Humbuk okolo policejního vyjednavače…

… je pro mě tak trochu nepochopitelný. Ani v nejmenším nechci snižovat odvahu muže, který se zúčastnil zadržení schizofrenní ženy, ale pár věcí nechápu…

 

Práce policejního vyjednavače, a vlastně každé zásahové jednotky, jejímž je takový vyjednavač platným členem, je velmi náročná a záslužná. Fungují jako tým, navzájem se doplňují, a jejich úkoly jsou jasné. Členové zásahové jednotky mají za úkol zadržet, případně zneškodnit nebezpečné pachatele, osvobodit případná rukojmí, zajistit, aby okolí trestného činu pokud možno nedošlo úhoně.

Naproti tomu policejné vyjednavač má za úkol navázat kontakt s pachatelem, udržovat s ním konverzaci, pokud to situace umožňuje - vyhodnocovat jeho psychický stav a podle toho následně poradit veliteli zásahu, jakou použít taktiku zásahu, pokud možno pachatele uklidnit a navodit mezi sebou a jím určitý stupeň „důvěry“. Vyjednavač nemá za úkol zadržet pachatele, od toho má za sebou muže v černém, vyjednavač má primární úkol - zajistit život a zdraví rukojmích. Záleží na každém slově, které k pachateli pronese, na tónu, jakým ho pronese, doslova na každém jeho pohybu záleží.

Policejní vyjednavač však nemá za úkol chránit jen oběti a rukojmí v aktuální chvíli zásahu, měl by podle mého názoru chránit svým chováním a svým vyjadřováním na veřejnosti i životy a zdraví budoucích rukojmí.

Je nad slunce jasnější, že bude bohužel opět nějaké „příště“. Určitě se v budoucnu stane, že někdo někde zadrží někoho jako rukojmí. Pak na místo opět nastoupí vyjednavač, v závěsu se zásahovou jednotkou.

A co se stane?

Po tom, co jsme svědky výpovědí do kamery vyjednavače ze Žďáru, ve které detailně popisuje, jak se dostali schizofrenní ženě na kobylku, jak ji člen zásahové jednotky převlečený za zdravotníka zneškodnil elektrickým taserem, zatímco on odvedl její pozornost, může, spíše musí nutně dojít v budoucnu k nějakému fiasku. Každý jen průměrně inteligentní budoucí pachatel trestného činu, který sleduje současnou kauzu, nebude ani za mák věřit příštímu vyjednavači, bude dělat vše proto, aby se takový člověk vůbec nedostal do jeho blízkosti. S největší pravděpodobností prostě odmítne s kýmkoliv komunikovat.  Nepustí k sobě ani záchranáře a zdravotníky, a už vůbec nedá svolení s ošetřením případného zranění jím zadržené oběti, protože se bude (právem) domnívat, že se na něj hraje habaďůra. A to je špatně!

Opravdu je mi záhadou, proč policie tak závažné informace, jakými jsou ty o zásahu ve Žďáru, uvolňuje pro veřejnost. Mám za to, že v tomto případě převažuje potřeba udržet určité policejní taktické postupy v tajnosti před právem veřejnosti na informace.

Vždyť jde proboha o životy lidí!!!

Výpovědi policejního vyjednavače ze Žďáru v médiích doslova ztížily budoucí práci jeho kolegů, případně i jeho samotného. Opravdu je mi policejní postup záhadou, proč si proboha policie v tomto případě tak očividně „tahá triko“ na úkor bezpečí budoucích obětí trestných činů…?

 

 

 

Autor: Vladimír Kroupa | pátek 17.10.2014 9:23 | karma článku: 26,56 | přečteno: 1952x