Dalo se tragédii ruského letounu zabránit...?

Já si myslím, že při troše snahy i dalo. To mám na mysli samozřejmě při možnosti, že šlo o teroristický čin za pomoci výbušniny na palubě letounu...

 

Objevily se informace o tom, že letištní bezpečnostní systém na letišti v Šarm aš- Šajchu stojí za starou belu. Podle informací, které byly včera zveřejněny, lze za úplatek v přepočtu několika stovek, maximálně tisíců korun, obejít veškeré kontrolní body, a to jak pro fyzickou osobu, tak i pro zavazadla.

To znamená, že pokud je to pravda, a zatím to vypadá, že ano, pak nemohl být pro případné atentátníky z řad radikálních islamistů žádný problém na palubu libovolného letounu propašovat výbušninu bez toho, aby se zasekla při jakékoliv bezpečnostní kontrole. Tato skutečnost, opakuji - pokud se zakládá na pravdě, je velmi alarmující. Může to znamenat, že jsou v ohrožení nejen cestující v Šarm aš-Šajchu, ale i jinde v regionu Blízkého Východu.

Korupce a laxnější přístup k nastaveným bezpečnostním pravidlům na letištích byly v zemích, o kterých je řeč, vždy hrozivější, než je možné díky evropskému, nebo americkému standartu v západních zemích . Co se blízkovýchodního regionu týká, tak samozřejmě s výjimkou státu Izrael, tam je ochrana proti terorismu brána velmi vážně, a opatření jsou na kvalitativně úplně jiné úrovni, než je tomu třeba právě v Egyptě. To by člověka znalého poměrů asi až tak nepřekvapilo, překvapující ovšem je, že tato skutečnost, týkající se inkriminovaného letiště, i přes ve světě stoupající kvalitu bezpečnostních pravidel, zdá se unikla tajným službám západních zemí.

Jak je možné, ptám se, že faktu, jak to chodí na letišti v Šarm aš-Šajchu, jednom z nejznámějších egyptských letovisek, nevěnovaly tajné služby více pozornosti, jak je možné, že se na veřejnost v západních zemích nedostala žádná zpráva, varování, co se tam odehrává, jaká je tam cochcárna, a k čemu to může vést...?

Když odlétáme od nás z domova, tak jsme div ne svlékáni do naha, nekompromisně nám jsou zabavovány tekutiny a nedej bože, kdyby si někdo vzal na palubu letounu kovové kružítko (vlastní zkušenost s mou dcerou, která si při jedné cestě na dovolenou přibalila do malého příručního baťůžku i penál s kreslícími potřebami - a s kružítkem...) . K čemu jsou všechny takové kontroly, k čemu je pozornost na jednom letišti, když se pak máte vracet, a to odněkud, kde se na nastavená pravidla z vysoka kašle...?

Mám za to, že kdyby vlády západních zemí, stejně tak i Ruska, nekompromisně poukazovaly na bezpečnostní riziko v Šarm aš-Šajchu už dávno, museli by se Egypťané chytit za nos, a zavést si konečně pořádek - pokud toho jsou vůbec schopní. Pokud ne, znamenalo by to pro ně veliký problém, jejich země turisty potřebuje. Otázkou ale zůstává, PROČ  se tak nestalo? Věděly o žalostné bezpečnostní situaci tajné služby západních zemí (a Ruska)? Pokud ano, předaly tyto informace svým vládám? Pokud ano, co s nimi vlády udělaly? Proč nebyl vyvíjen větší tlak na egyptskou stranu, proč prostě nebyly zakázány odlety na tak rizikové letiště už z našich územích?

Našel jsem si na stránkách našeho ministerstva zahraničních věcí, co se týká situace na egyptských letištích, informaci, datovanou 13.7.2015, která se vztahuje pouze na mezinárodní letiště v Káhiře. Ta zní takto, cituji - "Mezinárodní letiště v Káhiře funguje bez problémů a lze je využívat i pro případné přestupy na navazující linky bez jakýchkoliv omezení."

Co se týká celkové bezpečnostní situace v letoviscích na pobřeží Rudého moře, tak o té měli až do tragédie ruského letounu naši turisté z oficiálních vládních stránek tuto informaci (také ze dne 13.7.2015), opět cituji ze stránek našeho ministerstva zahraničních věcí - "Bezpečnostní situace v turistických letoviscích na kontinentálním pobřeží Rudého moře a na jižní Sinaji, jako např. v Hurghadě, Marsa Alam či Šarm aš-Šajchu, je v současné době klidná."

Nikde ani zmínka o tragické cochcárně a úplatné praxi na letišti v Šarm aš-Šajchu. Kdo tedy zaspal? Teroristé to, zdá se, nebyli... Další znepokojující zpráva je ta, že prý 23.8.2015 došlo k incidentu, při kterém se k britskému dopravnímu letadlu, které bylo ve fázi přiblížení na přistání právě na letiště v Šarm aš-Šajchu,  přiblížila na 300 metrů raketa. A jak to tehdy vyhodnotila britská vláda?

Cituji -  „Ohlášený incident jsme tehdy prošetřili a dospěli jsme k závěru, že nešlo o cílený útok a že incident patrně souvisel s běžným cvičením egyptské armády v této oblasti,“ uvedla podle britského listu Daily Mirror britská vláda..."

Mám mylné představy o vojenských cvičeních, nebo se tyto opravdu většinou konají trochu jinde, než je přistávací koridor pro civilní letiště, obzvláště, když jde o cvičení protivzdušné obrany za použití ostré munice...?

V celé situaci okolo letiště v Šarm aš-Šajchu, je hodně podivných otázek...

A ano, myslím si, že pokud stojí za nehodou výbuch bomby, která se na palubu dostala v Šarm aš-Šajchu, mají za ni veliký podíl tajné služby, respektive vlády západních zemí, ale stejně tak i Ruska. Zaspaly, přestože podle mého názoru měly k dispozici a k vyhodnocení všechny informace a všechna data, aby této katastrofě šlo zabránit.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Kroupa | sobota 7.11.2015 14:59 | karma článku: 30,39 | přečteno: 988x