Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Boj o svobodu nebo o dolary?

Vojenská agrese USA v Sýrii je zažehnána. Nositel Nobelovy ceny míru Barack Obama nebyl schopen přesvědčit Radu OSN, mezinárodní společenství ani tradiční spojence, jako je Velká Británie, o nutnosti vojenského úderu na režim Bašára al-Asada v Sýrii. Dokonce i šance, že by intervenci prosadil na poli amerického kongresu, je minimální, když se ukázalo, že jeho plán podporuje méně než 10 % Sněmovny kongresu. Americké ani světové veřejnosti se nepodařilo vysvětlit, jak je možné, že po jedenácti letech boje s Al-Káidou, který následoval po útoku z 11. září 2001, se Američané ocitají na stejné bojové frontě s an-Nusrou, odnoží Al-Káidy, jejímž cílem je vytvoření muslimského státu na území Sýrie. Proti útoku v Sýrii se postavila i část amerického establishmentu včetně Zbigniewa Brzezinského, který jako bezpečnostní poradce prezidenta Jimmyho Cartera zostřoval v 80. letech vzájemnou konfrontaci se Sovětským svazem aktivní podporou mudžahedínů v Afgánistánu, ze kterých se později zformovala Al-Káida.

Generál Wesley Clark, muž, který velel operaci NATO v Jugoslávii, veřejně upozorňuje, že invaze do Libye, Iráku, Sýrie a Iránu je součást strategie, kterou americká administrativa přijala po útocích z 11. září 2001. Podle něj se tedy nejedná o reakce na existenci zbraní hromadného ničení v Iráku nebo chemických zbraní v Sýrii, ale o dlouhodobou vojenskou kampaň USA pro získání vlivu a ropy na Blízkém východě.

Americký establishment se nepokouší zakrývat, že hlavním důvodem invaze do Iráku byla ropa. Například Alan Greenspan, bývalý předseda Fedu, ve svých memoárech napsal: „Jsem smutný z toho, že je politicky nepřípustné přiznat to, co každý ví: Irácká válka byla především o ropě“. A současný ministr obrany Charles Hagel v roce 2007 řekl: „Někdo tvrdí, že (v Iráku) nebojujeme kvůli ropě. Samozřejmě, že bojujeme.“

Před válkou byly ropné rezervy zcela v rukou režimu Saddáma Husajna. Deset let po válce jsou po složitém legislativním boji hlavními společnostmi ovládajícími iráckou produkci ropy ExxonMobil, Chevron, BP a Shell. Již v říjnu a listopadu 2002 před válkou jednali, podle informací zveřejněných v britských novinách Independent, o budoucnosti irácké ropy zástupci nadnárodních ropných společností s představiteli britské a americké vlády. Těchto schůzek se účastnily i ropné a armádní servisní korporace, jako je Halliburton. Hlavní roli zde hraje Dick Cheney, který byl za vlády Bushe staršího ministrem obrany a vedl invazi do Panamy a první Válku v zálivu. Za vlády demokratického prezidenta Billa Clintona působil jako ředitel Halliburton Industries.

Irácká produkce ropy vzrostla za posledních pět let o 40 procent na 3 milióny barelů denně a celkem 80 procent produkce je exportováno ze země. Podmínky k životu v Iráku se ale dramaticky nezlepšily a podle OSN stále žije 25 procent místní populace v chudobě. Roční tržby z těžebních firem v Iráku dosahují hodnoty přibližně 100 miliard dolarů.


 Mapa rozmístění amerických základen na Blízkém východě

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Irák, Libyi a Irán spojuje ještě jedna věc – skutečnost, která není často zmiňována. Podle knihy William Clarka (2005)  Petrodollar Warfarevšechny tyto země pojí fakt, že začaly prodávat ropu za jinou měnu než je dolar. Do té doby, než se Irák v roce 2000 rozhodl obchodovat ropu za eura, tak celý trh byl výsostnou doménou amerického dolaru. Petrodollarový systém má svoje počátky po zániku Brettonwoodského měnového systému v 70. letech, kdy Američané intenzivně hledali čím nahradit krytí dolaru zlatem. USA pod vedením Henry Kissingera domluvily se saudskou královskou rodinou, že pokud bude obchodovat ropu pouze za americké dolary, tak od USA výměnou dostane vojenskou ochranu svých zájmů v regionu. Do konce roku 1975 se podobné dohody podařilo rozšířit na všechny členy organizace OPEC. Tím se podařilo ukotvit roli dolaru jako mezinárodní rezervní měny a získat tím ještě jednu velkou výhodu. Slovy amerického velvyslance v Saudské Arábii: „Americké ministerstvo financí může tisknout peníze a nakupovat za ně ropu, což je výhoda, kterou nemá žádná jiná země.“ Obrovský zájem o americký dolar umožňuje USA uvalovat na celý svět inflační daň.

