2012-Průlet Galaktickým rovníkem?

Poslední dobou se množí různé katastrofické předpovědi ve vztahu k roku 2012. Většinou jsou to jen spekulace na základě různých proroctví.

S jistotou lze však říci, že Sluneční soustava relativně brzy protne galaktický rovník. Galaxie má tvar rotujícího disku, který z kolmého pohledu připomíná vír, který se udělá na hladině vody ve vaně po vytažení zátky. Z boku je Galaxie celkem štíhlým diskem. Galaktický rovník je rovinou, která rozděluje Galaxii na dvě téměř totožné poloviny. Uprostřed Galaxie se nachází velice mocná černá hvězda (úmyslně nepoužíván označení černá díra). Bývá označována jako Sagitarius A a od Slunce je vzdálena 24 800 světelných let. Tato černá hvězda stahuje svojí gravitací všechny ty miliardy hvězd v Gagalaxii.

Slunce kolem středu Galaxie krouží rychlostí přibližně 217 km·s−1. Oběžná dráha Slunce je vzhledem ke galaktickému rovníku skloněná v ostrém úhlu. Během jednoho oběhu kolem středu Galaxie, který trvá 225 až 250 miliónů let protne galaktický rovník dvakrát. Naposledy prolétlo Slunce i se všemi planetami včetně Země touto oblastí před cca 120 miliony let, ale v opačném směru. V současné době, kdy se blížíme ke galaktickému rovníku, je rychlost pohybu Slunce nejvyšší. Nejnižší byla rychlost našeho letu přibližně před 60 miliony let, když bylo Slunce od galaktického rovníku nejdál.

Galaktický rovník je místem, ve kterém se pohybují všechny objekty v Galaxii nejrychleji. Tato rovina strhává i mezigalaktickou hmotu, tvořenou drobnými troskami hvězd. Je to takový prstenec, podobný tomu, který můžeme pozorovat u planet. V tomto prstenci je celkem hustý „provoz“ směrem ke středu Galaxie, objekty se většinou pohybují v sestupné spirále.

Černá hvězda uprostřed Galaxie intezivně hltá veškerou hmotu, kterou svojí gravitací přitáhne. Hmota při svém zániku padá stále rychleji po spirále končící v jediném bodě. Přitom vyzařuje velice intenzivní záření s vysokou energií. Záření zanikající hmoty vystřeluje převážně v rovině dominantních pohlcovacích spirál. Galaktický rovník je tedy neustále ozařován sprškami velice tvrdého záření.

Objekty prolétající galaktickým rovníkem jsou tedy vystaveny zvýšené hustotě velice rychle se pohybujících objektů z mnoha stran a zábleskům vysoce energetického záření ze středu Galaxie. Hvězdy prolétající galaktickým rovníkem, některé objekty pohybující se v něm, svojí gravitací i zachytí.

Není zcela jisté, v kterém roce či okamžiku vstoupí Sluneční soustava i společně se Zemí do velice exponovaného místa této Galaxie. Na galaktický rovník neupozorňují žádné cedule (rok 2012 je jen nefyzikální spekulace). Vyhnout se tomuto průletu však Slunce nemůže.

Pokud bychom chtěli alespoň přibližně vědět, jaký vliv bude mít toto setkání na Život na Zemi, měli bychom se podívat, co se na Zemi stalo při předchozích průletech.

Nemohu si odpustit pro někoho možná nesrozumitelnou poznámku: Kosmický pilot by řekl, že při průletu galaktickým rovníkem pohlížejí hvězdy bohům do očí.

 

Autor: Ivo Vašíček | neděle 18.10.2009 16:17 | karma článku: 36,18 | přečteno: 8739x