Chcete zmrznout v kině? Žádný problém, je tu film Zmrtvýchvstání Revenant…

Celkem jsem se na ten film těšil, a to byla asi chyba. Já bloud jsem se totiž domníval, že uvidím realistický příběh z dávných dob osídlování Ameriky. Místo toho jsem viděl nerealistický blábol…

 

…který si ani v nejmenším nezadá s jinými nově natočenými americkými filmy, s tím rozdílem, že většina těch Batmanů a Supermanů, X-Manů a Kapitánů Amerik, se odehrává buď jakoby v současnosti, nebo v budoucnosti, kdežto Zmrtvýchvstání je pokusem o návrat do minulosti…

Pokud tuto cestu hodláte podniknout, vězte tedy, že v roce 1823, ve kterém se děj filmu odehrává, nebylo větší kratochvíle, než se co možná nejčastěji a v co možná největší zimě, ráchat v nějakém tom potoce, nebo v řece.

Například, když chce mladík nabrat vodu z řeky do čutory, nepoklekne na jejím břehu, aby si chránil oděv a energii v těle před ledovou vodou, ne, on si hezky vleze do proudu, asi tak po pás, chvíli se ostražitě rozhlíží, zda ho nesleduje nějaký ten krvežíznivý indián, aby pak nabral do již zmiňované čutory vodu…

Ani zvěř nezůstává v ledových radovánkách pozadu, například takový jelen wapiti také vyhledává ledovou vodu, aby se v ní před příchodem kruté zimy zřejmě napásal vodního rostlinstva. Takového jelena je třeba ulovit za každou cenu, samozřejmě chůzí po kolena v ledové vodě…

Co se potravy pro hlavního hrdinu týká, tak ten, i když má na břehu řeky rozdělaný oheň, přesto se po krásném vyráchání v plném oblečení v ledové vodě, po chycení ryby do zkřehlých rukou do této zakousne, ještě ponořený po pás ve vodě, a začne si pochutnávat na jejím syrovém mase.

Ani bizon se při společné hostině s indiánem nejí pečený, přestože okolo hoří pěkný kus (zasněžené…) prérie, i s blízkým stromem…

Co se indiánů týká, tak ti zásadně nestahují krásné husté zimní kožichy z vlků zastřelých šípem, ani si ten šíp nevezmou, k čemu také, vždyť přeci v kruté zimě nemá takový šíp pro indiána pražádnou cenu…

Pokud hlavní hrdina potřebuje putovat údolím zamrzlé řeky, obezřetně se rozhlížeje opět v obavách před krvežíznivými indiány, zásadně jde středem holé zamrzlé pláně, aby ho bylo co nejvíce ze všech stran vidět. Přeci se nebude plahočit u kraje pod ochranou stromů…

Když je opravdu veliký mráz, není nic snadnějšího, než v horečkách vzniklých zanícenými ranami po tesácích a drápech grizzlyho, vykuchat teplé tělo koně, obyčejným nožem se propracovat až za jeho žebra, pak se svléknout donaha a vlézt do dutiny břišní. Ráno, i když je tělo koně už zmrzlé na kost, vyběhne hrdina z koně, jako hrášek z lusku…

Mezi tím vším samozřejmě absolvuje nespočet koupelí v ledové vodě řeky, plavaje mezi ledovou tříští.

Když se takový hrdina dostane konečně do tábora – pevnosti, a potřebuje se vykoupat v teplé vodě, nevleze si, jako nějaký změkčilý trouba někam do stavení. Ne, on si vytáhne vědro horké vody na zasněžený plac před srub, aby se polil. No, je fakt, že kdyby to samé udělal ve vytopené chatě, asi by se z něho tak krásně nekouřilo, a kamera by tak přišla o krásný efekt…

A vůbec, co se kamery týká, tak fajn, ta umí v tomto filmu zabírat ostře a detailně. Obzvláště je třeba, aby detailně a ze vzdálenosti sotva několika milimetrů zdůraznila, že mužům v té době sloužily vousy coby kapesníky, neboť tolik slizu a nudlí jste ve filmu ještě nikdy neviděli. I krev umí kameraman vycucat doslova z každého pařezu, takže pokud máte problém s pohledem na odběr krve, asi tento film není určený zrovna pro Vás.

Nevím, nejsem rozhodně žádný cimprlich, ale nemůžu se zbavit dojmu, že krvavé scény v tomto filmu jsou spíše na obtíž, hlavně jejich hustá frekvence. Neřeknu v nějaké jedné vypjaté scéně, ale v každé minutě už je jich fakt moc. Scény plné násilí, a hlavně ráchání se v krvi, pak vyznívají dost prvoplánově.

Tarantino hadr…

Nepochybuju, že si tento film najde své diváky, já ale mezi ně bohužel nepatřím. Při sledování podobného díla si vždy silně uvědomím, jak moc mi chybí kvalitní evropská kinematografie, která alespoň kdysi uměla vyrábět filmy postavené na realistických obrazech, bez zbytečného zdůrazňování násilí a efektů pro oko. Chybí mi například filmy francouzské školy, plné logických zápletek, kvalitních dialogů a vymazlených scénářů.

Když jsem se díval na film Zmrtvýchvstání, měl jsem pocit, že se dívám na americkou verzi příběhu o Meresjevovi, verzi jak jinak, než silně přitaženou za vlasy, jejíž jediný klad byl v tom, že se v ní neobjevila ani jednou americká vlajka.

Když si ještě k tomu vzpomenu, jaké filmy nám před samotným promítáním Zmrtvýchvstání nabízela reklama, na ty neskutečné s odpuštěním sračky, o všech těch Batmanech a Supermanech, a vůbec všech těch „hrdinech“, o kterých jsem psal už v úvodu, tak se ještě máme na co těšit…

Zlatí Simpsonovi!

Prosím Vás, až budete vědět o nějakém americkém filmu, který v současnosti vznikl, o filmu, který bude o reálných lidech a s reálným dějem, dejte mi prosím vědět…

 

 

Autor: Vladimír Kroupa | pondělí 18.1.2016 10:34 | karma článku: 29,82 | přečteno: 742x