V současné době dosahuje objem petrodolarových transakcí ročně 6,8 biliónu dolarů, což je zhruba 10 procent světového HDP a 45 procent HDP USA.

Podle výzkumu Harvardské univerzity pod vedením Lindy Bilmes publikované v knize The Three Trillion Dollar War budou celkové finanční náklady spojené jenom s invazí do Iráku neuvěřitelné 3 biliony dolarů, což je zhruba 800 tisíc korun na jednu americkou domácnost. To se shodou okolností shoduje se třemi biliony, které natiskla americká centrální banka Fed od počátku krize v rámci tří kol kvantitativního uvolňování. Jsou to náklady rovnající hodnotě třicetinásobku současného ropného exportu Iráku. Kdyby si ropné společnosti válku musely platit ze svého a ne z peněz daňových poplatníků, tak by k ní nikdy nedošlo.

Zatímco Irák je země s druhými největšími ropnými rezervami, tak Libye má největší ropné rezervy v Africe. Mezi hlavní důvody pro vojenskou intervenci v Libyi zřejmě patřil fakt, že Kaddáfí měl v plánu krátce před invazí uvést v chod Zlatý dinár, plně zlatem krytou měnu a rozšířit ji do dalších zemí v regionu. To by mělo na mezinárodní měnový systém založený na dolaru zásadní dopad. Cíle a způsob provedení vojenské akce v Libyi ukázaly, že hlavním cílem, v rozporu s mandátem OSN, bylo odstranit Kaddáfího, což také veřejně přiznal 27. března 2011 britský ministr obrany Liam Fox. Po něm to 10. dubna zopakoval v televizi CNN bývalý britský premiér Tony Blair.

 

Sýrie není významný producent ropy, ale je to poslední spojenec Iránu v regionu. Iránská burza začala ropu 17. února 2008 prodávat za eura, zlato, japonský jen,  čínský jüan i ruský rubl. Irán se dostal kvůli svému údajnému jadernému zbrojení pod silné mezinárodní sankce. Íránské bankám byl například zamezen finanční styk se zahraničím. Soudní dvůr Evropské unie 6. září tohoto roku prohlásil sankce za ilegální a nařídil zemím EU zrušení sankcí.

Revize zahraniční politiky USA a EU v posledních deseti letech výrazně podrývá morální autoritu západního světa a podtrhuje fakt, že demokratické režimy jsou značně ovlivňovány vojensko-ropným průmyslovým komplexem. Současný obrat situace v Sýrii dává alespoň malou naději na to, že výbojné války západu na Blízkém východě se blíží ke konci a že veřejné mínění a demokratický proces již nejsou tak lehce manipulovatelné jako v minulosti. Posiluje hlas libertariánů v USA i ve Velké Británii jako je Ron Paul nebo Nigel Farage, kteří proti vojenským intervencím v zahraničí dlouhodobě politicky bojují. Přesto by odhodlání USA ovládnout režimy v Iránu a Sýrii nemělo být podceňováno.

Vít Jedlička, analytik společnosti Colosseum a.s., zakladatel Reformy.cz o.s. a předseda Strany svobodných občanů v Královéhradeckém kraji

Autor: Vít Jedlička | úterý 5.11.2013 18:55 | karma článku: 21,28 | přečteno: 750x
  • Další články autora

Vít Jedlička

Taxi končí Liftago, WunderCar a Uber začínají!

V článku níže můžete díky promo kódům získat 350 Kč na ježdění po Praze. Další kredit můžete získat tím, že do aplikace zvete své kamarády. Mobilní aplikace pro Android a iPhone (Windows mobile je definitivně mrtvý) dělají revoluci v dopravě ve velkých světových metropolích. Vysloužily jsi už svojí vlastní epizodu v South Parku: Handicar. Taxikářské dispečinky se dočkají výrazné redukce a možná nakonec, pokud se jím díky státní moc nepodaří potlačit novou konkurenci, jednoho dne zcela zmizí.

