Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak jsme za komunistů sestřelili velení sovětské tichomořské flotily

Venku je listopad, brzy se stmívá, prší a je víc času na čtení. Tedy přijměte pozvánku k příběhu, ve kterém vás seznámím s tím, jak jsme usekli hlavu hydře sovětských strategických sil. 

Je pošmourné ráno sedmého února roku 1981 a na letištní ploše Puškinského letiště v tehdejším sovětském Leningradu je nastoupena tehdejší elita sovětských ozbrojených sil, nejvyšší důstojníci a velitelé sovětské Tichomořské flotily.

Minulý týden totiž probíhalo štábní cvičení v prostorách Námořní akademie, které mělo prověřit stupeň koordinace mezi jednotlivými složkami této zbraně a nakonec bylo konstatováno, že soudruzi maršálové jsou připraveni na výtečnou a dostalo se jim pochval z těch nejvyšších míst. 

Na jedné straně tedy stojí špalír maršálů a generálů a naproti nim zase nejvyšší straničtí, vojenští a státní činitelé města nesoucího název jednoho z největších zločinců, tedy V.I. Lenina. 

S každým projevem a vzájemným rozloučením stoupá přítomným pára z úst a je nutno říci, že kdyby prošla onou proslulou trubičkou na detekci alkoholu tak zezelená jak brčál, protože je jednak šest pod nulou a také se slaví úspěšné zakončení cvičení a vodkou se nešetří. 

Tak ještě poslední zasalutování a poslední maršál na němž je zlata jako na Tutanchamonově mumii nastupuje do letadla, kterým je sovětská létající rakev TU-104 začíslené v sestavě námořního letectva a zavírají se za ním dveře od této létající hrobky.

Tohle sovětské letadlo má mimořádně špatnou pověst i na sovětské poměry, protože padá jako mouchy po zimě a letět s ním je jako zahrát si ruskou ruletu. Ale v případě této dekapitace, kdy smrtka ušmikla hlavy třinácti maršálům a několik generálům a spoustě dalších důstojníků a jejich rodinným příslušníkům tenhle aeroplán nehraje roli. Pouze takovou, že je to okřídlený pohřební vůz.    

Protože jak užaslá delegace mávající letadlu s nejvyšším velením sleduje, tak letadlo byť ještě nedosáhlo vzletové rychlosti se náhle staví na zadní, jako jankovitý kůň a vystřelí téměř kolmo k šedému nebi a stojí v něm kolmo padesát metrů nad zemí a přihlížející v duchu peskují pilota za tu frajeřinu, kterou se podle nich chce blýsknout před sovětskou smetánkou. 

Když vtom se náhle stočí na pravou stranu, míří k zemi jako kámen, obrací se, až křídlem křísne o promrzlou zemi a vzápětí se roztříští na milion kusů a mizí v jednom oslnivém záblesku, kdy explodují jeho zásoby paliva, jímž je nacucáno na osmi a půl hodinový zpáteční let do Vladivostoku jako houba.

Šok, který přichází je drtivý a strašlivý a je zahájeno vyšetřování, které bylo nejdříve vedeno na podezření z terorismu, který spáchala některá z mocností západního světa, protože tomu tak velí všudypřítomná sovětská paranoia, ale po vyhodnocení záznamu o letu a hovorů v kabině je pachatel  záhy odhalen a Spojené státy to nejsou.

Protože pachatelem je to, že cestující nedbali pokynů pilota, kterým byl velmi zkušený podplukovník, aby se rozmístili rovnoměrně po kabině, ale shlukli se vzadu v ocasu letadla, neboť přední část si pro sebe vyhradila maršálská elita. Což jim samozřejmě nevadilo, protože mohli i nadále nerušeně tankovat své palivo, tedy vodku. 

Ale nejen to bylo příčinou této katastrofy. Protože v dobách všeobecného nedostatku a neschopnosti zásobit prodejní síť v celém SSSR, byly po dobu onoho týdne vykonávány nájezdy na leningradské obchody pro vjerchušku a v útrobách letadla se začaly shromažďovat televizory, lustry, bedny s pomeranči, oblečení, boty a jiné zboží včetně několika půltunových rolí papíru, které byly umístěny  v uličce a také nábytek. 

Zvláště ten, který byl v oněch dobách vyráběn u nás byl populární a tak není divu, že letadlo ztěžklo natolik, že je vůbec zázrak, že se odlepilo od země. I když tedy pro ně smůla. Neboť jak se dalo do pohybu, jeho přetížená zadní část byla příčinou toho, že byl vytvořen nežádoucí vztlak, který vedl ke startu v ještě nedostatečné rychlosti a pak se stalo i to, že role papíru se daly do pohybu čímž ještě vychýlily těžiště a poslední hřeb do letu zatloukl československý nábytek, jež se sesypal důstojníkům do klína a postavil letadlo na nohy. 

