Co s medvědem…?

V posledních dnech obchází Zlínský kraj obava v kůži medvěda, který tak trochu řádí. Jedni by ho rádi odchytili, jedni by ho rovnou odstřelili, a další brání jak v odchytu, tak ve střelbě. Do kdy…?

.

Medvěd je v naší krajině vzácností. Ochránci zvířat hlásají, že medvěd do naší krajiny patří, já si myslím, že spíše patřil a to v dobách, kdy naše země nebyla tak hustě osídlená, jako je tomu dnes.

Když se proletíte v letadle nad naší zemí, zjistíte s úžasem, že až na skutečně malá území je naše krajina doslova poseta obcemi a městy. Dalo by se říci, že jedna osídlená aglomerace těsně sousedí s další. Až na hornaté části naší země, porostlé lesy, například právě v okolí, kde se ten divný medvěd toulá, je to všude samé osídlené území.

Píšu – „divný“ medvěd, a to z toho důvodu, že se snad všichni zainteresovaní odborníci shodují na tom, že konkrétně toto zvíře vykazuje nezvyklé chování. Vyloženě vyhledává blízkost osídlených oblastí, plachost je mu cizí a trhá jednu ovci za druhou, aniž by je pozřel. Takové chování je spíše vlastní vlkům, u medvědů se s takovým povahovým rysem setkáme málokdy, většinou tato zvířata disponují daleko větším respektem z člověka a nejlépe jim je daleko od lidí.

Chytit se ho zatím nezdařilo, pořád se vlastně jedná o tom, jestli se vůbec v odchytu má pokračovat, nebo ne. Ochránci zvířat spolu s mnohými dalšími lidmi proti takovému opatření protestují, o odstřelu ani nemluvě. S odstřelem je ještě jeden problém, že lovců, kteří by byli schopní takové zvíře skolit na první dobrou, je u nás jen málo a první jistá rána je nutná, nikdo si asi nedokáže představit, co by takový medvěd s povahou, jakou podle všeho má, byl jen bolestivě postřelen a běhal dále po kraji…

Určitou možností by bylo i v tomto případě povolat policejní odstřelovače z elitního útvaru URNA, stejně, jako tomu bylo v případě odstřelu divočáků v území ohroženém nedávnou vlnou prasečího moru, ale ani v takovém případě není úspěch jistý.

Podle mého názoru by se to ale zkusit mělo, měly by být odmítnuty hlasy ochránců zvířat, kteří argumentují tím, že medvěd do naší krajiny patří, je chráněný a tak dále a podobně.

Ano, dejme tomu, že medvěd na určitých územích naší země může bez problémů existovat, v tomto případě bych to ale viděl opačně. Jak už bylo zmíněno, ten medvěd se nechová „normálně“ a je dost dobře možné, že je jen otázkou času, kdy na svých toulkách narazí třeba na dítě, nebo i na dospělého osamoceného člověka, který ho nějakým způsobem vyprovokuje k útoku. Znalci medvědů sice tvrdí, že se medvěd normálně do člověka bez důvodu nepustí, já se však ptám – CO JE NA TOMTO KONKRÉTNÍM MEDVĚDOVI NORMÁLNÍHO…?

Bude se čekat až se to stane? Kdo pak ponese odpovědnost? Lovci, kteří ho neodchytili, střelci, kteří ho nezastřelili, nebo ti, co dnes volají po svobodném pohybu této šelmy v blízkosti lidských obydlí a kteří blokují jakékoliv smysluplné řešení?

Ve světě je spousta zemí, kde žijí nejrůznější nebezpečná divoká zvířata, tygři, vlci, medvědi a další šelmy. Všude, kde sídlí trochu zdravého rozumu a pudu sebezáchovy, by takovou situaci řešili odchytem, nebo odstřelem takové drzé a potenciálně hodně nebezpečné šelmy. Kdyby se zvířata lidským obydlím vyhýbala a neničila lidem jejich majetek, nikdo, snad krom pytláků, by po těchto zvířatech ani nevzdechl. Jak se ale pravidelně přibližují k lidským obydlím a stávají se tak časovanou hrozbou, není co řešit.

U nás se ale řeší právo každého, i zvířete, tak vehementně, až to budí rozpaky.

Problém je, že ty rozpaky mohou rychle přejít v lidské neštěstí.

Mají ochránci zvířat v tomto konkrétním případě, jak se říká – koule na to, nést za své obstrukce odpovědnost?

 

P.S. – tento článek píšu 24.10. večer a ukládám ho do systému pro zveřejnění na příští ráno. Doufám, že se ráno nedozvíme nějakou hodně nepříjemnou zprávu…

.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Kroupa | čtvrtek 25.10.2018 8:36 | karma článku: 30,18 | přečteno: 1075x