Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

„… a začnou padat hlavy“

I Shakespeare by měl co dělat, aby vystavěl tak silnou katarzi, jakou je řecké referendum, jehož výsledek s napětím očekává celá Evropa. 

Divadelní tragedie končí zpravidla tím, že začnou padat hlavy. Očekávám, že nejinak tomu bude i nyní, i když v řadě případů, bohužel, nepadnou hlavy těch největších viníků. Řecká krize odhalila „řadu konstrukčních vad“, a to jak na úrovní zemí eurozóny, tak i EU jako celku, za něž někdo nese odpovědnost.

Konstrukční vady jsou dvojího typu:

  1. právní, určující „pravidla hry“ jak uvnitř eurozóny, tak i EU jako celku,
  2. ekonomické, tím, že zaprvé, neexistuje společný státní rozpočet, jehož prostřednictvím by Řecku mohla být poskytnuta pomoc, za druhé, že Řecku byl podáván takový lék, který ho div „nestál život“.

Ad 1/ o „právních konstrukčních vadách“ jsem už podrobně psal dříve, takže na tomto místě mi dovolte jen stručně konstatování dvou faktů. Zaprvé, i kdyby se eurozóna „stavěla na hlavu“, nemá nástroj, který by vedl k vyloučení Řecka, bez jeho souhlasu. Za druhé, chybí konkurzní zákon použitelný pro bankrot států, na jehož základě by mohla EU i eurozóna řecký bankrot provést. Samozřejmě chybí i unijní orgán, do jehož kompetence by bankrot států spadal a normy definující případy, „kdy už stát není s to splácet své dluhy“, tak i „hranice, za níž má ze zákona právo své závazky restrukturalizovat“ (jinými slovy, kdy je nutné státu část dluhů bez náhrady odpustit). Pokud by přístupová smlouva Řecka k eurozóně takovou pojistku obsahovala, Řecko by už dávno bylo vyloučeno a platil-li by zákon o konkurzu státu, zejména pak hranice pro zadlužení státu, jejíž překročení by umožňovalo část dluhu bez náhrady odepsat, věřitelé by nemohli Řecko nechat tak předlužit, protože by o své peníze přišli. Bohužel, za tyto konstrukční vady nikdo postižen nebude, protože současný stav věřitelům maximálně vyhovuje. Představitelé „Velké trojky“ jsou zároveň soudci, kteří nad dlužníkem vysloví verdikt a zároveň i inkasní agenturou, která na něm dluhy vymáhá. Může to být pro věřitele ještě lepší?

Ad 2.1/ Země eurozóny spojují jak velmi konkurence schopné ekonomiky (Německo a Sever Evropy), tak i země s nízkou konkurenceschopností, jakou je právě Řecko a další jihoevropské země. Severu Evropy euro vyhovuje a vydělává na něm, zatím co na jižní země působí jako „oprátka na krku“. Vzhledem k tomu, že EU není federace, nemá ani společný federální rozpočet, který by umožnil podporovat ekonomicky slabší země. Jedná se o stejný mechanismus, který použilo Německo po svém sjednocení, kdy Západ dotoval Východ. Jednoznačným viníkem je Německo, které si dobře spočítalo, že by muselo být největším přispěvatelem do společného státního rozpočtu. Jsem si hluboce jist, že za tuto systémovou chybu nikdo potrestán nebude.

Ad 2.2/ Cesty z finanční krize vedly dvě: americká, která se snažila „napumpováním“ peněz do ekonomiky povzbudit investiční aktivitu a německá, spočívající v politice úspor. Německo, bohužel, Evropě vnutilo svoji „politiku škrtů a úspor“, která nekonkurenceschopnou řeckou ekonomiku položila úplně na lopatky. Německo svoji chybu nikdy nepřizná; zatím ji přiznal jen bývalý šéf MMF, Dominique Strauss-Kahn, který se za ní veřejně omluvil. Role obětního beránka tak nejspíš připadne na jeho nástupkyni - Christine Lagrande. Nemusí to skončit tak nespravedlivě. Omezí-li se „odpor“ jen na Řecko, Německo vyhraje a žádný Němec o hlavu nepřijde. Rozšíří-li "řecký" odpor i do dalších zemí jako je Španělsko, Portugalsko a Itálie, bude to znamenat prohru Německa a Angela Merkel a spolu s jejím ministrem financí přijdou „o hlavu“ a jejich další politická kariéra končí.  Naprosto po právu, chtělo by se mi dodat.

