Lid sice nevládne, ale volby disciplinovaně platí

V moderních dějinách se vládnoucí třída snažila vždy, všemi silami a prostředky “odstrčit“ lid od skutečného rozhodování o svém osudu. 

Nejčastěji k tomu byl použit systém politických stran, což bylo a je zakotveno i ve všech ústavách (lid vládne prostřednictvím politických stran). Významově je to stejné, jako by tam bylo napsáno, že lid nevládne vůbec. Jedinec / lid je elitami považován za zcela neschopný rozhodovat nejen sám o sobě, ale i o věcech veřejných, dokud nevstoupí do politické strany. Vstup do politické strany má zřejmě stejnou váhu jako ponoření do posvátné řeky Jordán, kde osvícen Duchem svatým stává se nový straník plně kvalifikován k rozhodování o věcech veřejných. 

Lid byl odstrčen od vlády i za socialismu, který měl na svém praporu vepsáno, že vládne jeho jménem. Komunisté k tomu využili vlastní stranu, o níž prohlásili, že je jeho předvojem (nejuvědomělejší částí dělnické třídy), takže sama ví nejlépe, co lid potřebuje a ptát se jej na cokoli je zhola zbytečné. Souhrnně řečeno: lid, byl za socialismu naprosto zbytečný, kromě toho, aby přišel k volebním urnám a potvrdil její vedoucí úlohu a její kandidáty. Nic jiného se po něm nevyžadovalo a taky o ničem nerozhodoval. Lid se nechodit k volbám bál a tak se účast voličů pohybovala okolo 99,9%, její kandidáti byli naprostou většinou hlasů zvoleni, což bylo KSČ interpretováno jako souhlas lidu s její politikou.

Systém vlády politických stran byl využit v ČR i po sametové revoluci. Ve spojení s volebním zákonem působí tak, že ani dnes lidu k vládnutí není nutně zapotřebí. V liberálních demokraciích zpravidla nevládne většina, ale největší menšina, která přibírá do vlády ještě menší parlamentní menšiny. Jen pro ilustraci: v posledních volbách do Sněmovny získala ČSSD 12 %, hnutí ANO 11 % a KDU-ČSL 4 % hlasů ze všech občanů zapsaných do voličských seznamů, a přesto sestavily vládnoucí koalici. Jinými slovy, jde o uměle vytvářené iluzorní většiny. Dnes úplně stačí, když ve volebním zákoně není uveden minimální počet voličů nutných k tomu, aby volby byly platné a tak v extrémním případě stačí, když se k volbám dostaví jen ti, kteří mají být zvoleni spolu se svými rodinami. Neklame-li mě paměť, pak k volbám do Evropského parlamentu přišlo jen řádově 18% oprávněných voličů, a přesto byly platné.

Sečteno a podtrženo, žádná Vláda lidu neexistuje, existuje jen Vláda jedné či více politických stran, což vyhovuje vládcům peněz, pro něž je mnohem snazší „uplatit“ jejich vedení, než lid (voliče) jako celek, aby jim dovolili přisát se k veřejným penězovodům.

A teď si řekněme, proč se volbami toho ve společnosti moc nemění. K tomu, aby jakákoliv strana mohla být v liberální demokracii připuštěna k volbám, musí být zaregistrována na Ministerstvu vnitra. Stejně tak, jako za socialismu nemohla být zaregistrována strana, která by chtěla „zakroutit komunistům krkem“, dnes nebude zaregistrována strana, jejímž cílem je znárodnit Babišovi Agrofert. Jinými slovy volič má možnost vybrat si jen z prorežimních stran, které jsou si navíc podobné jak vejce vejci. Abych byl přeci jenom spravedlivý, lidu třeba je -hlavně kvůli k tomu, aby volby zaplatil! Po té co lid odvolí, neměl by zapomenout na to, že musí každoročně politickým stranám ještě přispět na jejich činnost.

Souhrnně řečeno: ve své podstatě tato divadelní hra, kterou pod názvem „volební boj" strany s lidem hrají, jen znovu a znovu, potvrzuje platnost slov Kurta Tucholského: „Kdyby volby mohly něco změnit, byly by zakázané."

Hurá k urnám!

Takže milí voliči, hajdy k volbám, když už jste si je zaplatili!

Autor: Vít Klíma | pátek 7.10.2016 9:19 | karma článku: 33,98 | přečteno: 1368x