Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Orel zobal a lev žere

Za pět let Češi oslaví sté výročí dne, kdy si začali „vládnout sami“. 28. říjen 1918 měl být podle Masaryka počátkem velké politické a morální obrody češství. Dějiny posledního století i současný stav českého veřejného života však nasvědčují spíš opaku.

Nejnovější fraškovitý vývoj na politické scéně (např. německým deníkem „Die Welt“ postupně komentovaný pod titulky „Premiér Nečas padl kvůli lásce ke zkorumpované šéfce kabinetu“ a „Puč v Praze. Český prezident vyšachoval parlament“) banánovou republiku v srdci Evropy zase jednou v zahraničí svérázně zviditelnil. (1)

Vzpomínám na dobu habsburské monarchie, ve které Češi trpěli komplexem z toho, že jsou reprezentováni „Vídní“ a ve světě málo viditelní, a kladu si kacířskou otázku, zda to nebylo spíš dobře. Zda systém, který usiloval o propojení parlamentní demokracie se zodpovědností suverénního panovníka před Bohem a před dějinami (2), nebyl lepší než systém, ve kterém je hlavou státu muž s monarchistickým sebevědomím, ale bez monarchistické zodpovědnosti, u něhož v protikladu k císaři a králi nemůže být ani řeč o tom, že by stál nad stranickými zájmy a uvažoval v řádu staletí, a ne v rámci jednoho volebního období.

Již první Československá republika byla v kontrastu k habsbuské monarchii státem stran a stranických vůdců, postrádajícím politickou elitu, která by zájmy celku nadřazovala zájmům partikulárním. Klientelismus, obcházení zákonů, korupce a dokonce i fenomén korupčníků žalujících na korupci, to vše bylo typické už pro ni a mluvil o tom i Masaryk. (3) Karel Schwarzenberg, poslední pamětník první republiky na české politické scéně, vtipně a výstižně připomíná:

„Ostatně už za tatíčka Masaryka se zpívalo: ,Nade hradem, pode hradem, kradu, kradeš, krade, kradem’. Starý kočí v Chýňově říkával: ,Pane doktore, rakouský vorel, ten zobal, ale náš lev, ten žere.’“ (4)

Za poněkud laciný naproti tomu pokládám Schwarzenbergův bonmot, podle kterého měly dřív ke korunovačním klenotům přístup hlavy pomazané, kdežto nyní jsou to hlavy namazané. Je nicméně možné konstatovat, že zatímco posledním rakousko-uherským panovníkem byl muž morálně pevný, ušlechtilý a hluboce zakotvený ve víře (5), Česká republika hlavy státu tohoto druhu negeneruje. Něco podobného platí i ve vztahu k premiérskému úřadu, který byl v habsburské monarchii obsazován kultivovanými osobnostmi z řad aristokratů a univerzitních profesorů, u nichž byl nemyslitelný byť i jen zlomek „úletů“ posledních předsedů vlád České republiky.

Pro ilustraci bych rád ocitoval charakteristiku typického rakouského premiéra, vzešlou z pera Aloise Rašína (jednoho z „mužů 28. října“, který rozhodně nemůže být podezírán z prorakouské zaujatosti). Rašín byl za války spolu s Kramářem odsouzen pro velezradu k trestu smrti (a pak císařem Karlem amnestován a osvobozen), i když v jeho prospěch u soudu vypovídal i expremiér Thun. Ve svých memoárech Alois Rašín vzpomíná:

„/Dvacátého ledna 1916/ začal výslech Excelencí. Prvý byl kníže Thun. Byl jsem zvědav více na to, jak po těžké nemoci vyhlíží, než jak bude vypovídat. Věděl jsem, že vždy byl nade vše pravdymilovný (6), kavalír každým coulem a věděl jsem proto, že jeho výpověď bude svrchovaně příznivá. Přišel (zestárl velice), poklonil se soudu, obrátil se na dra Kramáře, přátelsky se usmál a pokynul hlavou, obrátil se na mne a učinil totéž… Thunem vešel do soudní síně rakouský státník, státník pečlivě uvažující, nepředpojatý vůči žádnému národu, vidoucí ve spravedlnosti ke všem národům rakouským nejtrvalejší základ ,nezávislého, svobodného, velkého Rakouska’, státník bez chauvinismu, zavrhující stejně Rakousko německé, jak chtějí Všeněmci, jako Rakousko slovanské, jak chtějí austroslavisté, a chtějící Rakousko ke všem národům spravedlivé.“ (7)

Tento typ státníka byl v dobách „orla“ běžný, zatímco v dobách „lva“ zmizel. Letos se mohl znovu objevit v podobě již zmíněného Karla Schwarzenberga. V druhém kole prezidentských voleb se nám naskytla zřejmě poslední šance k tomu, abychom obraz češství v onom století 1918–2018 ještě posunuli (staro)novým směrem. „Knížecí“ podoba češství však byla nakonec zase poražena jeho podobou „plebejskou“.

Některým z nás je z tohoto obrazu našeho národa do pláče – třeba i v podobě „smíchu mezi slzami“ v černé grotesce. Divadlo Na zábradlí uvedlo 21. června 2013 premiéru hry „Dnes naposled“. Na scéně se v ní objevují postavy českých alkoholiků, přičemž v jednom případě dochází i k politické aktualizaci:

„…vše zvládá profesionální pijan holič Zemánek v podání Petra Čtvrtníčka, jenž ho pojal jako robustní a jen tak lehce nezničitelnou podstatu češství: smějícího se grázla a vtipného cynika, který to nějak vždycky zvládne, zná svou míru a umí se vždy nějak držet na nohou.“ (8)

Poznámky:

1) Viz Luboš Palata, „Nečas končí kvůli ,aféře se ženami’, baví se svět“, Mladá fronta Dnes, 18. 6. 2013, roč. 24, č. 141, s. A11; „,Puč v Praze. Zeman vyšachoval parlament,’ píší v zahraničí“, Mladá fronta Dnes, 26. 6. 2013, roč. 24, č. 148, s. A8.