Kde očekávám přímo vodopád hlav, je v Řecku. Laskavý čtenář už pravděpodobně zná výsledek, zatímco já ještě ne. V každém případě přijdou o hlavu politici strany, která prohrála. Ale ani to ještě nemusí být zdaleka konec. Rozdělenou řeckou společnost čekají – dříve či později - nové volby. I kdyby nakrásně EU jakkoliv pocukrovala vítězné vládě splátky úvěru, nebude to na splacení celého dluhu stačit. Řecko bude muset přistoupit k prodeji svých ostrovů, přístavů a dalšího státního majetku. Pro Řeky to bude krajně ponižující a potupné a nikde není psáno, že po privatizaci další volby nevyhrají „tvrdí komunisté s heslem „Chceme svoje ostrovy zpět“. A teprve potom nastane ten pravý vodopád…

Autor: Vít Klíma | neděle 5.7.2015 15:12 | karma článku: 19,55 | přečteno: 1005x
  • Další články autora

Vít Klíma

Mladí, přijeďte pomoci osídlit Gázu

Škarohlídi tvrdí, že Izrael za nepřiměřenou odvetu v Gáze tvrdě zaplatí. Částečně určitě ano, ale na druhé straně se stane přitažlivější pro naši mládež. Mládež z různých zemí, která dobrovolně přijde svému státu na pomoc!

20.12.2023 v 14:05 | Karma: 17,47 | Přečteno: 379x | Diskuse | Politika

Vít Klíma

Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.

7.12.2023 v 11:05 | Karma: 10,43 | Přečteno: 143x | Diskuse

Vít Klíma

Přesídlí část Palestinců do provincie Al – Anbar?

Bylo, nebylo, jednoho krásného dne přijeli do Izraele jednat zástupci provincie Al – Anbar. Bez mučení přiznávám, že jsem zpočátku vůbec nevěděl, že taková provincie vůbec existuje. Pojďme si ji nejprve představit ...

30.11.2023 v 10:27 | Karma: 10,26 | Přečteno: 162x | Diskuse

Vít Klíma

S Izraelci je lepší obchodovat, než válčit

Chcete-li v Izraeli postavit průplav mezinárodního významu, pak musí být maximálně bezpečný. Izrael se tak - za každou cenu - musí zbavit teroristů, a to i za pomoci svých arabských spojenců.

21.11.2023 v 10:04 | Karma: 20,88 | Přečteno: 413x | Diskuse | Politika

Vít Klíma

Ukrajina a Hamás nás stáhnou ke dnu

V určitém stádiu životnosti domu se musíme smířit s tím, že se jej už nevyplatí opravit, ale výhodnější je postavit nový. Platí to i o českém státu, který války stáhnou ke dnu.

8.11.2023 v 9:19 | Karma: 18,78 | Přečteno: 317x | Diskuse
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

21. července 2024  7:40

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se...

Tisíce Izraelců chtějí, aby Netanjahu uzavřel před odletem do USA příměří

21. července 2024  7:29

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě....

Tři klienti za dva dny. Úřad práce na poště neláká, provoz se nově rozšířil

21. července 2024

Premium Česká pošta již několik týdnů na vybraných pobočkách vyřizuje žádosti o část sociálních dávek. Úřad...

Americký ropný průmysl vzkvétá. Firmy generují rekordní zisky, produkce roste

21. července 2024

Americkým producentům ropy se navzdory globálním snahám o masivní expanzi obnovitelných zdrojů i...

  • Počet článků 229
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 871x
Autor je Mezinárodní realitní konzultant a symatizant DiEM 2025 (diem25.og).

Seznam rubrik