Není Bezpečnostní rada státu spíše bezpečnostním rizikem?

Díl I: Premiér i Bezpečnostní rada státu selhává v oblasti celoevropské bezpečnosti. Vážení čtenáři, chcete raději sousedit s Osmanskou říší či Matičkou Rusí?

Potěšilo mě, že s premiérem a Bezpečnostní radou státu začínáme v některých aspektech bezpečnosti nacházet společnou řeč. Minimálně se shodujeme na tom, že vnější „mořské“ hranice EU jsou neuhlídatelné, nenasadíme-li na jejich ochranu desetitisíce vojáků, či je úplně nezaminujeme. Jinými slovy shodujeme se na tom, že skutečně (vojensky) chránitelné hranice EU jsou až ty suchozemské, které premiér a Bezpečnostní rada státu označuje jako „záložní“. Kde se naše názory rozcházejí, je kudy by měly vést a jejich důsledky pro bezpečnost Evropy. Koncept „záložních hranic“, které vylučují Řecko a případně i další Balkánské země ze Schengenu, neznamená nic jiného, než vytvoření mocenského vakua na Balkáně. Ze zkušeností Středního východu víme, co znamená vytvořit vakuum, protože vždy se najde někdo, kdo jej milerád zaplní. Můžeme se jen ptát: „balkánské mocenské vakuum zaplní Osmanská říše či Matička Rus“?

Záložní hranice

Premiér a Bezpečnostní rada státu tvrdí, že by „záložní hranice“ EU by měly tvořit Řecko - Makedonsko – Bulharsko - Turecké hranice. No, nevím. Stačí prostý pohled na mapu, abychom viděli, že jejich „dírou v plotě“ jsou Řecko - Albánské hranice, jimiž mohou uprchlíci pokračovat přes Černou Horu a Chorvatsko, nebo Bosnu - Hercegovinu a Srbsko, dále do Evropy. Skutečně „nepropustné“ mohou být až ty Slovinsko – Maďarské, kde už dnes vyrůstají obranné ploty. V první variantě to znamená hodit přes evropskou palubu pouze Řecko a v druhé i Srbsko, Chorvatsko, Makedonii, Bosnu a Černou Horu, tedy prakticky celý Balkán.

Kdo obsadí uvolněné místo po EU na Balkáně? Rusové či Turci?

O čem premiér a Bezpečnostní rada státu zřejmě vůbec nepřemýšlejí, je, kdo nahradí uvolněné místo po EU na Balkáně. Turci či Rusové? V říjnu roku 2009, tehdejší turecký ministr zahraničí a dnešní premiér Ahmet Davutoglu, přednesl v Sarajevu projev, který bychom si všichni měli zapamatovat: „přejeme si nový Balkán založený na politických hodnotách, ekonomické spolupráci a kulturní harmonii. Byl to osmanský Balkán a my jej jako takový obnovíme. Staletí osmanského Balkánu byly úspěšnou érou, ke které je třeba se opět vrátit.“ Co na to premiér a Bezpečnostní rada státu? Přejí si obnovení Osmanské říše?

Řecko, Makedonii a Srbsko spojuje pravoslaví. Hodí-li EU tyto státy přes palubu, nejspíše skončí jako součást Ruské pravoslavné říše. Je to přesně to chceme? Chceme skutečně hraničit s Matičkou Rusí?

Skutečnost, že jak premiér, tak i bezpečnostní rada státu, selhávají v otázce celoevropské bezpečnosti, není pro český národ kritické. Pořád je tu ještě dalších 27 vlád, které mohou naše chyby napravit. Kritické je jejich selhání až v otázkách vnitřní bezpečnosti - bezpečnosti našeho národa. Tady už škody nikdo nenapraví!

Příště: díl II. „zachránili byste život svého dítěte při teroristickém útoku“?

 

 

Autor: Vít Klíma | čtvrtek 21.1.2016 11:26 | karma článku: 16,35 | přečteno: 619x