Bloger a blogerka roku. Výzva redakci iDnes.
Možná jste to již zaznamenali. V soutěži o nejoblíbenější autory a autorky blogu můžete jako tradičně zaškrtnout několik kategorií, opět je mezi nimi i bloger roku a blogerka roku. A bohužel i tentokrát se domnívám, že pokud svého mužského favorita označíte jako blogerku roku nebo naopak autorku za blogera, bude takový hlas anulován. A já se domnívám, že je to velká chyba, která v dnešní době nemá co dělat. Pokud nesouhlasíte, zvažte nejprve mé následující argumenty.
V dnešní době, kdy se snažíme vyvarovat genderových předsudků a kdy naopak uznáváme právo jedince na sebeurčení, se pohlaví chápe jako věc volby. Vzpomeňte si na vousatou zpěvačku z Eurovize a odpovězte si na otázku, proč by nemohla být i vousatá blogerka. Pokud se autor či autorka vnitřně cítí a identifikuje s ženskou rolí či energií, je absurdní zakazovat mu/jí kandidaturu z důvodů zastaralé kategorie "opačného pohlaví". Hranice mezi mužstvím a ženstvím je již dávno daleko prostupnější, než tomu bylo v minulosti. A to v minulosti velmi nedávné, kdy redakce iDnesu sveřepě znemožňovala jednomu ze zdejších blogerů publikovat na blogu Oněnky.
Tato identifikace s "opačným pohlavím", říkejme raději opačným, nebiologickým principem či energií, navíc nemusí vzejít jen od autora, ale zcela přirozeně i z řad jeho čtenářů. Dokáže některý z mužů svým psaním pohladit, vnést do života něhu, poetiku nebo třeba recept na zajímavou úpravu jídla, zkrátka cokoli, co vám připomene spíše jemnou ženskou energii? Proč by pak nemohl být blogerkou roku? Připadá vám jiný z autorů jako pavlačová drbna, která chce běžet s každým klípkem na ministerstvo? Proč by i on nemohl být blogerkou roku. Nebo naopak - přijde vám nějaká z autorek rázná činem a statná postavou, zažila ve svém životě tolik mužných dobrodružství, například se stavěním vinohradské dopravy holou zadnicí, že by před ní zbledl James Bond? Proč by nemohla být blogerem?
Naučme se rozdíly mezi pohlavím chápat dynamičtěji, než jak doposud činila patriarchální, šosácká morálka!
Jsou zde i důvody psychologické a terapeutické, kdy zamezení přístupu autora/autorky do genderově opačné disciplíny soutěže by mohlo mít nekonečné následky na jejich psychiku a duševní integritu.
Jak mnozí z vás vědí, odhalil Carl Gustav Jung, že duše každého z nás má dvě dvě složky, mužskou a ženskou. Ta první se nazývá Animus, ta druhá Anima. Až vyrovnáním obou těchto principů, až tehdy, kdy v nás Animus najde Animu, docházíme duševní jednoty. Pokud tedy redakce zakáže autorům i čtenářům určit, kterému z principů hodlají v danou chvíli věnovat pozornost, vážně tím ohrožuje jejich psychické zdraví a zadělává tak jedině na další rozvoj komplexů a vytěsňování zakázaných obsahů do nevědomí, odkud se mohou vrátit s ničivou silou a tentokrát již mimo vědomou kontrolu jedince.
Opravdu chce mít toto někdo na svědomí?
Vyzývám proto redakci iDnes, aby umožnila i nadále hlasovat pro všechny autory i autorky ve všech kategoriích a aby namísto překonaných exponátů z genderového muzea "bloger a blogerka" zavedla nové a moderní kategorie: Animus roku a Anima roku.
Václav Jindra
Osobní strážci - film, na který jsme čekali
Publicista a příležitostný dramatik Vladimír Kroupa dnes podrobil analýze zoufalý výkon ochranky prezidenta Zemana, jež nedokázala včas zareagovat na letící tomaty. Neuvedl však, že incident inspiroval filmové tvůrce k vrcholnému počinu české kinematografie polistopadové doby.
Václav Jindra
Chceme i Blanku zažít jinak?
Tunel Blanka se veřejnosti ještě ani neotevřel a už je jasné, že pro ni zůstane zavřený. Alespoň co se týče občanské veřejnosti a těch Pražanů, kteří se jako poplatníci na stvabě tunelu také podíleli, ale jejich života se nemá týkat - cyklistů, chodců, rodin s dětmi. Pojďme to změnit!
Václav Jindra
Duše zvířete...
Řada z nás chová podobný zážitek v srdci, ale zatím jen blogerka Ivana Dianová se ve svém článku "Zvíře ví" dokázala o něj podělit. A proto jsem se i já rozhodl, že přispěji k tématu a budu vám vyprávět příběh, který jsem sám zažil.
Václav Jindra
Chcete chladit? Zkuste led z Aljašky! (rozhovor s odborníkem)
Věděli jste, že si k různým příležitostem můžete pořídit led z celého světa? O tom, jaký smysl má mezinárodní "obchod se zimou" jsem si povídal s Milanem Šabatou, expertem na dovoz ledu v globálním měřítku.
Václav Jindra
Pravda o placených blogerech a diskutérech - přiznání
V poslední době se vyrojilo hned několik článků, které spekulují o motivech blogerů a především diskutérů. Hovoří se o možnosti, že jsou placeni politickými stranami či jednotlivci. Vím o věci své.
| Další články autora |
Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled
Už zítra se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...
Hastroši na Pražském hradě aneb Den otevřených dveří z pohledu výchovy k tanci a kultuře
Byl jsem jeden z těch, kteří po Zemanově zabetonování Pražského hradu do tohoto největšího hradního...
Speciální tramvaje i plavby zdarma. Slavnostní otevření Dvoreckého mostu bude velkolepé
Spojuje lidi s prací, školou, rodinou, zábavou i kulturou. Je neodmyslitelnou součástí životů...
7+2 nejhorších výletních cílů v Česku. Hororové kulisy, pasti na turisty i skutečně nebezpečný les
Kam na výlet po Česku? Kromě zaručených míst slibujících skvělé zážitky existují i lokality, kam...
Dvorecký most se pro veřejnost otevře už zítra. Kolem je zatím staveniště
V pátek 17. dubna 2026 se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobusy plné...
Slezská Ostrava chystá rodinný festival, nabídne program na svou scénách
Městský obvod Slezská Ostrava chystá druhý ročník rodinného festivalu SlezskaFest. Poslední...
Liberec zahájil kontroly ubytoven, varováním je pro něj Neptun v Jablonci
Liberec dnes zahájil kontroly ubytoven, varováním jsou pro něj problémy sousedního Jablonce nad...

Prodej bytu 1+1, 33 m2, Neratovice, ul. Mládežnická
Mládežnická, Neratovice, okres Mělník
3 605 000 Kč
- Počet článků 11
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 959x



















