Antikoncepční „pilulky“ mění partnerský vztah

Hormonální antikoncepce to neměla lehké se prosadit, zvláště proti postojům církve. Ale stalo se s úlevným oddechnutím mnoha žen. Jenže ...

 

    Současnou společnost (míněno moderní či industriální či rozvinutou či komplexní – jak chcete) lze charakterizovat více příznaky. Mezi ně patří i hormonální antikoncepce. Je tomu teprve 50 až 60 let, co se začínala s feministickým entuziasmem prosazovat v USA. Po překonání dětských bolestí se stala zcela masovou záležitostí. Není pochyb, že umožnila již několika generacím žen se emancipovat díky kontrole svých mateřských funkcí. Sociální důsledky jsou nedozírné a dá se říci, že antikoncepce změnila svět. Ale jak už to bývá, nic není zcela zadarmo.

    Zdravotní rizika ustupují, ale nejsou stále nulová, zvláště díky bagatelizaci ze strany nejmladších dívek. Tím, že jsme získali kontrolu nad početím a rodičovstvím, posouváme narození prvního dítěte do vyššího věku a tak otevíráme nové otázky: S věkem se snižuje adaptabilita těla ženy na porod, s věkem se zvyšují rizika některých dědičných odchylek. S věkem se však zvyšují životní zkušenosti a ekonomické zajištění, ale s věkem se současně zvyšují obavy a ubývá času na souběžné naplnění realizace v práci a soužití s potomkem či potomky. Spolu se studiem našeho sexuálního chování a vlivů na vzájemnou přitažlivost partnerů se ukazuje čím dál více další plíživý důsledek.

    Jak při výběru partnera, tak v partnerském soužití během ovariálního (resp. menstruačního) cyklu se totiž uplatňují mnohé pachové, zrakové a hlasové signály. Ženy jsou v době před ovulací hezčí, neboť se jim napne kůže obličeje, čímž se vyhladí drobné nedostatky a zvýší symetrie. Dále se jim zvětšují a zvláště zčervenají rty. Více dbají o sebe a svůj zevnějšek. Na muže současně působí pachově tak, že v jejich očích se stává více žen kráskami a ta jejich je ta nejkrásnější. To celé podporuje kvalita hlasu ženy (má tendenci k vyšším tónům), ale hlavně vlivem pachových látek se stávají jejich partneři na tyto vyšší tóny citlivější. Samy ženy jsou vnímavější na výrazné mužské rysy a na jejich hlubší hlas. Smyslem toho všeho je zvýšit vzájemnou milostnou touhu a tím docílit vzniku nového jedince. Jak se říkává, příroda je mocná čarodějka.

    Po ovulaci se začnou dít poněkud jiné věci, neboť přímé změny pominou a pachová signalizace se změní. Pokud prohloubení touhy splnilo svůj účel, dobře – můžeme se těšit na miminko. Pokud evolučně vyladěný nástroj neuspěl, již se nic dělat nedá, musíme počkat na další ovulaci.

    Jenomže se ukazuje, že ženy s hormonální antikoncepcí nepůsobí pachově na své partnery jako bez ní dříve. Ti jsou pak méně citliví na ženiny signály. A zdá se, že ani ženy s antikoncepcí nejsou tolik vnímavé na signály ze strany muže. Nabízí se domněnka, že díky hormonální antikoncepci se stává sexuální soužití partnerů méně dynamické – chybí v něm střídání období intenzivnější touhy s obdobím méně aktivním. Masivní nasazení hormonální antikoncepce by tak široce ovlivnilo jednu z nejdůležitějších oblastí našeho života, aniž bychom přesně tušili s jakými důsledky. To ukáže až čas.

    Asi ale kvůli tomu nebudeme hned zakazovat antikoncepci. Jen s důsledky musíme počítat a naučit se s nimi žít.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Blažek | sobota 14.1.2012 1:19 | karma článku: 21,07 | přečteno: 1802x