Dobrý holub Špidla se vrací, aneb zdroje jsou

Zdroje jsou. Slavný to výrok bývalého předsedy ČSSD, bývalého premiéra ČR a za nedlouho také bývalého eurokomisaře a jak se zdá budoucího senátora za ČSSD a budoucího důchodce s největším důchodem v ČR. Tento výrok a samotný návrat Vladimíra Špidly zpět do našich luhů a hájů krásně ilustruje solidárnost, snahu o vyrovnaný státní rozpočet a sociální cítění ČSSD. Přeci jenom teplá místečka pro kamarády jsou běžná po celém světě napříč pol. str. a veřejnou správou, kdy dosluhující politici a vysocí státní úředníci jsou svými nástupci dosazeni do dozorčích rad státních či polostátních firem. Ruka ruku myje. Ale teď se ČSSD ukázala, jak to s námi myslí upřímně, že je nejsociálnější, že to sociálnější ani být nemůže.

Předpokládám, že snad každý z nás zná Vladimíra Špidlu nebo ho má alespoň v povědomí. Je to právě ten Vláďa, který přenechal svoje místo předsedy ČSSD a premiérské křeslo mladému a ambicióznímu křišťálovému Staníčkovi Grossovi - nejlepšímu investorovi v České republice, bezpochyby i Warren Buffet by se mohl mnoho učit od našeho Staníka. Špidlovi v únoru končí jeho "služební cesta" (cituji z včerejšího interview ČT24). Špidlovi se nepodařilo obhájit post eurokomisaře, který chtěl znovu zastávat. On sám považuje jeho "pětiletku" v Bruselu za velice úspěšnou misi, tak úspěšnou, že lepší by být ani nemohla a Špidla byl nejlepší volbou. Tedy tohle je jeho verze. Britský tisk to viděl v poněkud jiném světle a Špidlovo působení viděl jako za nic nepřinášející. Jeden z britských komentátorů napsal, že Vladimír Špidla nebyl vysloveně zklamáním, ale také ničím nepřispěl. Kdybych měl toto britské hodnocení přeložit, tak v podstatě kdo nic nedělá, dělá nejlíp a to také Špidla dělal velice dobře.

Moderátor Interview ČT24 se snažil z dosluhujícího eurokomisaře dostat co se mu vlastně povedlo a co nepovedlo. "Toho co se mi povedlo, toho je hodně." Tak třeba postupné otevírání trhů práce v zemích EU. Moderátor namítl, že přeci jenom ještě všechny nejsou otevřené a ne ve všech státech mají čeští občané rovné podmínky. Což samozřejmě Špidla musel odmítnout. "Povedlo se mi toho hodně a například co se týče trhů práce, tak tam jsem udělal hodně práce a pamatuji si některé schůzky a rozhovory, které tomu hodně pomohly". Moderátor marně namítal, že omezení jsou například zrovna v Německu a Rakousku, tedy naši sousedé, kde by pracovní příležitosti byly pro naše občany nejlepší. Na to pan Špidla reagoval tak, že nejlepší pro naše občany je Velká Británie a Irsko. To panu Špidlovi nevyvracím, je to pravda, obrovské množství našich občanů zde pracuje, avšak ihned zpočátku Irsko a Velká Británie jako jedni z prvním otevřivší své pracovní trhy počítali s tím, že to bude pro ně velice výhodné. Takže ani zde bych neviděl úspěch Vladimíra Špidly.

Už i moderátor poznal, že tudy cesta nevede, proto položil otázku jinak - "Co tedy považujete za největší úspěch a co za největší neúspěch či prohru. Vladimír Špidla se opět ukázal, že se do české politiky náramně hodí. Předvedl klasického sociálního demokrata, když vlastně kde co se mu "povedlo" bylo velký úspěch a i to co by jiní "nezaučení" lidé označili za neúspěch, tak to zase až takový neúspěch nebyl. A proč se tedy pan Špidla chce vracet do české politiky? Pan Špidla považuje českou politiku za velmi zajímavou, avšak poslanecká sněmovna ho neláká. Volby do PS považuje za velice důležité a chce se aktivně podílet na volební kampani. Podle jeho slov na PS nikdy nemyslel - uvidíme do budoucna. Ovšem jako největší přínos vidí, že by mohl přispět obrovským množstvím zkušeností z Bruselu a jak sám říká, například s řešením strategických problémů.

"Byl by v případě úspěchu významnou posilou senátního klubu ČSSD," řekl Paroubek. Vedení strany podle něj netlačí na region, ve kterém o kandidatuře Špidly uvažují. "Jestli uspěje v primárních volbách, budu velmi rád. Je to mimořádně zkušený člověk, využijeme ho určitě už v kampani před volbami do Poslanecké sněmovny," uvedl šéf ČSSD. Pravděpodobným místem Špidlovy kandidatury by měl být volební obvod Český Krumlov, Špidla je totiž původem Jihočech.

Jenom si říkám, jestli Jiří Paroubek nepředhodil "trafiku" v podobě senátorského křesla Vladimíru Špidlovi úmyslně jenom proto, že se ho bojí. Tedy vlastně nebojí stejně tak, jak se nebojí Miloše Zemana, proti kterému vede obrovskou, masivní antikampaň. Přeci jenom není vyloučeno, že by si mohl Vladimír Špidla vyzkoušet revoluci z druhé strany. Stejnou jako když byl v roce 2004 "vyhozen" z postu předsedy ČSSD. "Vyhozen" - tedy uklizen do Bruselu a nahrazen tehdy mladým a ambiciózním Standou Grossem. Sice považuji Vladimír Špidlu za takovou "šedou myšku", více úředníka než politika, ale když jsem ho včera viděl v Interview ČT24, tak jsem si docela posteskl. Použil bych přirovnání nebe a dudy, když porovnáme Jiřího Paroubka s Vladimírem Špidlou. Tak nějak jsem si vzpomněl na větší korektnost, slušnost a hlavně neexistoval tento "třídní boj" a nenávist mezi levicí a pravicí, kterou zavedl do české politiky právě Jiří Paroubek. Spíše bych měl použít místo přirovnání nebe a dudy - peklo a ráj.

Autor: Oldřich Vachala | úterý 26.1.2010 13:27 | karma článku: 19,56 | přečteno: 1957x
  • Další články autora

Oldřich Vachala

Souboj "Titánů"

18.3.2011 v 13:38 | Karma: 18,15

Oldřich Vachala

Bigamista Rath mravokárcem

5.2.2011 v 16:49 | Karma: 30,81

Oldřich Vachala

Blanický rytíř Jirka Paroubek

12.12.2010 v 12:00 | Karma: 33,16

Oldřich Vachala

Haškovi tři svatí na Hradě

10.12.2010 v 7:30 | Karma: 20,59