Evropou obchází zelené strašidlo

Evropou obchází zelené strašidlo – strašidlo enviromentalismu. Ochrana životního prostředí je v pořádku, musí však být promyšlená, účelná a levná. Jakékoliv opatření nesmí omezovat svobodu ani sociální smír.

Nesmí vést k nenávisti ani k ideologickému fanatismu. Jakékoliv hysterické vynucování pozornosti ve jménu přírody je odsouzeníhodné a zhoubné.

V současné době většina enviromentalistů bojuje proti globálnímu oteplování formou dosažení  takzvané uhlíkové neutrality. Naproti tomu geolog Petr Šída tvrdí, že současné oteplování je výzva, ale z dlouhodobého hlediska nás více ohrožuje počínající další doba ledová! Poslední tři tisíce let vývoje klimatu jsou totiž ve znamení střídání studených a teplých oscilací. Každá další je přitom studenější, než ta předchozí. Poslední malá doba ledová probíhala v 15.- 18. století. Další studená oscilace přijde za 150 až 200 let a bude horší, než byla ta minulá. (Příloha Salon  deníku Právo 18.8.2022)  

             Pokud dnes investujeme horentní sumy do snižování celoplanetární teploty, z dlouhodobého hlediska plýtváme energii, kterou bychom za dvě století měli investovat opačným směrem. Nacházíme se v podobné situaci, jako když se v minulém století investovaly miliardy do odvodňování krajiny a dnes nám voda v krajině chybí, snažíme se naopak budovat systémy, které vodu v krajině zadržují.

            Společenský, politický a ekonomický rozvoj šel vždy ruku v ruce se zvyšováním účinnosti a zlepšováním životního prostředí. Zelená ideologie jako plod nárokové společnosti však vrazila klín mezi prosté občany a „zelené barony“. Výsledkem je naprosté ignorování dosavadních vědeckých a společenských úspěchů a nastavení regulací, které v Evropě podvazují průmyslový rozvoj, aniž by zachránili jediný kousek zdravé přírody.

            O tom, jak vyargumentovaná diskuse musí předcházet každému opatření, svědčí článek akademiků Jana Pokorného a Josefa Sejáka z MF DNES 22.10.2022. Ti v příspěvku „Globální změnu zkoumejme vědecky, ne ideologicky“  vyzývají k okamžitému zrušení obchodování s emisemi. Stejně tak ekonom Jan Ferenc ve svém článku z MF DNES 5.10.2022 upozorňuje, že „Ekologům je třeba vysvětlit, že chybějí zdroje“.

            Je až s podivem, že ve východní Evropě dnes zuří válka, Čína produkuje patnáctkrát více emisí než Evropa a zelení ideologové stále neopustili svůj sen o uhlíkové neutralitě“. Dnes více než kdy jindy potřebujeme enviromentální zdrženlivost avděčnost za to, že žijeme ve vyspělém světě, který můžeme zlepšovat, aniž bychom jej deformovali. Vědě musíme vrátit její úžas z poznání a radost z pokorné služby. A politikům musíme vzít jejich chuť uregulovat Evropu až k smrti. Automobilovým průmyslem počínaje a zákazem jaderné energie konče. 

Rychlá odpověď

Autor: Vít Šlechta | pátek 4.11.2022 13:15 | karma článku: 28,30 | přečteno: 513x
  • Další články autora

Vít Šlechta

Psychoterapeutické komiksy

12.4.2024 v 19:04 | Karma: 5,72

Vít Šlechta

Váchalův imperativ

3.12.2023 v 23:01 | Karma: 12,22

Vít Šlechta

Šťastná koalice

24.12.2021 v 6:41 | Karma: 15,06

Vít Šlechta

Charisma poctivého úředníka

4.10.2021 v 1:03 | Karma: 9,22