Když vaří chlap, aneb Pikantně zapečená krkovička...

V tomhle jídle se snoubí několik chutí a všechny jsou eňo - něňo. Myslím, že to chce jen nebát se a experimentovat...

To bylo tak, že jsme měli doma, ne moc velký kousek krkovičky a jen pár brambor. Ale hlad byl veliký, tak co s tím kruciš...?! Pomoc je snadná.

I z toho mála se dá vykouzlit delikatesa...

 

V první řadě to chce si dát do hrnce na pařák uvařit brambory. Vařím je ve slupce a samozřejmě žádná sůl. Vařím je tak dlouho, dokud mi neprojde bramborou špejle, aniž bych moc tlačil. To je jednoduchý indikátor správně uvařených brambor ve slupce. Ve chvíli, kdy se mi vaří, si hezky vezmu plátky krkovičky, nakrojím je na okrajích a okořením je z obou stran. Tím myslím, že je zlehka osolím (ZLEHKA!!!), opepřím, posypu špetkou drceného kmínu (krkovička kmín miluje!!!), slabě popráším sladkou paprikou a v dlani rozemnutou špetkou provensálských bylinek. Zakápnu worčestrem a lehce máznu rozetřeným česnekem. Česnek pro tento případ nemusíme třít se solí. Proč? Za chvíli pochopíte...

Masíčko je krásně okořeněné...

 

Pokud se nudíte a brambory ještě nejsou ,,špejloidní", nakrájejte si střední cibuli na hrubo a nastrouhejte si sýr Nivu - asi 20 dkg.

A brambory už jsou, že ano...? No, tak si je nechte krapítek zchladnout, jinak si spálíte prsty a když už je možno vzít je do rukou, tak je oloupejte a nakrájejte na, asi ½ cm široké plátky. Pekáček si vymažte olivovým olejem a rozložte na jeho dno část bramborových plátků v jedné vrstvě. Slabě osolte, opaprikujte, trocha drceného kmínu je také žádoucí a mázněte trochou rozetřeného česneku. Nakonec plátky brambor posypte špetkou provensálských bylinek. To je od koření v téhle vrstvě vše a tak už jen přidejte část nahrubo pokrájené cibule.

První vrstva bramborových plátků po okořenění a s cibulkou...

 

Tak a je čas položit na vrstvu brambor ony okořeněné plátky krkovičky. Na každý plátek masa rozprostřu vidličkou asi lžíci kysaného zelí. To zelí mě napadlo ve chvíli, kdy jsem pro něco šel do lednice a všiml jsem si, že ho ve sklenici ještě trochu mám. Proto ho nemůžete vidět na první fotce, kde jsou na začátku všechny ingredience. No jo, já to mám prostě tak, že i během vaření improvizuju a skoro vždy mě něco dodatečně napadne, nebo si vzpomenu, že mě to, či ono někdo doporučoval. Tak tomu bylo i tentokrát s kysaným, červeným zelím, ale rozhodně toho nelituju, to zelí dalo jídlu jiný a báječný rozměr.

Takhle to vypadá, než vše zakryju poslední vrstvou z plátků brambor...

 

Tak a je na řadě posypat vše nastrouhaným sýrem nivou. Na nivu naskládám zbylé plátky brambor, lehce je osolím, okmínuju a posypu zase špetkou provensálských bylinek. Nakonec trochu pokapu olivovým olejem. Jak jsem zdůrazňoval, se solí jsme opatrní, protože sýr niva je dost slaný sám o sobě, tak ať tam té soli nakonec není víc, než je žádoucí...

Už to vypadá krásně, ale ještě to chce zapéct...

 

Tak a šup s tím do trouby. Peču to pod zakrytým pekáčem a asi tak ¾ hodiny na 200 stupňů. Je ale třeba provádět kontrolu (asi po dvaceti minutách) a v případě, že se brambory připékají moc rychle, snížíme pečící výkon. Když se nám už zdá, že by už i maso mohlo být opečené a brambůrky hezky zlátnou, tak celou tu dobrotu zalijeme asi 250 ml sladké smetany (na šlehání). Na zapékání používám co nejtučnější, žádnou vodičku!!! Alespoň 31 %!!! Míň procentní (12 - 15%) si nechte, až budete vařit nějakou omáčku...

Vraťte zpět do trouby a už nezakryté vrchním dílem pekáče, pečte ještě asi 10 - 15 minut (dle potřeby, smetana musí ztuhnout!!!).

A takhle to vypadá, když je to hotové...

 

Na talíř naberu jeden plátek masa se vším, co je nad ním i pod ním a otevřu si k tomu pivečko.

No, není to sen...?!

 

Dobrou chuť!!!

Příště se můžete těšit na ,,Hovězí špagetovou variaci..."

Další moje recepty najdete po kliknutí - SEM

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Kroupa | pátek 9.10.2009 11:00 | karma článku: 25,24 | přečteno: 16157x