Ekologie versus demokracie
podařilo se ekologům vytvořit celoplanetární pocit ohrožení, který odůvodňuje použití „výjimečného stavu“.
Minulý týden jsem byl na velice dobré ekologické přednášce, ale byl jsem překvapen tím, kolik normálních a sympatických lidí v sále bylo ochotno omezit svobodu společnosti ve jménu ochrany klimatu. Zákazy, příkazy, regulace, omezení… Zcela upřímně to vyjádřil i Tomáš Jungwirth v MF DNES 23.1.2019 v článku „Klima se mění, válka začíná“. Jménem Evropského univerzitního institutu ve Florencii propagoval Green New Deal americké neoliberální poslankyně Alexandrie Ocasio-Cortez. Klimatickou krizi zcela bez nadsázky přirovnal k válečnému stavu a požaduje využití mimořádných nástrojů. Vyžaduje investice v rozsahu trilionu dolarů za účelem vybudování klimaticky neutrálního hospodářství a současně požaduje, aby toto hospodářství bylo „spravedlivější vůči americkým občanům“.
Na ekologismu je nebezpečné, že vůbec nepřipouští možnost špatné úvahy a současně blokuje hledání alternativních řešení. Zcela kýčovitě vypadají tyto módní ekologické postoje u lidí, kteří současně užívají bohatých darů civilizace plnými doušky, stávkující studenty nevyjímaje.
Jako osvěžení v debatě o globálním oteplování zaznívají slova českých krajinných inženýrů. Ing. Martin Dočkal ve svém rozhovoru pro MF DNES ze dne 13.12.2018 uvedl, že množství slunečního záření může velice efektivně ovlivňovat i barva střech a barva silnic. Článek se jmenuje:“Teplotu na Zemi dokáže snížit i bílý asfalt“. Skleníkové plyny tedy nejsou jediným faktorem, který ve výsledku ovlivňuje teplotu planety. Pěkně to rozebírá hydrolog Jan Pokorný v rozhovoru pro Lidové noviny 27.4.2019 v článku s názvem:“Cílit jen na skleníkové plyny je pitomost“. Ukazuje na ignorování souvislostí u špatně vytvořených teoretických modelů. Uvádí doslova:“ Oxid uhličitý a skleníkové plyny se dostaly do ohniska ideologie. Oficiální věda je placená za to, aby dosáhla nízkouhlíkové společnosti, případně uhlíkově neutrální. To máme přestat dýchat? Problémy začínají od vědců, kteří si odporují v principech chápání klimatické změny, mnozí ignorují přímou funkci vody a vegetace v utváření klimatu. Více se věří modelům než vlastním očím a zkušenostem. Modely nedokážou postihnout dynamiku přeměn sluneční energie přes rostliny a vodní páru, která je nejvýznamnějším skleníkovým plynem, tvoří ovšem i mlhu a mraky, jež stíní a přenáší sluneční energii v čase a prostoru. To, že nedokážeme tyto děje modelovat, neznamená, že můžeme tyto nejdůležitější procesy ignorovat.“
V jiném článku MF DNES 31.12.2018 uvádí další hydrobiolog RNDr. Jindřich Duras, Ph.D., že „Krajinný systém se nám hroutí“. Nejbližším problémem, který budeme muset vyřešit, je problém zadržování vody v krajině. Uvádí doslova:“ Návrhy jsou velmi dobře propracované. Problém je, že je moc nikdo nechce uvést do praxe.“
Jaké závěry vyvozuji z celé úvahy? Je velice důležité, aby vědci nepletli hlavu politikům nedokonalými hypotézami. Je důležité, aby případné výpočty ekologických dopadů byly uváděny poctivě ve všech souvislostech. Z toho mi vychází, že pro české zemědělství je prvořadým problémem řešení hydrobiologického ozdravění krajiny. Navržení správných opatření pro zadržování vody v krajině, snižování rozlohy lánů, změna složení dotovaných zemědělských plodin. Paradoxně, vyřešení hydrobiologické stability krajiny souvisí i se snížením uhlíkové stopy daleko více, než jiná navrhovaná opatření.
