O slovníku nové šéfky Evropské komise

Věším týden starou glosu z MF Dnes. Měli jsme na moři práci s bouří, která zasáhla střední Itálii, včetně Fiumicina, odkud jsme vyplouvali. Bouře končí, Evropská komise tu bude dále. Tak snad ani glosa neztratila na aktuálnosti.

Trčíme s naší plachetnicí ve Fiumicinu u Říma a čekáme, až se zvedne most a my budeme moci konečně vyplout na moře. Každý rok se zvedal od čtvrtka do neděle, ted´ je to jinak, čerstvá změna ovšem nevisí na internetu, jen v malé budce za matným okénkem. Sladká Itálie. Můžete se zlobit, nadávat, případně cloumat mostním pilířem, ale také sem nemusíte jezdit. My Itálii milujeme i s jejími nedostatky v jízdních řádech.

Během dlouhé siesty na Tibeře jsme si s posádkou, v níž je i spolužačka z oboru čeština-dějepis, pustili volební projev nyní už čerstvé šéfky Evropské komise, Ursuly von der Leyenové. A třebaže máme tady na lodi na mnoho věcí různé názory, společně se nám zdálo, že sledujeme ukázku z nové dystopie inspirované Orwellem a Pyšnou princeznou. Mohl za to především slovník a frazeologie nové nejvlivnější dámy Evropy. Budoucí šéfka Evropské komise používala spojení jako „spravedlnost pro všechny“, zdůrazňovala, že musíme být jednotní, a naznačovala, že odchýlení od „řádu“ a „správných hodnot“ bude trestat minimálně svou nepřízní.

Ochranu klimatu, genderovou rovnost, jednotnou minimální mzdu a větší integraci Evropy vytkla jako své zásadní cíle. Británii kvůli Brexitu politovala a slíbila jí shovívavost. Nejčastěji použitá slovesa v jejím projevu byla „musíme“, „chci“ a “bojovat“ (za společnou věc, za Evropu, za klima). Ostrá a řízná slova pronesla štíhlá politička s přesvědčením a gestikulací, které naznačují, že sobě i vizi krásné nové Evropy věří.

Jazyk politiků o nich mnohé vypovídá. Naznačuje, jakým způsobem myslí, jak budou reagovat v krizi i zda jsou schopni strhnout ostatní. Hitler i Churchill byli skvělí řečníci, oba dokázali najít slova a fráze, kterým jejich národ v určitém čase porozuměl. Churchillův slovník se však opíral o zásadní lidské hodnoty jako svoboda, lidská individualita, láska, Bůh a jeho projevy dokázaly vyburcovat nejen Spojené království, ale celý svobodný svět, protože hovořily jasným jazykem a byly oproštěny od frází a omletých spojení, jejichž význam se neopatrným používáním vytrácí.

Ursula von der Leyenová je jistě schopná žena, která svou politickou kariéru budovala mnoho let, ale obávám se, že různorodé evropské národy svým frázovitým jazykem i myšlením o jediné správné cestě a vnucené jednotě nepřesvědčí. Evropa, postavená na křesťanské individuální odpovědnosti, potřebuje svobodu, toleranci a čas, nikoli pevný jízdní řád, diktovaný z centra.

Psáno pro MF Dnes, 24. 7. 2019

Autor: Veronika Valíková Šubová | pondělí 29.7.2019 12:43 | karma článku: 35,20 | přečteno: 1223x