Pánové Huxley a Orwell jsou stále zde. Byli jasnozřiví?

V četných odkazech a citacích čteme jména autorů dystopických románů, které, ač napsány téměř před sto lety, v mnoha směrech oslovují dnešní čtenáře svou mrazivou předpovědí.   

Prvním z nich je Aldous Leonard Huxley (1894 - 1963), anglický spisovatel a filozof, který od roku 1937 pracoval ve Spojených státech. Nejvíce proslul svým románem s názvem Brave New World (1932), v češtině vyšlo jako Konec civilizace (1933 a 1970). Dalším známým autorem je George Orwell (1903 - 1950), britský novinář, esejista a spisovatel.  Světovou popularitu si získaly jeho alegorické antiutopické romány Farma zvířat (1945) a 1984 (1949) popisující nehumánnost totalitních režimů. 

Huxley ve svém Konci civilizace brilantně popisuje výrobu lidí ve zkumavkách a jejich "predestinaci" (předurčení) a zařazení do příslušné kasty.  V laboratorních líhních se vytvářejí klonovaná lidská embrya, ze kterých vznikají desítky identických blíženců nižších kast.  Posilování společenské soudržnosti zajišťuje užívání neškodné a nenávykové drogy zvané soma a pravidelné konání náboženských obřadů v podobě sexuálních pobožností souladu. Vybočení z řádu společenských pravidel a konvencí, ke kterým zejména patří společenská slušnost co nejvíce střídat sexuální partnery, se postihuje a trestá. Knihy, minulost a historie jsou vymazány. Společnost je dokonale identická a dokonale stabilní. Ideologickým heslem je komunita, identita, stabilita.     

Orwellova Farma zvířat byla napsána v průběhu druhé světové války a vydána v srpnu 1945. Je to alegorická novela karikující politické vztahy a děje mezi lidmi. Skupina zvířat, se vzbouří, vyžene lidi z farmy, na které žije, a vede ji sama. Vlády se ujmou prasata a jejich vláda se postupně zvrhne v tyranii. Prasata soustřeďují větší a větší moc v čele s diktátorem Napoleonem. Všechna přikázání se změnila v jedno: Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější. Příběh vrcholí hostinou, na které jsou společně prasata a lidé. Zvířata shledávají, že již nelze odlišit prasata od lidí. Kniha poprvé vyšla v češtině již v roce 1946, avšak později byl Orwell na seznamu zakázaných autorů. 

Román George Orwella 1984 (v anglickém originále vypsáno slovy Nineteen Eighty-Four) byl dokončený v roce 1949. Popisuje svět, v němž vládne absolutní totalita, kterou živí permanentní, „udržovací“ válka mezi třemi kontinentálními mocnostmi. Společnosti vládne Strana a cokoli proti kolektivnímu myšlení Strany je krutě trestáno, lidská individualita se stává zločinem.  Kniha, ze které pochází známý výrok "Velký bratr tě sleduje !",  se stala jedním z nejzásadnějších literárních děl 20. století. 

Oba zmínění autoři nemohli mít ani zdání o tom, co se stane za dalších sto let a kam postoupí svět v rauši elektronického smogu a návazných technologických aplikací. Oba opustili náš svět v polovině dvacátého století, kdy se lidstvo vzpamatovávalo z hrůz 2. světové války, prvních atomových výbuchů nad Japonskem a v bipolárně rozděleném světě zavládla namísto horké válka studená. Hlavnm terčem tehdejších sci-fi úvah obou autorů, rozvíjených na téma autoritativních diktátorských režimů, byl jednoznačně tehdejší Sovětský svaz, kde až do roku 1953 vládl krvavý car Stalin.  Nicméně, v obecnějším pohledu se oběma autorům podařilo v mnoha směrech vystihnout nehynoucí rysy lidské populace. Agresivní chamtivost vedoucích světových představitelů a mocností a trvalý boj o zdroje, území a moc, manipulativně zakrývaný ideologickou, rasovou a národnostní nesnášenlivosti a nenávisti. 

V současné době spěje technologický vývoj mílovými kroky k velmi podobným situacím a scénám, které jsou popsány ve výše uvedených dílech obou autorů.  Kamery na každém kroku jsou schopné identifikovat osoby podle obličeje a vytváření sociálního profilu, které je realitou v dnešní Číně, se dříve nebo později prosadí i v zemích kolektivního západu.  Stejnopohlavní páry si nechají v náhradní matce na odnosit děti.  Kdo nesdílí stejný názor bude ostrakizován,  umlčen nebo uvězněn.  

Závěrem ukázkový výběr z textu románu 1984: "Z obrazovky se rozežvanil jakýsi vzrušený hlas. Útržky triumfálních frází se prodíraly hlukem: „Jedinečný strategický manévr - dokonalá koordinace - naprostá porážka - půl miliónu zajatců - úplná demoralizace - celá Afrika pod kontrolou - dovést válku v dohledné době k vítěznému konci - vítězství - největší vítězství v dějinách lidstva. Hlas z obrazovky stále ještě chrlil hlášení o zajatcích, válečné kořisti a vraždění. Číšníci se vraceli ke své práci. Jeden se blížil s lahví ginu. Winston ve svém blaženém snu ani nevěnoval pozornost tomu, že mu dolévá sklenici. Už neběžel, ani nejásal. Byl zase na Ministerstvu lásky, všechno bylo odpuštěno, duši měl bílou jako sníh. Miloval Velkého bratra".
-------------------------------------------------
Zdroje: 
https://cs.wikipedia.org/wiki/George_Orwell
https://cs.wikipedia.org/wiki/Aldous_Huxley

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Václav Fischer | pátek 4.8.2023 12:20 | karma článku: 21,87 | přečteno: 486x
  • Další články autora

Václav Fischer

Digitalizace postupuje

13.4.2024 v 13:11 | Karma: 7,17

Václav Fischer

Brave New World

22.12.2023 v 14:28 | Karma: 14,14