5.11.2014 v 17:40 | Karma: 14,61 | Přečteno: 2092x | Diskuse| Ekonomika

Vít Jedlička

Díky politice pana Babiše máme naftu dražší o 4 Kč a benzín o 2 Kč

Již dnes na jeden litr benzínu připadá 20 korun daní. Ministru financí Babišovi se minulý týden podařilo zarazit snížení této sumy o 1,82 koruny u benzínu a 3,03 koruny u nafty. Podařilo se mu ale prosadit zelenou naftu pro zemědělce. Těm se má začít vracet 4,38 Kč z každého litru. Podpora zelené nafty přijde státní rozpočet podle výpočtu Ministerstva financí na 1,3 miliardy korun. Nová, Babišem navrhovaná daň za ropné rezervy, by zdražila pohonné hmoty o 25 až 30 haléřů a stát by na ní vydělal 1,4 miliardy korun.

30.7.2014 v 16:40 | Karma: 32,77 | Přečteno: 2619x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Vznikla EFD v Evropském parlamentu, zasedat v ní budou Svobodní

„Budeme hlas národů“ říká předseda Britské strany za nezávislost (UKIP) Nigel Farage, jehož strana ve Velké Británii vyhrála volby do Evropského parlamentu. Nová frakce Evropa svobody a demokracie (EFD) v Evropském parlamentu v současné době zahrnuje 7 národních delegací a 48 poslanců.

18.6.2014 v 18:16 | Karma: 23,96 | Přečteno: 755x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Největší mýtus eurovoleb: Brusel jsme my

„My jsme přece Brusel“ ohání se, kdykoliv se něco někomu nelíbí na Evropské unii - ANO, Piráti, Zelení a Jakub Janda, zástupce ředitele Evropskou komisí sponzorovaného think tanku Evropské hodnoty. Na něm si demonstrujeme, jaké mají myšlenkové pochody lidé, kteří se cítí jako Brusel. Chtěl jsem Vám z toho udělat video, ale bylo mi to výslovně panem Jandou zakázáno.

24.5.2014 v 6:49 | Karma: 36,16 | Přečteno: 2321x | Diskuse| Ostatní

Vít Jedlička

Pozor demagog.cz vás přizabije rtutí a ani si neověří zdroje

Organizace Demagog.cz se pustila do kritiky Svobodných a zkoumala 20 euronesmyslů, které publikovali na webu euronesmysly.cz. Záměrně některé věci překrucují, někde mají částečně pravdu, ale v bodě týkajícím se nebezpečnosti zářivek udělali pánové zásadní přešlap, když tvrdí, že úsporné zářivky jsou zdravotně závadné pouze, pokud budete olizovat střepy. Doslova píší:

23.5.2014 v 20:27 | Karma: 32,68 | Přečteno: 3236x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Cesta do pekel vydlážděná evropskými dotacemi

„Došlo k zvrácení zákona! A policejní moc státu byla zvrácena společně s ním! Zákon, pravím, se nejen odvrátil od svého patřičného cíle, ale začal sledovat cíl zcela opačný! Zákon se stal zbraní všech druhů chamtivosti! Aniž by zabraňoval zločinu, zákon sám je vinen zlem, které by měl trestat! Pokud je toto pravda, jde o vážnou věc a morální povinnost mi nakazuje upozornit na ni své spoluobčany.“ Tak začíná kniha Zákon od Frederica Bastiata z roku 1850.

22.5.2014 v 8:39 | Karma: 25,86 | Přečteno: 1063x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Zajímavé otázky k eurovolbám od volbydoeu.cz

Jste zastáncem hlubší politické integrace EU, nebo se přikláníte spíše k modelu společenství suverénních států založenému na volném obchodu, bezcelní zóně a sdílených demokratických hodnotách? Rozhodně volím druhou variantu.

17.5.2014 v 15:19 | Karma: 23,72 | Přečteno: 782x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Sedm největších absurdit letošních eurovoleb

Svět je někdy pěkný blázinec. Myslel jsem, že už mě v české politice nic jen tak nepřekvapí, ale mýlil jsem se.

