Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hospoda - letní povídka

Sedím zase na barové stoličce a pomalu se dostávám do stádia kdy můžu začít meditovat. Pohroužím se do sebe trochu s obtížemi, je zde veliký hluk.

Již před nějakou dobou jsem se zamýšlel proč lidé chodí do hospody, nebo do baru. Proč zkrátka mají potřebu utrácet peníze zrovna za alkohol.

Někdo si řekne, že v „Hospodě“ je líp než na světě. Nebo, že v hospodě se sežene všechno. Chodí se tam protože se sejdou s kamarády a známými. Proberou se tam témata od politiky přes zahrádku, ženský, fotbal až po vaření. Pokud se v danou chvíli nenadává zrovna na to, že je dneska nějaký špatný pivo.

Tedy aniž bych chtěl někomu nakukovat do svědomí, já pravděpodobně vím proč. A nějaké povídání o tom, jak to doopravdy je, si nechte pro někoho kdo tomu uvěří.

Zkrátka, ti lidičkové, aspoň většina z nich, se přišli vožrat.

Jenže alkohol je mocný kouzelník, a spousty hostu, kteří pravda zpočátku přišli na nějaký ten drink sedí, popíjejí a mají pocit, že si mezi sebou šeptají, i když nešeptají. A slyší je docela dobře celá hospoda.

Na konci svého počínání sedí na místě s tupým nic neříkajícím výrazem ve tváři a kolikrát nemají ani sílu se zvednout a říci, že už to dneska balí, že zaplatí a půjdou.

Takové ty skleněné oči, rozmazané vláčné pohyby, sem tam nějaká vlnka a rozevlátý styl, když se již konečně podaří člověku vstát. Ty jsou přímo charakteristické pro návštěvníky těchto zařízení, kteří mají dost a poroučí se už konečně k domovu. Naštěstí méně častým jevem je již nelibě páchnoucí večeře umístěná na košili nebo kabátě, případně pod stolem.

Dalším takovým dosti významným prvkem jsou zásadně malé, spíše úzké dveře. Nebo silnice, která je občas udeří do tváře a nebezpečně se houpající značky.

Cestou domů se již tito bývalí hosté stávají obětmi svých představ a začínají si hrát na kaskadéry. Samozřejmě s pocitem, že jim se přece nemůže nic stát. Skáčou naprosto nečekaně z chodníku pod auta. Padají do všelijakých výkopů a děr, případně naopak lezou na různé konstrukce, z kterých nakonec stejně sletí dolů.

Asi si dám ještě jedno pivo. Zajímalo by mě čím to je, že to druhé, případně třetí pivo chutná vždy lépe než to předešlé.

Začíná se mi tady už docela líbit, můžu se dál věnovat nerušeně svým úvahám. Je zde sice stále dost hluku, ale ten už mě netrápí. Ani cigaretový kouř mě již tolik neobtěžuje.

Čím to je, že ten kdo má víc upito si najednou připadá silnější, krásnější a inteligentnější než ten dvoumetrovej, 130-ti kilovej chlap támhle v rohu. Člověk je tak nějak nad věcí. A je ochoten opakovat pořád dokolečka jeden vtip do té doby než mu kamarádi rozbijí hubu. Navíc mu každá „Pepka“ ze sousedství připadá náramně krásná, i když je to obluda.

Ostatně naproti sedí nějaká holka, možná by nebylo na škodu si k ní přisednout a prohodit nějaké to slovo.

Nad svým nápadem ani moc nepřemýšlím a hned jej začínám realizovat.

„Slečno je zde volno prosím?“ A ukazuji na místo vedle ní.

„Ich nicht verstehe“, mi odvětí slečna.

Nevadí, hlavně se nesmí člověk bát. Přece jsem se něco naučil, když jsem byl v létě v Německu na dovolené. Tedy snad je to němčina, a snad si něco pamatuji ze školy.

„Však já už se s tebou nějak domluvím“, povídám na to a přisedám si.

Za chvilku vím, že dívenka se jmenuje Inke a je zde pracovně. Tedy ne snad přímo zde, ale ve fabrice na výrobu autokabelů zaučuje nové pracovníky. Snažíme se domlouvat jak to jde. Ona umí česky snad ještě hůř než já německy. Dozvídá se ode mne kolik je mi let co dělám a jaké jsou moje záliby. Zkouším se zeptat kde bydlí.

Už mě to mluvení nějak unavilo. Bolí mě z něj docela slušně ruce, musím si dát panáka. Tak hned dva objednám, aby si mohla dát se mnou. Prý panáky nepije. Ukazuje že pije víno. Nedá se nic dělat, už jsem je koupil, musejí tam oba.

Chvilku se snažíme bavit o házené, ale asi to nebude to pravé téma pro mě. Neznám ani pravidla. Udělal jsem ze sebe troubu, když jsem ji tvrdil nějaké hlouposti, tak si radši dám dalšího panáka. Inke se mi zdá už docela hezká, nechápu jak to, že jsem si toho předtím nevšiml.

