Druhé covidové maturity: rozumný kompromis

Minulý týden se psaly maturitní didaktické testy. Jsou jedinou částí zkoušek, kterou letos studenti, s výjimkou těch, kteří odpracovali alespoň 160 hodin v nemocnicích, konají plošně a povinně.

Slohové práce z jazyků byly maturantům odpuštěny, ústní zkoušky z jazyků jsou dobrovolné a podle informací škol se k nim přihlásilo asi jen 15 až 20 % maturantů.

Slohy a ústní byly na podzim převedeny ze společné části maturit, na kterou dohlíží stát, tedy jím zřízený institut Cermat, do části profilové, která je v kompetencích škol. Za normálních okolností by maturanti už letos na jaře dostali konkrétní zadání od ředitelů škol, práce by opravovali jejich učitelé. Mimořádné vypuštění slohu, který při troše dobré vůle lze psát i na počítači, bylo nejméně užitečnou úpravou zkoušek, na návrat rozumných studentských textů se těší mnozí učitelé od zavedení státní maturity, dvanáct let. Snad se příští rok konečně dočkají.

Babička a Psohlavci

Letošní dobrovolnost ústních zkoušek je ztrátou u cizích jazyků, nastavení ústní češtiny a literatury bylo mnoho let terčem kritiky studentů i češtinářů. Tady napáchal systém státní maturity největší škody. Rozbory dvaceti literárních děl si maturanti často stahovali z internetu, někteří zkoušející sklouzávali k formální analýze textu a seznamy maturitní četby připomínaly na mnoha školách povinnou četbu našich babiček. Věřme, že se zkouška v rukou učitelů časem opět promění ve smysluplné výstupy.

Zbytek profilové části maturit je v kompetencích ředitelů, státem i školami garantované úlevy umožní studentům věnovat se přijímačkám na vysoké školy. Slušný kompromis, vzhledem k protestům na obou stranách spektra – těch, jimž maturity připadají stále lehčí, i těch, kteří distanční výuku nepovažují za plnohodnotnou školní přípravu.

Státní část zkoušky tedy mají maturanti za sebou, pokud nebudou muset využít mimořádný termín v červenci či třetí na podzim. Hodnocení didaktických testů je zatím různorodé. Matematika, kterou tradičně píše asi pětina všech studentů a průměrně 15 % (loni dokonce 17,5 %) z té pětiny ji na první pokus nezvládne, byla prý letos nadstandardně těžká. Test z angličtiny dělá obvykle nejmenší potíže, horší výsledky bývají v němčině. Nejvíce maturantů však v posledních letech propadalo z češtiny, kterou psali všichni povinně.

Testy z češtiny nezvládalo v počátcích státní maturity jen několik procent maturantů, ač fungovala dvojí úroveň Postupně, po zrušení vyšší úrovně, číslo narůstalo. Kolem roku 2015 se obtížnost testu prudce zvedla, přibyly dlouhé texty, pojmy a abstraktnější, teoretické úlohy, což kritizovali češtináři i někteří akademici. Kritika vedla k nápravě, další testy byly obtížné, ale rozumně postavené. V posledních letech test nenapsalo každoročně asi 10 % maturantů v jarním termínu, loni se číslo zvedlo na 14 %, i proto, že propadlíci neprošli sítem závěrečného vysvědčení.

Zkuste si to sami

A jaký byl letošní první test z češtiny? Domnívám se, že korektní, předvídatelný a přiměřeně náročný. Velká část úloh byla zaměřena na porozumění textu, někde ve spojení s dosazováním vhodných výrazů, správných koncovek, kontrolou pravopisu a interpunkce či řešením stavby vět. Převažovaly problémy týkající se praktického použití jazyka, otázky zaměřené na jazykovědnou či literární teorii a literární historii byly v menšině.

Někteří testovaní měli možná problém určit autory Českého snáře a Zahradní slavnosti nebo přiřadit charakteristiky k notoricky známým klasikům, to ovšem není vina Cermatu. Méně známé pojmy (anakolut, substantiva a adjektiva verbální) byly náležitě vysvětleny. Dokonce i lyrický subjekt se v básni Václava Hraběte vyjadřoval tak jasně, že bylo snadné označit správnou odpověď. Největší boj zřejmě maturanti svedli s Waltem Whitmanem, respektive s časem jeho úmrtí, s hledáním víceslabičné předložky a jiných jevů v delších textech, i proto byl letos navýšen časový limit testů.

Podtrženo sečteno, maturanti nedostanou zkoušku zadarmo, většině z nich odpadne vrčení rozborů dvaceti knih a školy si snad pohlídají profilové předměty. A pokud se stále domníváte, že je stávající maturita hříšně lehká, zkuste si s hodinkami v ruce testy. Najdete je na maturita.cermat.cz. 

 

Psáno pro MF Dnes, 29. 5. 2021

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Veronika Valíková Šubová | středa 2.6.2021 8:54 | karma článku: 9,99 | přečteno: 325x