Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zachrání implementace Basel III finanční systém před krachem?

O Bance pro mezinárodní vyrovnání (BIS), která běžně existuje mimo zájem veřejnosti, se mohla značná část populace dozvědět v minulých dnech díky medializování nově zveřejněných informací britské centrální banky z počátku druhé světové války. Podle materiálů totiž britští centrální bankéři na začátku okupace Československa na příkaz BIS převedly několik desítek tun Československého zlata na účet nacistického Německa. Banka, která vznikla kvůli vypořádávání reparací Německa po druhé světové válce a měla původně zaniknout s jejich ukončením, sehrála během druhé světové války díky kolaboraci s nacisty poměrně velmi kontroverzní roli.

 Profesor historie georgetownské a princetonské univerzity Carroll Quigley, který se zabýval pozadím vzniku BIS ve své knize Tragedy and Hope, napsal: „Světové elity mají za cíl vytvořit světový systém finanční kontroly v soukromých rukách, která by byl schopná ovládat politický systém každé země a jejich ekonomiky. Tento systém by měl být řízen feudálním způsobem centrálními bankami po celém světě, které by jednaly ve shodě formou tajných smluv a častých soukromých setkání a konferencí. Vrcholem celého systému měla být Banka pro mezinárodní finanční řízení v Basileji ve Švýcarsku jako soukromá banka vlastněná a řízená světovými centrálními bankami tj. soukromými korporacemi.“

V rámci banky dnes existuje Basilejský výbor pro bankovní dohled, který byl založen v roce 1974 členy skupiny G10 a Lucemburskem. V současnosti má 27 členů z různých oblastí světa. Výbor vydává poměrně široké regulační standardy, doporučuje konkrétní postupy v oblasti bankovního dohledu a snaží se o postupné sbližování regulačních norem. Řada států jeho doporučení zohledňuje a přijímá do vlastní legislativy. Standardy vydávané výborem se označují Basel a byly dosud vydávány ve třech generacích označovaných jako Basel I, Basel II a Basel III. V reakci na finanční krizi v roce 2008 vypracoval výbor poslední z nich. Realizace těchto nových předpisů začíná letos a do závěrečné fáze se dostane do roku 2019. Ty nové regulace dramaticky zvýší požadavky na kapitálovou přiměřenost a významně omezí využití nízké míry rezerv. Jejím cílem je zajistit tři hlavní cíle: nastavit minimální úrovně kapitálové přiměřenosti, zajistit proticykličnost a snížit pákový poměr.

Je evidentní, že po finanční krizi nejvíce vydělaly největší banky. Levné peníze centrálních bank tečou nejdříve k nim a ony je byly schopny dobře zhodnotit. Podíl finančních institucí na indexu S&P 500 se od začátku krize zdvojnásobil a dnes tvoří celých 16,8 procenta indexu. Blíží se podílů technologických společností, které mají 17,6 procenta. Zisk na akcii vzrostl u finančních titulů meziročně o 34 procent. Průměrné zhodnocení titulů z finančního sektoru je za poslední měsíc 8 %, od začátku roku pak dokonce 27 %. Jedna z mála globálních megabank, které se v době extrémně rozvolněné monetární politiky nedaří, je Deutsche Bank. Ta se začala přizpůsobovat připravovaným regulacím Basel III. Ještě na konci roku 2011 byla Deutsche Bank z pohledu celkových aktiv největší světová banka. Celkové množství spravovaných aktiv bylo na konci minulého roku o něco menší než německý HDP a banka se propadla na třetí místo za Bank of China a HSBC. Za uplynulý kvartál vykázala banka o polovinu nižší zisk než v prvním čtvrtletí a o víc jak polovinu nižší zisk než očekávali analytici. Upravený hospodářský výsledek, do kterého se zahrnou veškeré finanční transakce banky, byla ztráta 1,1 miliardy euro. Existuje ale další ještě závažnější věc, která by měla finanční trhy znepokojovat. Bývalý předseda kansaského Fedu Tom Hoenig situaci komentoval slovy: „Situace Deutsche Bank je děsivá, ta banka je hrozivě podkapitalizovaná. Oni nemají žádný prostor pro chyby.“ Největší německá komerční banka totiž drží 72,9 biliónu dolarů v derivátech, což je asi dvacetinásobek německého HDP. Její kapitálová přiměřenost Tier 1 je 1,63 procenta a banka dělá vše pro to, aby vyhověla požadavkům Basel III., které vyžadujou minimálně tříprocentní výši. Účetní postupy, kterými se banka snaží dosáhnout těchto kritérií, jsou podle Hoeniga při současných značných ztrátách směšné. Kapitálová přiměřenost Deutsche Bank je při srovnání s jinými bankami jedna z nejhorších v Evropě i ve světě. Budoucnost Deutsche Bank nejspíš leží do značné míry v rukou centrálních bank, které by při razantní změně monetární politiky mohly dostát derivátové pozice Deutsche Bank do astronomických ztrát.

Ve své výroční zprávě BIS varuje, že potenciální astronomické ztráty spojené se zvyšování úrokových sazeb představují systémové riziko pro celý bankovní sektor. BIS ve zprávě vyčíslila, že globální zvýšení úrokových sazeb o 3 procentní body by přineslo investorům ztrátu v hodnotě 1 biliónu dolarů. Ztráta investorů z držení amerických dluhopisů by dosahovala 8 % HDP USA. Ztráta z držení francouzských, britských, italských nebo japonských dluhopisů by se pohybovala v rozmezí 15 – 35 % HDP jednotlivých států. Proti ztrátám se dá zajistit, ale někdo je nakonec stejně musí zaplatit. A ztráty spojené s tímto účtem za dlouhodobou politiku levných peněz jsou tak vysoké, že ani pravidla Basel III by neuměly zabránit sérii insolvenci ve finančním sektoru. BIS píše, že zvýšení úrokových sazeb o 3 procenta naráz není pravděpodobné, ale připomíná, že v roce 1994 se sazby globálně zvedly o dvě procenta. Pouze zmínka o konci kvantitativního uvolňování z úst předsedy Fedu Bena Bernankeho 19. června zvýšila skokově úrokovou míru amerických desetiletých dluhopisů o více jak 0,5 procentního bodu. Proto není pro Fed jednoduché kvantitativní uvolňování ukončit. Drží totiž v rukách stabilitu celého bankovního sektoru.

