Klimatické změny a život

Po celou dobu existence planety Země se střídají období tepla a chladu. Dnes je zdokumentováno období posledních 13 dob ledových, které se odehrály během jednoho milionu let. Každá taková změna měla velký význam pro vývoj života na Zemi.

Život se nejprve rozšířil a do určité míry stabilizoval v oceánech. Když trochu „přituhlo“ a značná část oceánů zamrzla, zmenšil se životní prostor. Nastal tuhý konkurenční boj o přežití. Ve zmenšených oceánech nebylo dostatečné množství zdrojů pro přežití všech. Boj o přežití byl hlavní příčinou vstupu života na pevninu.

O mnoho milionů let později lidé postupně osídlovali planetu. Postupně se lidé v příznivých klimatických podmínkách usadili i na severu poblíž pólu. V té době už byla všechna místa Afriky, Evropy a Asie osídlená, většina národů však žila úplně jinde než dnes. Slované žili někde na území dnešního Mongolska a Číny, Arabové na severu Indie. V Evropě žili Keltové. Na severu žili dnešní Japonci, Mongolové, Normani.

V rámci cyklických změn klimatu však poněkud „přituhlo“ a na severu se nedalo přežít. Obyvatelé severu se proto dali do pohybu na jih. Nutně tím vzniklo mnoho konfliktů, neboť zdroje k přežití zde nebyly pro všechny.  Některé národy byly vyhubeny, jiné prchaly do jiných oblasí. Slované šli na západ a začali vytlačovat a likvidovat Kelty. Arabové utekli až do Afriky a okolí středozemního moře.

Ze severu se tlačili Normani a další severské kmeny. Evropa, Asie a středozemí se staly místem nepřetržitého boje mezi národy. Snaha přežit kladla na lidi obrovské nároky. Ten kdo nedokázal uživit sebe, a k tomu navíc ještě jednoho vojáka, neměl šanci na přežití.

Na ostatních kontinentech nebyli lidé vystaveni tak obrovskému konkurenčnímu tlaku, protože jich tam žilo poměrně málo. V Evropě a Asii prakticky neexistuje místo, na kterém by žil nějaký národ od počátku existence lidí. Prakticky všechna území byla několikrát dobyta různými vojsky. Současný stav je výsledkem tisíců konfliktů.

Konkurenční tlak neustálých bojů urychlil vývoj schopností lidí natolik, že ve svém vývoji předběhli ostatní lidská společensví žijící na jiných kontinentech.

Evropa byla lidem příliš těsná a jejich touha po životě, je přivedla k ovládnutí ostatních kontinentů. Euroatlantická společnost si vytvořila podmínky k snadnému životu. Běžný člověk v dnešní tzv. civilizaci žádné problémy přežití neřeší. Moderní člověk vychází s představy, že se o něj vždy někdo postará. Práce dovolená, jistoty. Důsledkem je určitá degenerace životních schopností a ztráta motivace přežít. Pohodlí civilizace je na takové úrovni, že by rozsáhlejší týdenní výpadek elektřiny zřejmě nepřežily desítky milionů lidí.

V zemích kde většina lidí bojuje každý den o přežití je konkurenční tlak obrovský. Jeden dolar je na přežití jednoho člověka do druhého dne. Kdo vydělá dva dolary za den, uživí dva lidi. Lidé žijící v rozvíjejících se zemích se zdokonalují. Každému je známo, že dravá Čína zaplňuje svět svojí výrobou. Ve skutečnosti je to však jen část „novodobé“ výroby. Růst výroby v dalších zemích, o kterých jsme donedávna ekonomicky téměř nevěděli je podobný.

Klima na Zemi se otepluje a  oteplovat se bude. Nezmění to žádné agitky různých ekoaktivistů, kteří se naivně domnívají, že poručí Vesmíru. Biblické příběhy o potopě mohou být značně pravdivé. Některé oblasti Země budou zřejmě v příštích staletích znovu zaplaveny. Možná se budeme muset stěhovat nahoru a na sever. Už teď je však patrné, že na Zemi nebude pro všechny dost místa.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ivo Vašíček | sobota 19.4.2008 18:59 | karma článku: 35,58 | přečteno: 3721x