Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Skutečně prodává Kypr svoje zlaté rezervy?

Reuters, Financial Times i CNN zveřejnilo zprávu, kde uvádějí, že „Kypr odsouhlasil prodej svých zlatých rezerv v objemu 400 milionů dolarů“. Zdroj zprávy je předběžný dokument Evropské komise a ECB nazvaný „Posouzení udržitelnosti kyperského veřejného dluhu“. Média tento dokument špatně interpretovala jako hotovou věc. Zlato se nyní pohybuje nad hranicí dlouhodobého supportu (1520 dolarů za unci) a v reakci na zprávu mírně oslabilo.

Portugalsko má 14. největší zlaté rezervy, celých 382,5 tun.Discovery

Na média reagoval mluvčí centrální kyperské banky slovy: „Centrální banka Kypru dala jasně najevo, že jakékoliv prodeje zlatých rezerv jsou pouze její vlastní záležitostí. Prodejem zlata se může zabývat pouze rada ředitelů“.

400 miliónu dolarů ve zlatě odpovídá zhruba 10 tunám. To pro trhy není žádný velký objem. Důležitý je psychologický moment pro trhy. Doposud se mělo za to, že zlaté rezervy centrálních bank nebudou v rámci záchrany jednotlivých zemí použity. Návrh ECB a Evropské komise tento předpoklad trhů mění. 
Je zřejmé, že centrální banky jednotlivých problémových států budou velmi obezřetné v používání zlata, které se budou snažit držet pro případ odchodu z eurozóny jako jediný stabilní element při rozpadu eura. I ostatní centrální banky jsou si vědomy zvětšujících se rizik na finančních trzích v souvislosti s dluhovou krizí v Evropě, a proto minulý rok nakoupily 532 tun zlata, což je nejvíce za posledních 48 let.

Mezi největšími držiteli zlata jsou také velké země eurozóny postižené dluhovou krizí. Itálie například drží čtvrté největší zásoby zlata na světě v celkovém objemu 2451,8 tun, což při současných cenách odpovídá 94 miliardám euro. Očekávané prostředky nutné pro financování Itálie v následujících dvou letech dosahují 431 miliard euro. V případě, že by země prodala veškeré svoje zlato, tak by to sotva stačilo na půlroční financování Itálie.

Graf: Zobrazení množství prostředků, které budou potřebovat vybrané předlužené státy eurozóny v následujících dvou letech v poměru k množství devizových a zlatých rezerv v miliardách euro (zdroj: WGC)

 

Lobby největších producentu zlata World Gold Council navrhuje, aby předlužené země své problémy řešily vydáním dluhopisů krytých zlatem. To by mohlo krátkodobě zvýšit kredibilitu jednotlivých zemí, ale také by to značně znesnadnilo zavedení vlastní měny, protože zlato by již nemohlo sloužit jako případný krycí nástroj. Obě možnosti, jak přímý prodej, tak ručení za další dluhy prostřednictvím vlastního zlata, by tak defakto uzavřely zadní vrátka pro opuštění eurozóny.

Na druhé straně bude sílit politický tlak na prodej zlatých rezerv, jak se budou zvětšovat ekonomické náklady za záchranu eura, ať již v podobě inflace nebo přímými transfery skrz záchranné fondy.

Tabulka: Dvacet největších držitelů zlata a podíl zlata na devizových rezervách (zdroj: MMF březen 2013)

Pokud se skutečně podaří přesvědčit Kypr, aby prodal svoje devizové rezervy, tak se zvýši riziko, že se k podobnému kroku podaří přimět i další země eurozóny. Na trh by se tak potenciálně mohlo dostat několik set tun zlata.

Na druhé straně existují země, které nemají finanční problémy a snaží se vyměnit nekryté devizové rezervy za zlaté devizové rezervy. Ruská i čínská centrální banka tak dlouhodobě činní. Velkým novým hráčem by se mohlo stát Švýcarsko. Nedávno největší švýcarská politická strana SVP sesbírala dostatek podpisů pro lidovou iniciativu. Jejím hlavním požadavkem je, aby Švýcarská centrální banka (SNB) držela minimálně 20 procent svých devizových rezerv ve zlatě, když dnes je to pouze deset procent.

Množství potenciálních kupců zlata z řad centrálních bank je stále vysoké a možnost vyměnit papírové peníze za zlato s reálnou hodnotou bude pro jednotlivce i centrální banky stále lákavější. Intenzivní diskuze o užití devizových rezerv Kypru by mohla posílit zájem institucí i veřejnosti o další nákupy zlata.

Vyšlo na colosseum.cz

Autor: Vít Jedlička | čtvrtek 11.4.2013 16:52 | karma článku: 17,70 | přečteno: 1208x
  • Další články autora

Vít Jedlička

Taxi končí Liftago, WunderCar a Uber začínají!

