Vzkaz investorům: co jsme slíbili už neplatí, je krize.

Na nesplněné sliby politiků českým voličům jsme si dávno zvykli. Tak nějak se s tím i počítá, je to jakási hra. Co na to však říkají zahraniční investoři, kterým jsme naslibovali hory, doly?

Je jednoduché odpovědět, že oni přece také často neplní to, k čemu se zavázali, především množství lidí, které nakonec zaměstnávají. Většinou se nedostanou na původně uváděná čísla nebo počet směn. Naši dělníci jsou zklamaní výší platu a tím, že musejí pracovat často víc, než jinde, dělat přesčasy, když je potřeba a ještě akceptovat různé kulturní odlišnosti v jednání manažerů atd.

Ale nejsme přece ve škole, kdy kouli z písemky zlehčujeme tím, že ji dostali přece skoro všichni. Když jsme slíbili investorům za postavení montoven mimo štědré daňové prázdniny a další výhody (na které jiní podnikatelé těžko dosáhnou) také cesty, železnici či jiné zlepšení infrastruktury, je třeba sliby plnit, nebo se o to alespoň snažit.

Korejská automobilka Hyundai v Nošovicích velkou část dohod splnila, fabriku postavila, výrobu zahájila v době, kdy by na automobilový průmysl vsadil málokdo, na automobilku se nabalilo již několik dalších menších podniků přímo v Nošovicích nebo v okolí. Nevím, zda skutečná produkce a zaměstnanost dosahuje plánovaných hodnot, ale věřím, že je především v zájmu majitele, aby využil celou postavenou kapacitu.

To z naší strany již takový pocit nemám. Ještě dlouho před krizí jsme naslibovali novou cestu na Slovensko, zmodernizovat železniční trať, dobudovat místní infrastrukturu. Nic z toho se neděje. Podle velkolepých plánů se mělo s výstavbou zmiňovaných dopravních staveb započít již v roce 2007 a kromě dobudování cesty na Slovensko, mělo být vše hotovo v roce 2008. (Dobudování cesty na Slovensko přes Třinec a Jablunkov má být hotovo v roce 2012, což samozřejmě také nebude. Hotovy jsou dva úseky, o prvním úseku, který se podařilo již zprovoznit v Mostech u Jablunkova, se mluvilo již za 2.světové války, jak říkají místní pamětníci, a druhým je obchvat Jablunkova, který si museli obyvatelé těžce zkoušeného průjezdního centra doslova vystávkovat).

Dnes v roce 2010 se již přestalo mluvit o termínech vůbec, pouze se spekuluje, že současné náklady několikanásobně převyšují ty, které byly odhadovány dříve. Což nechápu, nic se přece nezdražilo za těch několik let několikanásobně, tedy ani stavby. Vysvětlením bude asi to, že se již dopředu počítalo s tím, že se vše naslibuje a pak to nějak uhrajeme a necháme vyhnít. A nikdo se tedy nenamáhal přijít s alespoň přibližnými náklady. Jak si jinak vysvětlit, že např.pro zmiňované stavby nejsou vykoupeny ještě ani pozemky. Ty se přece mohly a mohou vykupovat léta dopředu a pást krávy či pěstovat zelí se na nich může mezi tím klidně ještě dlouhý čas.

Zaklínadlo nedostatků financí z důvodu krize se stalo hitem současnosti! Nevím, jestli se o krizi mluvilo už v roce 2007, ale myslím že ne. Politici prostě slíbili něco, o čem neměli ani páru, co to bude stát a z čeho to zaplatí. Korejci a příště i jiní investoři nebudou rozlišovat, jestli to byli pravicoví či levicoví politici, co se s nimi fotili při přestřihování pásek, pro ně jsme prostě Češi, co neplní to, k čemu se zavázali.

Autor: Michal Vavřík | sobota 15.5.2010 8:00 | karma článku: 9,44 | přečteno: 1612x