15.5.2014 v 8:13 | Karma: 36,05 | Přečteno: 2539x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Evropská unie je fenomenální triumf socialismu v Evropě

Projev na svátek práce u příležitosti oslavy druhé petiletky v EU: Dovolte mi pro začátek připomenout slavná slova soudruha a předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze: „Když padl Sovětský svaz, neznamená to, že kapitalismus zvítězil. Když necháme kapitalismus rozhodovat nadále, budou miliony obětí,“ Sovětský svaz padl, ať žije Evropský svaz!

2.5.2014 v 18:26 | Karma: 34,70 | Přečteno: 2459x | Diskuse| Ostatní

Vít Jedlička

Můžou USA ekonomicky poškodit Rusko prodejem státních zásob ropy?

Vláda USA v polovině března ohlásila, že nabídne na trzích 5 miliónů barelů ropy z nouzových rezerv státu. Podle komentáře Reuters se jedná o politické gesto vůči Rusku, že USA mají prostředky, kterými mohou srazit cenu pro Rusko klíčové komodity. Americká vláda má ve svých zásobách 696 miliónů barelů ropy, kterými pokryje současnou úroveň amerického importu ropy na 204 dní. To je více než dvakrát tolik, kolik vyžadují mezinárodní smlouvy o energetické bezpečnosti.

28.3.2014 v 15:07 | Karma: 18,79 | Přečteno: 1189x | Diskuse| Ostatní

Vít Jedlička

Největší euromýty: EU zajišťuje svobodný obchod (1)

EU utrácí za vlastní propagandu okolo 2,5 miliardy euro ročně, a to je více, než kolik utratí celosvětově za reklamu společnost Coca Cola. Zaměřuje se na všechny věkové skupiny, od předškolních obrázkových knížek až po rozsáhlou infiltraci vysokého školství profesory placenými z rozpočtu EU. Velkým virálním hitem internetu minulého roku bylo video Svatý týden s EU, které cílilo na středoškoláky. Jsme vystaveni obrovské mediální masáži za naše vlastní peníze. K penězům EU se přidávají ještě ty národní. Česká vláda investovala do „ANO EU“ 200 miliónů Kč. Mají naší politici vůbec nějaké morální právo kritizovat běloruského diktátora Lukašenka za to, že zneužívá státní média k vlastní propagaci? Nežijeme tak trochu v akváriu izolovaném od reálného světa?

11.2.2014 v 18:45 | Karma: 33,20 | Přečteno: 1507x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Vystoupení z Evropské unie řeší hodně, ale je to jen první krok

Z pohledu Svobodných je ideální forma evropské integrace reprezentována Evropským společenstvím volného obchodu (EFTA). Žádná zbytečná byrokracie, žádné přerozdělování ani nadnárodní vládnutí a svobodný obchod nejlépe s celým světem. Mám za to, že to je to, co od evropské integrace očekává i valná většina našich spoluobčanů. Evropská unie kráčí stále rychleji opačným směrem. Naposledy nám to připomněla na začátku roku Viviane Redingová, místopředsedkyně Evropské komise, když vyzvala k vytvoření Spojených států evropských, ve kterých by Evropská komise fungovala jako plnohodnotná vláda.

5.2.2014 v 10:10 | Karma: 36,49 | Přečteno: 3987x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Bůh je libertarián

V posledních týdnech se rozvinula poněkud nesmiřitelná diskuze mezi libertariány ze Strany svobodných občanů a konzervativci reprezentovanými katolíky publikujícími na Protiproudu o tom, kdo reprezentuje skutečnou pravici. Bylo by dobré se oprostit od špatně definovaných pojmů levice a pravice a podívat se na to, co si o státu myslí Bible.

28.1.2014 v 20:53 | Karma: 30,32 | Přečteno: 2349x | Diskuse| Ostatní

Vít Jedlička

Jan Zahradil si argument proti opuštění EU vyvrátil před 12 lety

Vystoupit z EU – ano či ne? To je otázka, kterou si klade český europoslanec Jan Zahradil. V článku píše: "Uvedu jeden jediný argument, týkající se obchodu : Předpokládám, že i stoupenci našeho vystoupení z EU chtějí, aby ČR zůstala členem EEA (evropského ekonomického prostoru), stejně jako země EFTA (Norsko či Švýcarsko). To ovšem předpokládá, že drtivá většina eurounijní legislativy (která se týká právě tak či onak vnitřního trhu) zůstane v ČR zachována i po našem vystoupení."

24.10.2013 v 10:49 | Karma: 32,49 | Přečteno: 3601x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Zoufalý Babiš? ANO!