Koukám, že se to pěkně rozjíždí. Inke na chvíli odchází a tak sleduji chvíli cvrkot. Všichni by chtěli pivo, a pokud možno již včera. Vzájemně se překřikují a halasí, nic v tomhle rándále není slyšet. Jediná větší hospoda s hernou a barem dohromady v širokém dalekém okolí. Kulečníky už jsou obsazeny všechny, šipky taky jedou naplno. U automatů je našlapáno, zkrátka jak se říká, pohoda.

Koupil jsem Inke další víno a sobě dalšího panáka a pivo. Večer se krásně rozjel, vypadá to najednou suprově, i nad moje očekávání.

Napadlo mě že bych mohl zavolat kamaráda. Já se tady skvěle bavím a on bude chudák určitě zalezlej doma. Je sice pravda už skoro půlnoc, ale Franta přece nechodí spát se slepicema.

Nebyl to dobrý nápad. Neumíral po mě touhou. Franta už spal. V danou chvíli bylo pro mě značně překvapivý, jak se reagoval. Hulákal, že jsem prý „vožralý hovado“ a ať ho nechám na pokoji, nebo že si pro mě dojde. Snažím se blekotat nějaké omluvy, ale pořádně mi to nejde. Nakonec zjišťuji, že stejně mluvím do hluchého telefonu.

Zkoušel jsem Inke ještě něco vykládat, ale najednou se mi při tom povídání převrhlo pivo. Raději asi zaplatím a půjdu domů.

Mám nějak svázaný jazyk, takový opuchlý a dřevěný. Něco mne nutí si pro sebe povídat, ale nemohu pořádně artikulovat.

Co teď, přemýšlení mi už jde dost ztuha. Ještě, že jsem vyrazil spát. Je tma, houby vidím. Připletl se mi do cesty nějaký jeřáb. Takový veliký, jak jsou na stavbách. Snažím se stát a přemýšlet. Někde jsem asi zapomněl Inke. Ach jo, moc mi to přemýšlení nejde, vše kolem se počalo bláznivě houpat. Ten jeřáb tady přece nemá co dělat. To není normální, kudy půjdu domů?! Asi bych se měl podívat nahoru a zjistit proč se svět tak kýve.

 

Autor: Václav Řehák | středa 12.8.2015 20:41 | karma článku: 7,17 | přečteno: 226x
  • Další články autora

Václav Řehák

Minuta ticha

Asi bych nepsal o takové triviální záležitosti, jako je uctít minutou ticha mrtvého, či mrtvé, oběti neštěstí... Každý slušný člověk ví, že to se zkrátka dodržuje. Kdyby se naneštěstí nestalo to, co se stalo.

12.9.2015 v 12:25 | Karma: 20,60 | Přečteno: 576x | Diskuse| Ostatní

Václav Řehák

A není to málo, Antone Pavloviči?

Vidím rozhodnutí politiků, která jsou přijímana pod tlakem okolností. Jak jsou přijímána „operativní a nestandartní“ řešení. Ale koncepce, a dlouhodobý plán neexistuje.

5.9.2015 v 10:13 | Karma: 27,67 | Přečteno: 748x | Diskuse| Ostatní

Václav Řehák

Je to invaze a politici jsou příliš zbabělí to říci

Je to konec civilizované Evropy a odehrává se přímo před našima očima, doslova v přímém řenosu. Tyto a podobné komentáře jsem si přečetl pod článkem v Daily Mail.

3.9.2015 v 11:00 | Karma: 38,72 | Přečteno: 1690x | Diskuse| Ostatní

Václav Řehák

Musíte nám pomoci, jsme lidé

Mám pocit, že se Evropané účastní jakéhosi divného závodu – zjistit který ze státu staré dobré Evropy, má ve vedení více neschopné, a nebo naopak v duchu multikuturního obohacení všehoschopné lidi, kteří mají vést a spravovat stát

2.9.2015 v 13:21 | Karma: 41,40 | Přečteno: 2054x | Diskuse| Ostatní

Václav Řehák

To má být žert? Pokud ano, hodně se nepovedl

Útočník a terorista z rychlovaku Ajúb Chazzání byl „monitorován“ tajnými službami několika států a přesto pouhou shodou náhod neprovedl v onom vlaku masakr, a museli ho zastavit ne policisté, ale vojáci US army a civilisté.

23.8.2015 v 13:49 | Karma: 39,94 | Přečteno: 1863x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 12
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1562x
Jsem obyčejný člověk, narozený v roce 1968. Občas něco napíši, občas cestuji, občas něco vyfotím...
Jsem člověk, který se nebojí poznat život z té drsnější stránky, jít ke kořeni problému.
Nemám rád lidi, kteří považují slovo "práce", za sprosté slovo. Neupřímné, zlé a hloupé lidi. Parazity, lehkoživky a nemakačenky. 

Seznam rubrik