2) Prosincová ústava z roku 1867, na jejímž základě fungovala v habsburské monarchii liberální demokracie, panovnickou moc neodvozovala „pouze ,z vůle Boží’. Panovník byl formálně vázán přísahou, že bude vždy vládnout jen podle přijatých zákonů.“ (Otto Urban, Česká společnost 1848–1918, Praha: Svoboda, 1982, s. 223.)

3) Viz Karel Čapek, Hovory s T. G. Masarykem, Praha: Československý spisovatel, 1990, s. 331.

4) Karel Jan Schwarzenberg, Knížecí život: Rozhovor s Karlem Hvížďalou, Praha: Portál, 2008, s. 145.

5) Blahoslavený Karel I., o kterém jsem už na tomto blogu opakovaně psal.

6) O kterém státníkovi České republiky by se dalo říci, že byl vždy „nade vše pravdymilovný“?!

7) Paměti Dra Aloise Rašína, Praha: Ladislav Rašín vlastním nákladem, 1929, s. 127–128.

8) Jiří Peňás, „Na české národní téma“, Lidové noviny, 25. 6. 2013, roč. 26, č. 147, s. 8.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vít Machálek | úterý 2.7.2013 7:44 | karma článku: 16,44 | přečteno: 599x
  • Další články autora

Vít Machálek

Hus a Komenský v Masarykově ideologii českých dějin

Dnešní velké výročí kněze Jana Husa bych rád připomněl zveřejněním svého příspěvku, předneseného dne 16. října 2014 na mezinárodním kolokviu „Hus, Komenský a česká reformace“ v Uherském Brodě.

6.7.2015 v 6:00 | Karma: 14,11 | Přečteno: 1047x | Ostatní

Vít Machálek

Dylanovo „první biblické album v rockové hudbě“

Na dnešek připadají narozeniny Boba Dylana (* 24. 5. 1941). Rád bych tuto velkou postavu posledního více než půlstoletí dějin populární hudby (ale i poesie a literatury) představil přiblížením Dylanova legendárního alba „John Wesley Harding“ z roku 1967.

24.5.2015 v 7:00 | Karma: 16,57 | Přečteno: 764x | Kultura

Vít Machálek

Je suis Bernadette

Letos v lednu se ve Francii tragicky střetla dvojí pýcha, pýcha pseudonáboženských teroristů a pýcha protináboženských rouhačů. Jejím protikladem, s nímž bych se tu chtěl ztotožnit, je pokora, ztělesněná sv. Bernadettou, jejíž svátek připadá na dnešní den.

16.4.2015 v 9:26 | Karma: 21,29 | Přečteno: 1205x | Ostatní

Vít Machálek

Odpověď na Jóba

Kniha Jób je už půltřetího tisíciletí stálou inspirací myslitelům, umělcům i obyčejným lidem v jejich životních zápasech. Tento článek pojednává o ní a o Bibli, ale také o písničkářích a o C. G. Jungovi. Věnuji jej Janu Plškovi staršímu k jeho narozeninám.

27.3.2015 v 11:59 | Karma: 17,56 | Přečteno: 1624x | Ostatní

Vít Machálek

Jaro Křivohlavý: Mít pro co žít

Motto: „Blíží-li se konec života, pak se ukazuje, že řada věcí je odcházejícímu pomocí, posilou a potěšením. Tak tomu je např. s pohledem na vlastní život /.../, když v něm nachází ,dobrý smysl’, může-li říci: ,Nežil jsem marně.’“ (Jaro Křivohlavý)

7.1.2015 v 12:07 | Karma: 18,72 | Přečteno: 1053x | Ostatní
  • Nejčtenější

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Turisté si zajeli do Afghánistánu. Střelci část Evropanů povraždili i s průvodci

18. května 2024  17:57

Neznámí ozbrojenci v pátek večer v provincii Bámján v centrální části Afghánistánu zabili tři...

Okamura přál uzdravení Ficovi a volal po neutralitě Ukrajiny. Hrál mu Ortel

23. května 2024  10:05,  aktualizováno  18:35

Zhruba tisícovku příznivců dokázalo přilákat opoziční hnutí SPD na svůj hlavní mítink před...

OSN schválila den památky obětí genocidy v Srebrenici. Srbové protestovali

23. května 2024  17:58,  aktualizováno  18:07

Valné shromáždění OSN schválilo návrh, aby si svět každý rok připomínal genocidu v bosenské...

Další zádrhel v digitalizaci stavebního řízení. ÚOHS zarazil zakázku

23. května 2024  15:49,  aktualizováno  17:36

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna ve čtvrtek zamítl problematickou...

Alternativu pro Německo vyloučili z europarlamentní frakce, chce se odvolat

23. května 2024  16:13,  aktualizováno  17:08

Europarlamentní skupina Identita a demokracie s okamžitou platností vyloučila Alternativu pro...

  • Počet článků 74
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1288x
Jsem katolík, který přemýšlí o své víře a o poznávání Krista lidským srdcem a lidským rozumem; religionista, který přemýšlí o různých náboženstvích; historik, který přemýšlí o dějinách.

Seznam rubrik