Co dělat, aby Vaše děti v pořádku odletěly …

„Nejprve je nutné pochopit, že teroristický útok je reálná možnost, které jednou budete muset čelit, což si většina lidí, bohužel, nechce připustit“.  Meir Elran, expert izraelského Úřadu pro národní bezpečnostní studia

Na vlastní kůži jsem na římském letišti zažil teroristický útok. Byl to pro mě šok, protože nikdy dříve jsem se s ničím podobným nesetkal. Zatímco teroristé jsou cvičeni, volí si čas a místo útoku, proti nim stojíme my, neozbrojení, šokovaní a nijak nepřipravení cestující. S laskavými čtenáři se jistě shodneme na tom, že naše šance na přežití by se zvětšily, pokud bychom věděli, jak při teroristickém útoku na letišti správně chovat. Blíží se prázdniny a čekají nás odlety s dětmi na dovolenou, a proto nebude na škodu připomenout si několik zásad obezřetného chování právě na letišti.

Expolze na bruselském letišti

S laskavým čtenářem se jistě shodneme i v tom, že takový odborný návod by měla poskytnout Policie. Bohužel, na jejích webových stránkách jsem žádný takový návod nenašel a zřejmě, k naší škodě, ani v blízké době nejdeme. Z vlastní zkušenosti mám ověřené, že se vyplatí dodržovat minimálně „desatero“ zásad bezpečného odletu.

  1. Především musíte děti předem upozornit na to, že letiště už není bezpečný prostor a musí dodržovat pravidla předběžné obezřetnosti!
  2. Do budovy letiště byste měli vstupovat dveřmi co nejdále od hlavního vchodu, protože tudy vchází minimum cestujících. Je to prostor, který je pro teroristy nejméně zajímavý.
  3. Pozorně pozorovat lidi okolo sebe a vyhnout se těm, kteří se hodně potí, rychleji dýchají a mají v obličeji vepsáno napětí, což jsou příznaky stresového chování.
  4. Nepřibližovat se k cizím opuštěným zavazadlům. Může v nich být uložena bomba, která ještě neexplodovala. Objevíte-li takový předmět, nedotýkejte se ho a informujte o něm policii.
  5. Letištní skla nejsou zpevněna, tak k nim zásadně nesedejte, ale naopak držte se co nejdále od nich, protože při výbuchu sklo zabíjí!
  6. Začne-li na letišti střelba, nebo uslyšíte výbuch, nepodlehněte panice. Okamžitě si lehněte na zem, třeba pod lavičku a hlavně pod ní zůstaňte, protože zpravidla dojde k druhé explozi.
  7. V žádném případě se nezvedejte a zejména neutíkejte ke dveřím, kde může čekat další ozbrojený terorista!
  8. Nikdy neutíkejte s davem, protože zvyšujete pravděpodobnost, že budete ušlapání. Zapamatujte si, že lidé, které jste se rozhodli následovat, vůbec nemusí vědět, kam jdou! Můžete se tak ocitnout v nové zóně nebezpečí.
  9. Pokud se teroristický čin odehrál v budově letiště, existuje možnost, že (zasažená část) spadne, takže ji po skončení útoku co nejrychleji opusťte!
  10. pečlivě sebe i své děti prohlédněte, zda nejsou zraněny. V prvotním šoku si toho nemusíte hned všimnout, což může vést k následným zdravotním komplikacím. Pokud nejste, snažte se pomoci těm méně šťastným!

A co říci na závěr? Předesílám, že jsem jen poučený amatér, a proto přivítám všechny Vaše rady a náměty, o něž lze příspěvek obohatit.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vít Klíma | středa 22.6.2016 12:38 | karma článku: 22,95 | přečteno: 483x