Náčelník kmene Rembaranga

Jednou si povídal prof. Jelínek s aboriginálským náčelníkem kmene Rembaranga v severní Austrálii o vesmíru a o naší planetě.

Aboriginal cave painting. Northern Territory, Australia

 

     Stalo se tak na konci 60. let při expedici českých vědců, která si dala za úkol získat údaje o původních obyvatelích nejmenšího kontinentu. Expedici zajišťovalo Moravské Muzeum v Brně. Výzkum se týkal jednak tělesných znaků domorodců, jednak způsobu života posledních skupin, žijících mimo civilizaci. Velká pozornost byla věnována skalním malbám a jejich významu. Aboriginálové byli typickými lovci a sběrači, kteří se v rámci určité oblasti stěhovali z místa na místo podle toho, co jim příroda a počasí nabízely za obživu. Součástí jejich života byly bohaté mýty, popisující a vysvětlující svět kolem nich. Tyto mýty a jejich hrdinové (lidé i duchové) jsou právě zobrazovány na četných malbách. V polovině minulého století bylo možné ještě zachytit v rezervacích skupiny původních obyvatel, kteří žili tradičním způsobem života. Účastníky výpravy byla vybrána oblast Arhemské země. Expedice byla nakonec úspěšná i v kontaktování těchto zbývajících představitelů pravěku. Jejich izolace nebyla již úplná, věděli o světě přistěhovalých Evropanů a využívali některé civilizační vymoženosti (např. nože). Leč jejich každodenní život a vyprávění starých příběhů nebyly zatím téměř vůbec dotčeny naší civilizací.

     Měl jsem to štěstí, že jsem byl studentem, když nás vyučoval prof. Jelínek, který se zmíněné výpravy účastnil. Vyprávěl nám pochopitelně své ještě čerstvé dojmy a zážitky. Náčelníkem jedné studované skupiny byl muž, který se do té doby přímo s nikým jiným než se svými blízkými nesetkal. Jeho syn už byl na výpravách na okolních farmách a byl tak „světem protřelý“ a dokonce znal částečně anglicky. Za přátelské pomoci syna náčelníka se prof. Jelínek zajímal především o to, co je na skalních malbách zobrazeno, jakých mýtů a událostí se jednotlivé obrazy týkají. Po večerech si povídal s náčelníkem o světě a životě.

     Prof. Jelínek se snažil náčelníkovi vysvětlovat skutečnou podstatu světa tak, jak ji vnímáme na základě znalostí geografie, astronomie a fyziky. Jednou například popisoval, jak a proč obíhá Měsíc kolem Země. Starý náčelník se zájmem poslouchal, ale pak se zeptal přibližně v tomto smyslu: Proč si myslíš, že máš pravdu jen Ty a že naše mýty ji nemají?

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Blažek | neděle 29.5.2011 0:59 | karma článku: 14,82 | přečteno: 1604x