Pan Babiš o mně píše v úterním Právu: „Vysvětlil jsem mu [Jedličkovi], že naše firma žádné dotace na přimíchávání biopaliv nedostává, pan Telička mu vysvětlil, že biopaliva zavedla EU, nikoliv Babiš.“ Oba dva výroky jsou nepravdivé. 1) Nikdo se ho neptal na dotace na biopaliva. Má otázka na pana Babiše je pořád stejná a zatím jsem na ni nedostal žádnou odpověď: „O kolik by Vaše firmy přišly na tržbách, pokud by stát podle programu Strany svobodných občanů úplně zrušil přimíchávání biopaliv do pohonných hmot?“

22.10.2013 v 18:29 | Karma: 29,80 | Přečteno: 1669x | Diskuse| Ostatní

Vít Jedlička

Dotační agent matrixu Babiš. Kolik nám bere díky biopalivům?

Je hlavním záměrem Babiše v politice udržet zisky z povinného přimíchávání biopaliv? Svobodní jsou jediná strana na české politické scéně, která má v programu zrušení přimíchávání biopaliva do nafty i benzínu. Toto nařízení nemá žádné ekonomické ani ekologické opodstatnění, pouze zdražuje českým spotřebitelům cenu pohonných hmot a přináší nezasloužené zisky producentům a zpracovatelům biopaliv. Čeští motoristé zaplatili při tankování za biopaliva v roce 2011 2,8 miliard korun navíc.

4.10.2013 v 14:23 | Karma: 45,02 | Přečteno: 16620x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Zastavení činnosti americké vlády prospělo akciovým trhům

Dvě sněmovny amerického Kongresu nedokázaly shodnout v rozpočtových otázkách a v USA se nepodařilo schválit novelu zákona o dočasném financování vládních výdajů. Republikáni se snažili spojit schválení rozpočtu s omezením Obamovy zdravotnické reformy, ale Demokrati nepřistoupili na kompromisní návrh. Přelomovým okamžikem bylo pondělí 23:59 místního času (úterý 5:59 SELČ), protože fiskální rok začíná v USA od 1. října. V úterý zůstalo doma 800 tisíc zaměstnanců federální vlády a milion dalších bude pracovat zadarmo. Jeden z efektů, který pocítí trhy je, že v pátek americká vláda nevydá statistiky o zaměstnosti v USA, ale kdo je potřebuje, když již dnes vyšly obdobné statistiky od soukromé společnosti ADP.

2.10.2013 v 16:24 | Karma: 20,42 | Přečteno: 816x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Co to je za populismus? Ekonomové se vysmáli programu ODS

ODS v kostce nabízí, že absolventi, kteří začnou do třech měsíců po skončení školy podnikat, budou osvobozeni od daně z příjmu. Dále, když firma zaměstná absolventa, který je šest měsíců bez práce, získá na něj 80procenntí úlevu z platby sociálního pojištění. Dále občanští demokraté navrhují, že by lidé do věku třiceti let neplatili daň z převodu nemovitosti.

13.9.2013 v 13:07 | Karma: 34,29 | Přečteno: 3426x | Diskuse| Politika

Vít Jedlička

Obamův plán útoku na Sýrii ztrácí podporu i doma

Poté, co se ukázalo, že USA nemají k útoku na Sýrii ani podporu Velké Británie a kromě Francie nevyjádřila žádná země ochotu se na útoku podílet, přichází další fiasko. Podle informací agentury Bloomberg, méně než 10% Sněmovny veřejně podporuje plán presidenta Obamy na vojenský úder na Sýrii.

11.9.2013 v 17:10 | Karma: 14,23 | Přečteno: 331x | Diskuse| Ostatní

Vít Jedlička

Pro Česko je výhodné, že není v eurozóně

Wolfgang Schaeuble, německý ministr financí, se přidal do skupiny politiků, kteří přiznávají, že Řecko bude potřebovat pro přežití příštího roku další záchranný balíček. Téma je to obzvláště citlivě především pro německé voliče.

26.8.2013 v 12:56 | Karma: 37,53 | Přečteno: 7118x | Diskuse| Ekonomika
  • Počet článků 128
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2916x
Studoval ekonomii na VŠE a politologii na CEVRO Institutu.Najdete mě na Facebooku
Zakladatel občanského sdružení Reformy.cz
Kandidát Svobodných do Evropského parlamentu s č. 4

Seznam rubrik

Oblíbené články