Lhaní v zájmu dobra

Existují lidé, kteří mají představu, že vědí nejlépe co je pro lidi dobré. Někteří z nich jsou o svém dobru přesvědčeni natolik, že jsou pro jeho šíření ochotni použít jakékoliv prostředky.

Lhaní v zájmu dobra je naprosto běžné a příslušným lhářům připadá morální. Můžete namítnout, že na lhaní není nic špatného. Že prosazuji svůj pohled na věc, když odsuzuji lež. Ano také prosazuji svoji morálku. Já jsem si určil, že lhaní je špatné. V některých kuturách je lež naprosto běžná. Pro některé lidi je hlupák, kdo „neumí lhát“. To, že někdo lhát nechce, vůbec nechápou.

My také žijeme v prolhané společnosti. Většina lidí mediální manipulaci ani nevnímá.

Zřejmě je dobré nekouřit, a proto na bilboardu k výstavě o Winstonu Churchillovi "někdo odpovědný" zasáhl a na bilboardu v Londýně doutník vymazal:

 Původní snímek:

 

 

 

Zřejmě je dobré prezentovat jak osamocený americký prezident, se svěšenou hlavou a pohledem upřeným do země, zpytuje svědomí. Zřejmě ho nezpytoval, tak mu v tom redaktorka týdeníku The Economist pomohla a upravila snímek z rozhovoru s lidmi, jejich vymazáním:

 

 

Zřejmě není dobré, aby lidé věděli, že mohou dosáhnout úspěchu i jiné politické strany, než ty „schválené“, zvláště před volbami. Proto při informování o studentských volbách v České televizi některé strany „vymazali“.

 Prezentováno přes celou obrazovku v televizi:

 A informace přímo ze zdroje, na který se ČT odvolává:

Mám neoficiální informace, že k vymazání byl dán příkaz z vedení ČT. Bez příslušné úpravy, by se reportáž vůbec nesměla vysílat.

Pozn.:ČPS podala Radě pro rozhlasové vysílání oficiální stížnost, ale žádnou odpověď jsme neobdrželi.

 

Autor: Ivo Vašíček | neděle 8.8.2010 12:25 | karma článku: 34,41 | přečteno: 3817x