Datum, od kterého planeta šílí…

V těchto abnormálně horkých dnech přemýšlím nad tím, kdy naposledy bylo počasí jakž-takž "normální". Kdy naposledy bylo jaro jarem, léto létem, kdy existoval podzim, a ne přechod od horkého léta rovnou do zimních mrazů…

.

Mám o tom svou teorii, předem hlásím, že ničím nepotvrzenou. Jde čistě o můj názor, o moje pocity, dojmy a vzpomínky. Prošel jsem si pár dat největších přírodních katastrof za posledních 19 let a došel jsem k jednomu závěru.

Ať už šlo o orkán Kyrill (leden 2007, který potrápil prakticky celou Evropu), hurikán Katrina (srpen 2005), který zpustošil jih Spojených států, nebo katastrofální zemětřesní následované vlnou tsunami u východního pobřeží japonského ostrova Honšú, ke kterému došlo 11.3.2011, při kterém byla poničena jaderná elektrárna Fukušima, všechny tyto katastrofy se udály až po bodu „nula“, jak já tomu datu říkám.

Od toho data jsme také svědky neobvyklých výkyvů počasí, nekončících vln vražedných veder, pustošících bouří, hurikánů, blizardů, a to o mnohem větších intenzitách a při stále kratších intervalech, než na jaké jsme byli do té doby zvyklí…

O jaké datum že to jde?

Jde o 26. prosinec 2004.

Jak si asi vzpomínáte, to ráno došlo u severního cípu ostrova Sumatra k podmořskému zemětřesení o síle 9,2 stupňů Richterovi škály, které bylo mimochodem třetí nejsilnější od 23.1.1556, kdy došlo k zemětřesné v Šen-si v Číně, a od kdy se datuje alespoň přibližné měření magnitudy zemětřesení.

Ale vraťme se do jihovýchodní Asie, do rána 26.12.2004. Tehdy přílivová vlna spláchla pobřeží Indie, Srí Lanky, Malediv, Bangladéše, Myanmaru, Thajska, Malajsie, Indonésie, Madagaskaru, Seychel, Réunionu, Mauricia, Somálska, Tanzanie a Keni. Zemřelo přibližně 230 000 lidí, další miliony obyvatel byly touto katastrofou přímo ohroženy.

To ale nebylo všechno. Já si pamatuju ještě na jednu informaci, která se tehdy mihla ve sdělovacích prostředcích, aby se o ni už ale dále nikde nepsalo – tehdy jsem zaznamenal zprávu, že to třetí nejsilnější zemětřesení za posledních cca 500 let, posunulo Zemskou osu. Nepamatuju si už, zda byla řeč o nějakém konkrétním údaji, o kolik že to vychýlení mělo být, pamatuji si jen info, že k tomu prostě došlo.

A mně to trochu dává smysl – uznávám, že je to „na vodě“, jsem laik a ne vědec, nemám pro svou domněnku žádné relevantní důkazy, ale ať se na mě nikdo pro mou otázku nezlobí – PROČ od toho dne, od 26.12.2004, příroda blbne více, než jak jsme zažívali do té doby…?

 

Autor: Vladimír Kroupa | středa 3.7.2019 10:05 | karma článku: 27,84 | přečteno: 1082x