Pilot nemohl dělat vůbec nic. Z letadla při havárii vypadl ven jediný důstojník, který cestou do nemocnice s polámanýma nohama a páteří a popálený bez ustání drmolil jedině: "Křičeli, strašně křičeli," než cestou zemřel. 

V letadle zahynulo celkem padesát příslušníků nejvyššího velení sovětské Tichomořské flotily, včetně 13 admirálů a 3 leteckých generálů, 11 kapitánů 1. stupně, jednoho plukovníka, 13 vyšších a nižších důstojníků (včetně posádky letadla), praporčíka, praporčíka a staršího námořníka a několika manželek a dětí.

Tedy náš československý nábytek byl přitom, když došlo k naprostému ochromení sovětské Pacifické flotily, tedy i ponorkového loďstva s balistickými raketami na palubách a jak se ruská generalita vyjadřuje, k zacelení této díry ještě zcela nedošlo.

Inu, kdo s čím zachází tím také i schází. Když byl pohřeb tak smuteční hosté museli před obyvateli Leningradu tajit na jaký pohřeb to jdou, protože všechno bylo přísně utajeno. A to natolik, že vdovám se dostalo oficiálního oznámení o smrti jejich manželů, až v roce 1997. Že byl velitel Tichomořského letectva vyhozen je nasnadě, i když byl 6 000 kilometrů daleko. 

Oficiální památník byl odhalen až v roce 2017. 

   

Miroslav Václavek

Šumperk     

 

   

 

  

Autor: Miroslav Václavek | středa 15.11.2023 17:00 | karma článku: 23,46 | přečteno: 637x
  • Další články autora

Miroslav Václavek

ANO, vajíčko z kterého se vylíhlo hnědé kuřátko

Majitel hnutí ANO, pan Andrej Babiš se konečně odhodlal ke svému politickému coming outu a strhl si masku demokrata s liberální tváří.

11.7.2024 v 17:00 | Karma: 38,95 | Přečteno: 3100x | Diskuse | Politika

Miroslav Václavek

Neříkejte nám pane Fialo, že je všechno v pořádku!

Ano, na první pohled se zdá, že vláda Petra Fialy vykazuje profesionální výsledky. Inflace je těsně nad dvěma procenty, nezaměstnanost klesá ke třem procentům.

20.6.2024 v 17:00 | Karma: 34,22 | Přečteno: 4854x | Diskuse | Politika

Miroslav Václavek

Liebengrad, příběh lásky těch, kteří se měli nenávidět

Liebengrad, to je název mé nové knihy, na které ještě pracuji. Její název je složen z německého liebe, tedy láska a grad jako Stalingrad a jak již název evokuje, odehrává se v Rusku.

29.5.2024 v 17:00 | Karma: 8,87 | Přečteno: 282x | Diskuse | Poezie a próza

Miroslav Václavek

Poslední ostrovy svobody

Svoboda je základní stavební kámen člověka. Je to způsob života, ke kterému byl stvořen a ke kterému ho vede jeho přirozenost a umožňuje mu být šťastný.

22.5.2024 v 17:00 | Karma: 14,15 | Přečteno: 430x | Diskuse | Cestování

Miroslav Václavek

Potkali jsme pořádnou svini...

Tedy, abych to upřesnil, potkali jsme pořádnou bachyni. Ale abych nepředbíhal, protože teprve vstáváme a oknem se dere dovnitř maďarské slunce.

9.5.2024 v 18:00 | Karma: 10,42 | Přečteno: 597x | Diskuse | Cestování
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  7:30

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Po deštích opět horko. Na začátku týdne se vrátí tropické třicítky

14. července 2024  12:10

Přímý přenos V neděli jsou stále ještě zvýšené toky některých řek po vydatných deštích, ale už na začátku nového...

Přežili Roosevelt, Reagan a Trump. Atentátníci zabili čtyři prezidenty USA

14. července 2024  11:48

Co mají společného Abraham Lincoln, James A. Garfield, William McKinley a John Fitzgerald Kennedy?...

ANALÝZA: Výstřel na Trumpa oživuje temné duchy minulosti a změní Ameriku

14. července 2024  10:35

Premium Sobotní pokus o atentát na Donalda Trumpa je zlomovým bodem nejen v probíhající prezidentské...

Jen milimetry od katastrofy. Střelce dělily od Trumpa pouhé desítky metrů

14. července 2024  9:58,  aktualizováno  10:18

Atentátník, který se pokusil zastřelit exprezidenta Donalda Trumpa, se podle tajných služeb dostal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!