Jak je to s „čerstvým máslem“?

Na myšlenku napsat tento blog mě přivedla kolegyně blogerka Karolína Jedličková, která psala o podivnostech ve složení tavených sýrů…

V závěru svého článku se paní Jedličková zamýšlí nad tím, že než dopřávat svým dětem tavené sýry plné konzervantů a bůh ví jakého svinstva, že asi napříště ráno vstane o něco dříve, a nechá tzv. povolit čerstvé máslo, neb to je prý časem ověřený výrobek…

Ano, čas je důležité slovo, při dalším čtení tohoto mého článku jeho význam jistě pochopíte…

Nedávno jsem v práci prováděl úklid v lednici. Je nás několik kolegů na jednu, ten tam dá to, ten zase ono, a výsledek je nepřehledná změť sáčků,  nádob a lahví. Naštěstí v ní nikdy nic nesmrdí, na to já jsem pes, delší dobu tam zůstávají jen opravdu trvanlivé druhy potravin. Jenže...

Dejte čtyři až pět chlapů na jedno místo, dejte jim jednu lednici a za měsíc do ní nahlédněte…

Když jsem dělal onen pořádek, našel jsem až úplně vzadu v lednici asi třetinku másla Moravia od společnosti Mlékárna Olešnice. To máslo bylo po rozbalení obalu sice trochu na povrchu zažloutlé, ale když jsem do něho rýpnul nehtem, jevilo se naprosto v pořádku. Ani čichem, a s odvahou ani chutí nic závadného. Šok přišel, když jsem se podíval na datum doporučené spotřeby, nevím už přesně o jaký den, ale šlo o – říjen 2013... Tedy skoro rok přesluhovalo v naší kancelářské lednici! Na stránkách výrobce sice uvádějí, že trvanlivost může být až dva roky, ale to při teplotě -18°C  až – 22°C. To ale v naší chladničce určitě nemáme…

To je záhada, viďte? Je opravdu možné, aby "čerstvé" máslo vydrželo bez narvání chemických konzervantů při teplotě běžné chladničky takovou dobu, aniž by se zkazilo...?

 Odpověď nechám na Vás...

 

Autor: Vladimír Kroupa | čtvrtek 18.9.2014 11:46 | karma článku: 20,00 | přečteno: 2479x