Příběh III. Tak vám asi peru – špinavé peníze

Mám doma dva syny, znáte to, pořád peru. A tu telefonát, neznámý účet na mé jméno, pátrám, sháním info a pocit? Asi zase peru. Po zablokování běžného účtu exekučním titulem (Na všechno už kašlu a Příběh II), mi asi po třech letech volá agentura B4B s tím, že dlužím peníze na nějakém účtu. Jeho číslo mi vůbec nic neříká, asi jde o omyl. Paní ochotně nabízí, že vše prověří a zavolá za týden. Opravdu se ozvala, tak se prý jedná o dluh na technickém  účtu.  Vůbec nemám tušení, že nějaký takový účet mám a kde se objevil? Jak dlouho ho mám, za jaké poplatky, jaké tam jsou pohyby, vždyť nic nevím.

Píšu na pobočku i jejich ombudsmanovi (Naivně jsem si myslela-zřízená funkce ČNB, bude nezávislý. Pro info není to tak. Je to jejich zaměstnanecká pozice a ani se jmenovitě nepodepisuje, jen „ ombudsman“.) Jejich vysvětlení?  

Výtažek z mailové komunikace:

Tým poradců ČSOB z Českých Budějovic : v době exekuce mohou být otevřeny dva druhy technického účtu. Na žádost klienta je otevřen technický účet pro splácení úvěrových produktů., Dále může být otevřen tzv. technický účet pro exekuce. Otevření tohoto technického účtu probíhá na základě Obchodních podmínek pro účty a platební styk, (platných pro klienty ČSOB), ustanovení čl. V.Zrušení účtu, bod 8., poslední věta :
„... Je-li zůstatek účtu vyšší než výše pohledávky (peněžních prostředků) postižené exekucí či jiným zákonným řízením, je ČSOB oprávněna převést peněžní prostředky ve výši odpovídající pohledávce (peněžním prostředkům) postižené exekucí či jiným zákonným řízením na zvláštní účet, kde jsou blokovány. Úročení peněžních prostředků převedených na zvláštní účet zůstává beze změny. Nakládání s peněžními prostředky na účtu Majitele ve výši přesahující blokovanou částku není omezeno." Technický účet pro exekuce není nikterak zpoplatněn.

A bankovní ombudsman ČSOB :

Je-li zůstatek účtu vyšší, nežli výše pohledávky postižené exekucí či jiným zákonným řízením,je banka oprávněna převést peněžní prostředky ve výši odpovídající pohledávce postižené exekucí či jiným zákonným řízením na zvláštní účet, kde jsou blokovány. Úročení peněžních prostředků převedených na zvláštní účet zůstává beze změny. Nakládání s peněžními prostředky na účtu ve výši přesahující blokovanou částku není omezeno. Je-li vedena exekuce na pohledávku z vkladového účtu, stane se vklad, popř. část vkladu, ve výši odpovídající pohledávce postižené exekucí, splatný dnem doručení vyrozumění o právní moci příslušného exekučního rozhodnutí do banky.Poplatky za služby, poskytnuté k účtu v průběhu provádění exekučního nebo jiného zákonného řízení, včetně poplatku za správu účtu při exekuci, jsou zaúčtovány až po skončení provádění řízení a při souběhu vícero řízení po skončení provádění posledního z nich.