V článku níže můžete díky promo kódům získat 350 Kč na ježdění po Praze. Další kredit můžete získat tím, že do aplikace zvete své kamarády. Mobilní aplikace pro Android a iPhone (Windows mobile je definitivně mrtvý) dělají revoluci v dopravě ve velkých světových metropolích. Vysloužily jsi už svojí vlastní epizodu v South Parku: Handicar. Taxikářské dispečinky se dočkají výrazné redukce a možná nakonec, pokud se jím díky státní moc nepodaří potlačit novou konkurenci, jednoho dne zcela zmizí.

5.11.2014 v 17:40 | Karma: 14,61 | Přečteno: 2092x | Diskuse| Ekonomika

Vít Jedlička

Díky politice pana Babiše máme naftu dražší o 4 Kč a benzín o 2 Kč

Již dnes na jeden litr benzínu připadá 20 korun daní. Ministru financí Babišovi se minulý týden podařilo zarazit snížení této sumy o 1,82 koruny u benzínu a 3,03 koruny u nafty. Podařilo se mu ale prosadit zelenou naftu pro zemědělce. Těm se má začít vracet 4,38 Kč z každého litru. Podpora zelené nafty přijde státní rozpočet podle výpočtu Ministerstva financí na 1,3 miliardy korun. Nová, Babišem navrhovaná daň za ropné rezervy, by zdražila pohonné hmoty o 25 až 30 haléřů a stát by na ní vydělal 1,4 miliardy korun.

30.7.2014 v 16:40 | Karma: 32,77 | Přečteno: 2619x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Vznikla EFD v Evropském parlamentu, zasedat v ní budou Svobodní

„Budeme hlas národů“ říká předseda Britské strany za nezávislost (UKIP) Nigel Farage, jehož strana ve Velké Británii vyhrála volby do Evropského parlamentu. Nová frakce Evropa svobody a demokracie (EFD) v Evropském parlamentu v současné době zahrnuje 7 národních delegací a 48 poslanců.

18.6.2014 v 18:16 | Karma: 23,96 | Přečteno: 755x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Největší mýtus eurovoleb: Brusel jsme my

„My jsme přece Brusel“ ohání se, kdykoliv se něco někomu nelíbí na Evropské unii - ANO, Piráti, Zelení a Jakub Janda, zástupce ředitele Evropskou komisí sponzorovaného think tanku Evropské hodnoty. Na něm si demonstrujeme, jaké mají myšlenkové pochody lidé, kteří se cítí jako Brusel. Chtěl jsem Vám z toho udělat video, ale bylo mi to výslovně panem Jandou zakázáno.

24.5.2014 v 6:49 | Karma: 36,16 | Přečteno: 2321x | Diskuse| Ostatní

Vít Jedlička

Pozor demagog.cz vás přizabije rtutí a ani si neověří zdroje

Organizace Demagog.cz se pustila do kritiky Svobodných a zkoumala 20 euronesmyslů, které publikovali na webu euronesmysly.cz. Záměrně některé věci překrucují, někde mají částečně pravdu, ale v bodě týkajícím se nebezpečnosti zářivek udělali pánové zásadní přešlap, když tvrdí, že úsporné zářivky jsou zdravotně závadné pouze, pokud budete olizovat střepy. Doslova píší:

23.5.2014 v 20:27 | Karma: 32,68 | Přečteno: 3236x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Poslanci schválili navýšení podpory investic, budou řešit i status umělce

13. června 2024  8:37,  aktualizováno  11:30

Přímý přenos Poslanci ve čtvrtek schválili navýšení peněz pro Státní fond podpory investic. V prvním kole by...

Žalobci se budou znovu zabývat kauzou s Ferim, zohlední názor Ústavního soudu

13. června 2024  11:17

Státní zastupitelství se bude znovu zabývat případem jedné z poškozených v kauze bývalého poslance...

Prezident Pavel předá končící prezidentce Čaputové Řád Bílého lva

13. června 2024  9:31,  aktualizováno  11:16

Sledujeme online Prezident Petr Pavel v poledne předá Řád Bílého lva končící prezidentce Zuzaně Čaputové. Nejvyšší...

Pokuta 200 milionů eur plus penále. EU trestá Maďarsko za migrační politiku

13. června 2024  10:12,  aktualizováno  10:50

Maďarsko musí zaplatit jednorázovou pokutu 200 milionů eur (4,9 miliardy korun) a penále ve výši...

  • Počet článků 128
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2917x
Studoval ekonomii na VŠE a politologii na CEVRO Institutu.Najdete mě na Facebooku
Zakladatel občanského sdružení Reformy.cz
Kandidát Svobodných do Evropského parlamentu s č. 4

Seznam rubrik

Oblíbené články