Dobří sousedé v těžkých časech

Glosa o sousedských vztazích v naší vsi i ve středoevropském regionu. Protože dobří sousedé jsou cenná deviza, které bychom se neměli neuváženě zbavovat. Nikdy nevíme, kdy ji budeme potřebovat. 

Bydlíme u lesa na kraji vsi, máme jen dvoje přímé sousedy. Jedni jsou nám bližší věkem i zájmy, přesto nemáme na vše stejné názory. Oni mají tři děti, z toho jedno školou povinné, naše děti už odrostly. My máme velkého psa a dvě kočky, oni kocoura. My jsme kvůli mladé feně, která sousedům vyžírala misky, postavili plot, oni plot nepotřebují. Naši druzí sousedé mají oplocenou polovinu pozemku, odrostlé děti a starého labradora.

Přes rozdílnost povah, názorů a zkušeností spolu žijeme v míru především díky hlavám našich rodin. My ženské si občas vjedeme do vlasů, možná bychom po sobě už dávno metaly pantofle a trávily si kočky, ale muži nám to nedovolí. Vzájemná komunikace každý spor pacifikuje.

V neděli proběhly v Maďarsku volby, které s převahou vyhrál Viktor Orbán. A opět, jako mnohokrát předtím, se vyrojily názory na reformu visegrádské čtyřky. Někteří politici, zejména pak političky, které maďarští voliči zjevně neposlechli, si přejí jiné Maďarsko, případně odchod toho stávajícího z „našeho sousedského spolku“. Jiné naopak chtějí, abychom z něho odešli my. Obojí je stejně nesmyslné.

Polsko a Slovensko s námi nepřestanou sousedit a Maďarsko nepřestane být součástí středoevropského prostoru, který ještě s Rakouskem od nepaměti čelil dobyvačným sousedům ze čtyř světových: z východu Rusku, z jihu Turkům, ze západu tu rozdrobené, jindy sjednocené Německé říši a ze severu Vikingům a Švédům. Po rozpadu Rakouska - Uherska byly naše sousedské vztahy s Polskem a Maďarskem značně pošramocené. Ve Slezsku proběhla v roce 1919 Sedmidenní válka, územní spory tu gradovaly v roce 1938 i těsně po II. světové. Podobné to bylo u jihovýchodních hranic republiky; spory začaly už v roce 1918 o Petržalku a Košice; na podzim 1938 vtrhla maďarská armáda na Podkarpatskou Rus, po vzniku Slovenského státu napadla jeho východní část a začala Malá válka mezi Slovenskem a Maďarskem.

Po druhé světové válce se Polsko, Maďarsko i Československo staly součástí socialistického tábora a Sovětský svaz svrchu spory ukončil. A po znovuzískání svobody na konci osmdesátých let vytvořili politici původně tří středoevropských států, poučeni nedávnou historií a inspirováni setkáním tří králů v roce 1335, visegrádský sousedský spolek, dnešní V4, který má v našem regionu zásadní opodstatnění.

Sousedé spolu nemusí vždy souhlasit, mohou mít různé názory, mohou být ohledně dílčího problému dokonce ve při. Důležité je, aby spolu komunikovali a snažili se vzájemně pochopit pohnutky a motivy toho druhého. Spor se sousedem vás v krizové situaci vždycky oslabí. A protože nás zjevně nečekají lehké časy, měly bychom vztahy ve středoevropském regionu spíš utužovat, než rozbíjet.   

Psáno pro MF Dnes, 8: 4. 2022

PS: Omlouvám se do konce května ze všech diskusí. Opravuji maturitní slohy, připravuji pracovní listy k četbě, která není moje, reviduji knihu a jezdím třikrát týdně do nemocnice číst jednomu Čaroději Škvoreckého. V červnu se na vás těším. VVŠ

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Veronika Valíková Šubová | sobota 9.4.2022 18:17 | karma článku: 23,35 | přečteno: 937x