Graf: Změna hodnoty státního dluhu v procentech HDP v případě, že by došlo ke zvýšení úrokových sazeb o 3 % - podle roku emise dluhu (Zdroj: Výroční zpráva BIS)

Vít Jedlička je analytik společnosti Colosseum a předseda Reformy.cz o.s., vyšlo na colosseum.cz

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vít Jedlička | pondělí 5.8.2013 16:55 | karma článku: 10,09 | přečteno: 543x
  • Další články autora

Vít Jedlička

Taxi končí Liftago, WunderCar a Uber začínají!

V článku níže můžete díky promo kódům získat 350 Kč na ježdění po Praze. Další kredit můžete získat tím, že do aplikace zvete své kamarády. Mobilní aplikace pro Android a iPhone (Windows mobile je definitivně mrtvý) dělají revoluci v dopravě ve velkých světových metropolích. Vysloužily jsi už svojí vlastní epizodu v South Parku: Handicar. Taxikářské dispečinky se dočkají výrazné redukce a možná nakonec, pokud se jím díky státní moc nepodaří potlačit novou konkurenci, jednoho dne zcela zmizí.

5.11.2014 v 17:40 | Karma: 14,61 | Přečteno: 2092x | Diskuse| Ekonomika

Vít Jedlička

Díky politice pana Babiše máme naftu dražší o 4 Kč a benzín o 2 Kč

Již dnes na jeden litr benzínu připadá 20 korun daní. Ministru financí Babišovi se minulý týden podařilo zarazit snížení této sumy o 1,82 koruny u benzínu a 3,03 koruny u nafty. Podařilo se mu ale prosadit zelenou naftu pro zemědělce. Těm se má začít vracet 4,38 Kč z každého litru. Podpora zelené nafty přijde státní rozpočet podle výpočtu Ministerstva financí na 1,3 miliardy korun. Nová, Babišem navrhovaná daň za ropné rezervy, by zdražila pohonné hmoty o 25 až 30 haléřů a stát by na ní vydělal 1,4 miliardy korun.

30.7.2014 v 16:40 | Karma: 32,77 | Přečteno: 2619x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Vznikla EFD v Evropském parlamentu, zasedat v ní budou Svobodní

„Budeme hlas národů“ říká předseda Britské strany za nezávislost (UKIP) Nigel Farage, jehož strana ve Velké Británii vyhrála volby do Evropského parlamentu. Nová frakce Evropa svobody a demokracie (EFD) v Evropském parlamentu v současné době zahrnuje 7 národních delegací a 48 poslanců.

18.6.2014 v 18:16 | Karma: 23,96 | Přečteno: 755x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Největší mýtus eurovoleb: Brusel jsme my

„My jsme přece Brusel“ ohání se, kdykoliv se něco někomu nelíbí na Evropské unii - ANO, Piráti, Zelení a Jakub Janda, zástupce ředitele Evropskou komisí sponzorovaného think tanku Evropské hodnoty. Na něm si demonstrujeme, jaké mají myšlenkové pochody lidé, kteří se cítí jako Brusel. Chtěl jsem Vám z toho udělat video, ale bylo mi to výslovně panem Jandou zakázáno.

24.5.2014 v 6:49 | Karma: 36,16 | Přečteno: 2321x | Diskuse| Ostatní

Vít Jedlička

Pozor demagog.cz vás přizabije rtutí a ani si neověří zdroje

Organizace Demagog.cz se pustila do kritiky Svobodných a zkoumala 20 euronesmyslů, které publikovali na webu euronesmysly.cz. Záměrně některé věci překrucují, někde mají částečně pravdu, ale v bodě týkajícím se nebezpečnosti zářivek udělali pánové zásadní přešlap, když tvrdí, že úsporné zářivky jsou zdravotně závadné pouze, pokud budete olizovat střepy. Doslova píší:

23.5.2014 v 20:27 | Karma: 32,68 | Přečteno: 3236x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Orlům volavým hrozí vyhynutí, kvůli válce na Ukrajině změnili migrační trasy

22. května 2024  6:34

Orli změnili své migrační trasy vedoucí přes Ukrajinu tak, aby se vyhnuli oblastem bojů. Některá...

V Trumpově videu se objevuje odkaz na německou říši, všimla si média

22. května 2024  6:17

Na profilu amerického exprezidenta Donalda Trumpa na jeho sociální síti Truth Social se objevilo...

Vláda bude jednat o návrhu na vznik nových sousedských dětských skupin

22. května 2024  6:06

Návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL, který počítá se zřizováním...

Poslanci budou rozhodovat o zkrácení doby oddlužení z pěti let na tři roky

22. května 2024  5:55

Sněmovna bude schvalovat zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny...

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...

  • Počet článků 128
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2917x
Studoval ekonomii na VŠE a politologii na CEVRO Institutu.Najdete mě na Facebooku
Zakladatel občanského sdružení Reformy.cz
Kandidát Svobodných do Evropského parlamentu s č. 4

Seznam rubrik

Oblíbené články