Eurouming ? Odposlechy se značně zkomplikují ...

Co se týče společného jazyka, nebyl pád Říma žádný problém. Římani zmizeli, ale zůstala latina a mezi lepšími lidmi se používala dalších MD (1500) let. A jak se bude mluvit v EU, až odejdou po anglicku Britové ? To se moc neřeší.

Na první pohled to vypadá, že se historie jednoduše překopíruje, takže nou proublem.

Nic nového pro Brity, když angličtinou dál mluví půlka světa i poté, co se oficiálně rozpustilo Britské Impérium, a nic nového pro Evropu : nepotřebujeme Angličany, abychom se domluvili anglicky, že.

Koneckonců, je v módě učit se angličtinu na Maltě nebo v Irsku. Angličtina Angličanům nepatří.

Otázkou je, jestli nastávající paralela s rozpadem Říma a Britského Impéria není přece jen trochu divná ?

Angličani v EU nikdy nebyli první mezi rovnými, a už ani nebudou. Všichni víme, že osou a klíčovou mocností EU je Německo, a všichni víme, že z historických důvodů po Evropanech nikdo nemůže chtít, aby se mezi sebou bavili německy. Angličani na kontinentu hráli vždycky druhé housle kdesi za oponou, takže jejich řeč byla nejen praktická, ale ani nevadila.

Připoměňme si, že důvod pro angličtinu jako evropskou lingua franca je jinde.

Z historických důvodů je Německo de facto okupovaná země, země amerikanizovaná vojensky, politicky a kulturně. Splňuje všechna slovníková kritéria pro kolonii. Takže jestli si Unás připadáme jako v kolonii německé, úplně to nesedí. Centrum moci je jinde než v Berlíně nebo v Bruselu. Anglicky už se po světě dávno nemluví kvůli Angličanům, ale díky Američanům, osvoboditelům, nositelům pochodně míru a demokracie. Na tom se po Brexitu nic nezmění.

Ošemetné je, že se navzdory očekávání liberálnědemokratických kazatelů hejtfrý lajfu změnila Amerika v Trumpameriku.

Můžeme dál spýkovat ingliš bez pachuti vůči Angličanům, Američanům a Němcům navzdory?

Angličtina je normovací jazyk moderní doby v oblasti techniky, technologie, vědy i popkultury. Pokud chcete věcem rozumět, musíte vládnout angličtinou. Pokud chcete, aby vám rozumět nebylo, například v angloamerickém civilním odposlechovém systému ECHELON, hodí se mateřský jazyk co nejmenšinovější, nejkrkolomnější.

Třeba albánština, baskičtina nebo finština.  

Jak tedy dál po Brexitu, Evropo ?

Z hlediska současných trendů zrovnoprávňování, osvobozování a povzbuzování menšin všeho druhu, v proudu "od tolerance k respektu" nebude překvapením, až Komise po Brexitu přijde s rotací obcovacího jazyka v EU.

Bude to bezvadný fakáč Trumpamerice, gesto silné a sebevědomé Evropy.Když to vezmeme podle abecedy, začneme v roce 2022 tou albánštinou, 2023 si dáme arabštinu ..., 2024 nepochybně arménštinu, a jestli se EU do té doby nerozsype, jako kdysi ten Řím, jednou bude celá Evropa mluvit česky.

Krásné !

Máme se po Brexitu rozhodně nač těšit.

 

 

 

 

Autor: Michal Vimmer | pondělí 20.5.2019 9:51 | karma článku: 16,59 | přečteno: 529x
  • Další články autora

Michal Vimmer

Pojďte, pane premiére

16.4.2024 v 10:51 | Karma: 32,32

Michal Vimmer

V čem je ten vtip

12.4.2024 v 8:47 | Karma: 22,34

Michal Vimmer

Toho si nevšímejte

11.4.2024 v 9:42 | Karma: 28,96

Michal Vimmer

Náš československý problém

8.4.2024 v 9:34 | Karma: 25,11

Michal Vimmer

A zase ten zlý medvěd Pu

19.3.2024 v 15:21 | Karma: 26,59