Pět zlatých pravidel k založení firmy v daňovém ráji

Předesílám, že svým klientům zakládat firmu v daňových rájích zásadně nedoporučuji, protože Čech či Slovák s firmou na Kypru či Seychelách působí, už na první dojem, krajně nedůvěryhodným dojmem.

Nicméně když už si někdo chce mermomocí založit firmu v daňových rájích, tak ať to dělá alespoň pořádně a nedělá státu ostudu v podobě jejího následného odhalení. Stačí k tomu dodržet pět zlatých pravidel.

Prvním pravidlem při zakládání firem v daňových rájích je správně si odpovědět na otázku: „Kde je dnes nejbezpečnější daňový ráj“? Jinými slovy, kde by moje firma měla mít bezpečné sídlo. Na jachtách v daňových rájích se říká, že největší peníze se dnes ukrývají v amerických státech, jako jsou Nevada, Delaware a Jižní Dakota. Proč? Před dvěma lety Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj navrhla členským státům, včetně daňových rájů, výměnu dat o cizích účtech v jejích zemích, za účelem usnadnění daňové kontroly. USA se k ní nepřipojily, a právě proto je dnes nejvýhodnější skrývat vaše aktiva tam. Stát Delaware se může pochlubit například tím, že je  „hlavním městem USA“ v počtu registrací korporací. Na svých webových stránkách píše: „Více než milion obchodních společností uvádí Delaware jako sídlo své firmy“ a dále … „Více než 50% všech veřejně obchodovaných společností v USA, včetně 64% firem uvedených v žebříčku "Fortune 500", má adresu sídla společnosti v Delaware“.

Druhým zlatým pravidlem je zásadně nevyužívat služeb žádných obskurních společností typu Mossack Fonseca, které zřízení firmy v daňových rájích „masově“ nabízejí. Společnost si musíte založit sami, což často můžete udělat on-line, přímo z pohodlí svého domova. V případě Nevady si to můžete vyzkoušet zde: https://www.nvsilverflume.gov/startBusiness a v případě státu Delaware zde: https://corp.delaware.gov/howtoform.shtml. Třetí zlaté pravidlo zní: v žádném případě nevyužívejte služeb „místního ředitele“ (v naší terminologii jednatele společnosti), kterého vám nějaká firma doporučí, protože jako „bílý kůň“ jistě funguje i v řadě dalších společností a je velmi pravděpodobné, že ho dříve či později zavřou. A máte problém! Čtvrté pravidlo: správný investor diverzifikuje nejen své investiční, ale i pasové portfolio. Jinými slovy, disponujete-li více pasy, řešíte si tím i předchozí problém. Existuje řada zemí, kde druhý či třetí pas získáte naprosto legálně, jako například v karibském státu Antigua Barbuda či St. Kitts and Nevis (blíže viz ZDE a ZDE). 

Konečně poslední, páté pravidlo, bych formuloval následovně: když už si založíte firmu v daňovém ráji, pokuste se uchovat ji v tajnosti. Jinými slovy, hlavně se s ní nevytahujte a neukazujte „jak jste chytrej“. Budete-li těchto pět zlatých pravidel dodržovat, nezpůsobíte ani České republice ani Slovensku mezinárodní ostudu, což byste měli mít na paměti především.  Nikomu neuděláte radost, pokud by se Vaše (české či slovenské) jméno objevilo v uniklých seznamech z daňových rájů.

Autor: Vít Klíma | pondělí 11.4.2016 12:45 | karma článku: 18,97 | přečteno: 1102x