Je smutné, když velké národní a nadnárodní celky na nesprávných údajích vystaví svoji ekologickou strategii. Německo například v současné době likviduje své atomové a uhelné elektrárny a nahrazuje je plynovými. Zemní plyn při tom zanechává daleko větší uhlíkovou stopu, než spalování uhlí.
Poučeni ze zkušenosti Evropské unie, která přikazovala přimíchávat do fosilních paliv náš řepkový olej, budiž nám dostatečným varováním. Řepkový olej uhlíkovou stopu nesnižuje, pouze na jedné straně otravuje motoristy a na druhé straně dává vydělat magnátům, kteří na řepce založili svůj byznys. Ekologická zátěž krajiny se pěstováním řepky zvětšila. Máme tedy věřit dalším ekologickým regulacím, které se na nás chystají? Máme se chystat na novou ekologickou válku? A kdo bude její první obětí? Demokracie, nebo již tak deformované životní prostředí? Naší krajině i celému světu pomůžeme nejvíce, když se budeme držet českého selského rozumu a nenecháme se radikalizovat šílenci, kteří v ekologickém poblouznění jsou schopni zlikvidovat i naši fungující demokratickou společnost.
Vít Šlechta
Potřeby Terezy Semotamové
Četl jsem recenzi literárního kritika Ondřeje Horáka a připadala mi vtipná. Publikoval ji v Lidových novinách 25.května 2024 a když jsem ji četl, smíchem jsem se za břicho popadal.
Vít Šlechta
Český národní pták? Ledňáček!
V minulém roce Ondřej Neff navrhl na českého národního ptáka ledňáčka. Učinil tak v Posledním slovu Lidových novin. Dnes se k němu připojuji a k jeho zdůvodnění přidávám následující:
Vít Šlechta
Psychoterapeutické komiksy
Některé komiksy jsou lepší než učebnice psychologie. Pomohou nám pochopit psychické stavy a nemoci tak názorným způsobem, že mohou sloužit i jako léčebná pomůcka pro pacienty.
Vít Šlechta
Váchalův imperativ
Josef Váchal pravil: „Lež vyhledávej, koho zradila pravda.“ Umělec, který pracoval s bizarními a absurdními náměty, se tímto strefil do černého. Svým citátem popsal příčinu chování značné části moderní společnosti.
Vít Šlechta
Proč je dobré číst Michaela Morrise
Komentář ke knihám Michaela Morrise „Co nesmíme vědět I (2012) a II (2016)“ vydaných v prvním českém vydání v nakladatelství ANCH BOOKS
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Češi se zbavují chat z covidového boomu. Ale kdo chce prodat, musí slevit
Premium Prodám chatu v chatové osadě, 49 metrů čtverečních, na pronajatém pozemku 481 metrů, před...
Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích
Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...
GLOSA: Statisíce znásilněných v pražské MHD? Ach, ty osvětové kampaně
Když čtu o kampani z pražské MHD, která tvrdí, že šest procent osob z cestující veřejnosti bylo...
Kandidát venezuelské opozice González utekl do Španělska, žádá politický azyl
Venezuelský opoziční kandidát na prezidenta Edmundo González Urrutia, který podle opozice i...
Yagi zpustošil sever Vietnamu, zabíjel a miliony lidí nechal bez elektřiny
Tajfun Yagi, který v sobotu udeřil na severu Vietnamu, zabil nejméně 21 lidí a přes 170 dalších...
Zánik krumlovského krytého bazénu: zbylo torzo. Hasiči strhli plášť i střechu
Z krytého bazénu v Českém Krumlově zbylo po sobotním požáru jen torzo. Hasiči v neděli rozebrali...
Soutěžte s ČPZP a vyhrajte dárkový balíček
Tento týden pro vás máme soutěž s Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. Stačí odpovědět na jednoduchou soutěžní otázku a jeden z pěti dárkových...
- Počet článků 46
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 974x