Oploťte si potok, nebo půjdete k soudu!

Je plná sezóna, tedy vodácká. A média nezapomínají od jara do podzimu hlásit počty nezodpovědných, zmrzačených a utonulých "vodáků". Poprvé se však dočítáme o zvažované žalobě na správce potoka, na kterém se utopili lidé při koupání pod jezem.

Jako absolutní amatéři jsme před lety sjížděli české řeky, vybaveni záplátovanými kánoemi, poučeni akorát ze zastaralých příruček a mapových průvodců. Bez instruktorů, bez podpory komerčních organizací. Na vodě jsme se chovali intuitivně a hlavně používali selský rozum. Jedno jsme si však vtloukli do hlavy navždy, za každých okolností se nedostat pod jez, do vývařiště točící se zpěněné "řídké" vody, ve kterém padáte ke dnu jako kámen. Při pohledu pod jez do "bílé vody" nám vždy i ve vedru naskočila husí kůže při pomyšlení, že bychom se tam v proudech točili a málokdo by nám mohl pomoci.

Instruktor školního výletu, kdy bylo na programu sjíždění Mlýnského potoka, zřejmě pod jezem v Olomouci ztratil všechen pud sebezáchovy a povolil klukům skákat do vody právě v blízkosti jezu. Skončilo to utonutím jednoho z nich, kómatem či smrtí instruktora a učitelky.

Stala se hrozná věc, a ostatní by si měli vzít alespoň poučení. (Po odvysílaných záběrech z posledních povodní, kdy vodáci sjížděli divokou rozvodněnou řeku, se obávám se, že v Česku asi nikoliv).

O to s větším údivem jsem zaregistroval reakci otce utonulého instruktora, který zvažuje soudní žalobu na správce jezu, který by měl být za nedávnou tragédi zodpovědný. "Při návštěvě nešťastného jezu jsem se zděsil, žádné zabezpečení, upozornění". "V EU je prý tolik jiných zbytečných  bezpečnostních opatření ..." Pokud se tedy zděsil otec, dvakrát se měl zděsit syn-instruktor a kluky hnát od jezu do dostatčné vzdálesnosti. Byli účastníci školního výletu důrazně seznámeni s možná jediným nebezpečím, které na vodě hrozí, a to právě se situací, kdy se dostaneme pod jez? A hlavně, jak se tam nedostat, natožpak tam někoho pouštět? Pokud by byl u jezu instalován záchranný kruh, jak dlouho by tam vydržel? A cedule s oznámením nebezpečí? Znáte někoho, kdo tyto cedule respektuje? Mají snad být jezy oplocené? Nebo snad budou na "začátku" přírody osazeny značky "pouze na vlastní nebezpečí" dle ČSN EN ... ? Nahradíme směrnicemi EU zdravý rozum? Nebo se budeme chovat v přírodě s trochou pokory s vědomím, že nikde nenajdeme tlačítko Escape či příkaz Undo?

Při nedávné návštěvě Holandska mě zaujalo minimální nebo spíš žádné zabezpečnění proti pádu do nekonečného množství kanálů v tamních městech nebo volné přírodě. Nikde žádný nápis, že se ve vodě můžeme utopit. V Amsterdamu není kolem žádného kanálu ani jakékoliv zábradlí či svodidlo. Pouze řada domů, chodník, cesta a kanál. Většinou kolem kanálu vede také cyklostezka. Kolem kanálů parkují kola a předvším také automobily. Nárazníkem nad vodou. Denně prý do kanálů spadnou čtyři auta. Nikdo nikoho nežaluje, neumíš jezdit, spadneš do vody, neumíš parkovat, utopíš auto.

Neveselé jsou pomníčky kolem jezů na českých řekách!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michal Vavřík | pátek 29.7.2011 11:00 | karma článku: 42,66 | přečteno: 6872x