Trochu gulášek. Kroutí se jak úhoři. Žádnou žádost o zřízení technického účtu jsem nedala. Zůstatek na běžném účtu rovněž nebyl vyšší než pohledávka. Prostě mi blokli účet, peníze na splacení dluhu tam nebyly. Od blokace jsem neměla a nemám o účtě žádné informace. Tým poradců popřel vše, co proběhlo u mne. A ombudsman si zase s nimi protiřečí ohledně poplatku. A obchodní podmínky? Já mám účet z roku 1999 a jsem si zcela jistá, že založen  u Poštovní spořitelny. Odvolávají se na obchodní podmínky jaké, koho, od kdy platné, kdo mne informoval, kdy, jak?  To, že došlo ke spojení bank, mění mou smlouvu? Podle Občanského zákoníku (OZ), změna ve smlouvě musí být minimálně se souhlasem obou stran. To mi chce banka naznačit, že si bude měnit obchodní podmínky třeba jednou měsíčně a pro mě jsou závazné? To mám sedět na netu a hlídat, kdo si co zaktualizuje jak se zrovna vyspí? Ne, pro mě platí ty podmínky, které jsem podepsala, cokoli tvrdí jinak, je v rozporu s OZ, nebo ne?    (výtah z OZ: pokud se smlouvy uzavírají na delší dobu – zpravidla se počítá s opětovným plněním – je pravděpodobné, že časem nastane potřeba změny obchodních podmínek. Tuto změnu může podle nového občanského zákoníku strana jednostranně provést, pokud bylo předem ujednáno, že je k tomu v přiměřeném rozsahu oprávněna. Takové ujednání je ale platné jenom tehdy, když je zároveň stanoveno, jakým způsobem se změna druhé straně oznamuje. Zároveň musí být stanoveno, že je druhá strana oprávněna změnu odmítnout a smlouvu kvůli změnám ve výpovědní době vypovědět)

Takže já si u banky nic neobjednala a mám další nový dluh. Nyní prý 1400 Kč, ale už mi hrozí, že pokud nezaplatím, exekucí mě to vyjde na 16 000 Kč minimálně. Tak tohle ČSOB v reklamách, kde láká klienty, opravdu neuvádí.

A dále, když se nad tím vším  zamyslím, stále mi uniká moje kontrola jako majitele účtu nad svými, byť i technickými účty. Mně nepřišel od zablokování běžného účtu jediný výpis, jediné aspoň oznámení o zřízení dalšího-technického účtu, výpisy z tohoto účtu, nic…Ale bankovní převody mají dávat garanci, možnost reklamace a další efektivní nástroje, jak transakce sledovat či evidovat. Napadla mne taková srandička. Každý den budu posílat na zablokovaný účet 1 Kč. Tuto jednu korunu oni musí převézt na technický účet. Poté by měli informovat exekutora, že mají jednu mojí korunu a o tuto korunu se mi musí snížit dluh v okamžiku přičtení na technickýž účet, protože nebudu přece platit úrok z dlužné částky o korunu vyšší, než je můj reálný dluh. To se budou radovat, to bude operací…

Zdá se mi, že kvůli této srandičce ale technické účty nezřizují. Nejspíš nějaký smysl mají, ale když o nich nevím, pro mne ne. Tak pro koho? A znáte to z těch bedýnek, před kterými teď sedíte-procesy na pozadí. A jak může vypadat proces na pozadí? Kde mám jistotu, že tento účet opravdu sklouží jen k tomu, co popsali, mohlo přece přes něj protéci plno jiných peněz. Kdo to zjistí – já jako majitel bez vědomí existence účtu, těžko. Třeba stačí denně poslat 300 000 Kč.  Pak banka provede převod z účtu na účet a zlegalizuje nemalé finanční částky. Kdo bude pátrat po tom, jestli je to legální? Z podnětu koho? Kde není žalobce, není soudce. Všimli jste si, že každý zákon má nějakou kličku, kudrlinku, o které vědí jen „demokratičtí vyvolení“, do té doby, než prosákne znalost kličky k běžné společnosti, mají ti vyvolení pré. Je technický účet třeba kličkou pro praní špinavých peněz? A pokud ano, přece se v tom ti vyvolení nebudou šťourat, byli by sami proti sobě. Jediný šťoural může být obyčejný běžný občan. No a ten o těchto možných  praktikách nemůže tušit, když ani netuší, jaké má vlastně účty.

A jestli vás zaujaly kličky v zákonech, tak je tu další. Velmi zajímavá a pro znalé velmi ekonomicky zajímavá a přínosná klička, (pro vyvolené bohužel ale již „profláknutá“).  DPH, o tom příště.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Věra Filipová | pondělí 21.4.2014 20:55 | karma článku: 21,71 | přečteno: 1383x