zejména dnes, kdy je na spadnutí vybudování sítě 5G, je nebezpečí kyberútoku opravdu aktuální. Rozhodně není na místě nějaké zlehčování, nebo snaha tvrdit, že ruské špionážní síly, stejně tak, jako ty čínské, nemají nic z výše popsaného v Evropě v úmyslu.

Samozřejmě, že mají, jinak by jim pokusy o nabourání datové infrastruktury států Evropské Unie, a nejen jich, nestálo za ty vynaložené miliardy. Jde, stejně, jako už tolikrát v minulosti, o vliv, o moc nad druhými, o to, jak mít v ruce pojistku v případě, kdyby bylo třeba udělat – KLIK.

Že není důvod, proč by něco takového Rusko, nebo Čína chtěly udělat?

A jde snad o mírumilovné země, které ctí svobodu jak jednotlivce, tak ve společnosti…?

Námitky, že to samé (myslím co se snah dostat se druhým kyberneticky na kobylku týká) se dá říci i o již zmiňovaných USA, jsou klidně na místě, důležité ale je, na jaké straně chceme stát my, když si uvědomíme, že obě strany dělají totéž. Nevím jak kdo, ale já bych se neviděl rád jako slepé střevo Ruské federace, ani netoužím být kolonií Číny, podobně, jako to má Hong Kong…

Samozřejmě se najdou lidé, kteří budou taková nebezpečí ze strany Ruska a Číny bagatelizovat. Bude to dost možná náš prezident, budou to zcela určitě proruští trollové, kterých je jako myší na mlatě.

Věřit jim, že císař není nahý, že ze strany Ruska, nebo Číny nic takového nehrozí, by bylo bláhové. Rusko se nikdy nezbavilo svých imperiálních choutek. Pokusů ovládat minimálně evropské dění, se nikdy nevzdalo, byť v tom úsilí na kratičký moment v nedávné minulosti poněkud polevilo. Co se Číny týká, tak ta je předním hráčem na poli právě digitálních technologií a bylo by tak naprosto fantasmagorické se domnívat, že si téhle výhody není dobře vědoma a že ji nevyužije ve svůj prospěch.

A právě proto se musíme mít my všichni ostatní na pozoru.

Až si dnes večer půjdete pustit sprchu, až si rozsvítíte v obýváku, až si ohřejete na sporáku párek, uvědomte si, že celá armáda neviditelných odborníků v tu samou vteřinu dělá všechno proto, abyste tak mohli učinit i zítra.

Nepovažujte prosím tyto zdánlivě jednoduché úkony za samozřejmost, protože stačí málo a přijdete – přijdeme o ně. Stačí tak málo – stačí naslouchat a lehkovážně věřit trollům.

I my, a i dnes, žijeme ve válce. Sice kolem nás nebouchají bomby, nelétají trasírky z kulometů, přesto jsme v palbě.

Berte, nebo nechte být, pak se ale nedivte…

.

Autor: Vladimír Kroupa | středa 27.11.2019 8:27 | karma článku: 11,07 | přečteno: 353x