Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Řekněme si na rovinu, topíme v tom peníze

Věda a výzkum jsou zaklínadlo asi jako abrakadabra. Když chce někdo vypadat pokrokově, zvolá: Musíme zvýšit výdaje na vědu a výzkum! Aniž bych zrovna toužil působit jako nějaký hurá pokrokář, také bych nebyl proti větším penězům tímhle směrem, jenom k tomu dodám jedno velké ALE…

Především zdůrazňuji, že tento text NENÍ ani náznakem PROTI výdajům na vědu, jak je tento týden coby plán na další tři roky schválila Rada pro vědu a výzkum a jak je pravděpodobně příjme i vláda coby součást rozpočtového výhledu. Posílení vládních výdajů tímto směrem jednoznačně schvaluji.

Opravdu velmi rád bych také viděl daleko větší podporu podnikatelského sektoru, zvláště průmyslu, aby právě vývoj a inovace dostaly výraznější pobídky, aby byly pro firmy působící a danící v České republice levnější. Jenže stejně dobře bych velmi rád viděl, aby ty vládní peníze směřované do vysokých škol a Akademie věd nepadaly do temných studní, jejichž dna nikdo pořádně nedohlédne.

Ono totiž platí, že na vědu a výzkum zase tak málo nedáváme. Kdybychom se chtěli poměřovat v rámci EU27, tak s našimi skoro dvěma procenty HDP (v tom je stát plus firmy plus vysoké školy), jsme samozřejmě za Německem či Rakouskem, kde to je kolem tří procent, ale oproti Slovensku či Polsku jsme na více než dvojnásobku, s přehledem porážíme také Maďarsko. A průměr EU27 je pouze kousek nad námi. Třeba v roce 2011 vynaložil stát na vědu a výzkum 1,124 miliardy eur, tehdejších 0,72 procenta HDP. A podniky utratily na tyto účely dalších 1,74 miliardy eur, čili 1,1 procenta HDP. Ve stejném roce německý stát prostřednictvím specializovaných institucí a vysokých škol dal na vědu a výzkum 0,94 svého HDP, tedy více než my, ale odstup není nekonečný. V absolutních číslech například dostaly české vysoké školy ve stejném roce skoro dvě třetiny sumy, kterou získaly vysoké školy čtyřicetimilionového Polska (622 ku 996 milionům eur).

V celkových částkách vláda navrhuje pro rok 2016 sumu 28,7 miliardy jenom „ze svého“, na rok 2017 pak už 29,2 miliardy a konečně pro rok 2018 dokonce 29,9 miliardy korun. To jsou opravdu velké peníze na takovou zemi, jako je Česká republika a oproti zmiňovanému roku 2011 je to významný růst. Přesto neustále slyšíme, že ty peníze stačí jenom na „přežívání a živoření vědy“. Zvláště o tom mluví lidé z vysokých škol.

Je čas se vědců a výzkumníků opravdu jasně zeptat, co společnost za těch skoro třicet miliard korun dostává? Co dostává od výzkumníků třeba pro lékařskou praxi, co dostává od přírodovědců nebo chemiků (bez těch dvou stále dokolečka omílaných příkladů)… Nemizí nám peníze školních grantů v podobně absurdních programech, jako bylo nedávno hojně medializované tříměsíční monitorování výskytu křečka polního na louce u Kroměříže za neuvěřitelných dva a půl milionu korun? A co humanitní obory? V naší zemi je rozhodujícím tvůrcem domácího produktu průmysl, díky němu máme klíčovou část daňových příjmů. Co dostává od vědy a výzkumu průmysl?

Nebo třeba ekonomický výzkum? Neslouží nemalá část grantových peněz jenom jako financování platů na vysokých školách chabě maskované jako „bádání“ o strategiích nebo personalistice? Každý, kdo si projde informace o vědě například na pražské Vysoké škole ekonomické, musí se chvílemi zhrozit – vedle zjevně důležitých výzkumů klíčových hospodářských dějů (namátkou insolvenčních řízení, exekucí, transakčních nákladů) je tam spousta harampádí a absurdního zkoumání dopadů ničeho na nic.

V podstatě souhlasím s Janem Švejnarem, který řekl nedávno při diskusi pořádané deníkem HN k pětadvacátému výročí konference v Kolodějích (na které byly položeny základy ekonomické reformy), že hlavní potíž české vědy je v nízké kvalitě institucionálního prostředí a jeho hanebné efektivitě. A já bych přidal ještě v morální pochybenosti a mnohdy nulové integritě. Z tohoto pohledu naším problémem není nedostatek peněz pro vědu a výzkum, ale naše schopnost směřovat je do užitečného a úspěšného výzkumu – jak základního, tak i aplikovaného. Připomínáme tak (se značnou nadsázkou) chudou zemi, ve které je humanitární pomoc z nemalé části „rozkradena“ dříve, než se dostane k těm, kterým byla poslána.

Vláda premiéra Sobotky říká, že hodlá dávat na vědu soustavně více peněz. Velmi správné rozhodnutí. Ale měla by za to chtít výsledky a transparentnost a ne, aby si někdo z miliard korun od daňových poplatníků platil absurdní výzkumy nebo ještě hůře stavěl (často i s pomocí právě těch absurdních výzkumů) nedobytná mocenská centra morální a odborné nedostatečnosti uvnitř českých vysokých škol. Pokud to snad strpí ostatní akademici, pak by měl stát využít toho, že on platí a vyžadovat tvrdě pořádek. Nemá smysl lít miliardy někam, kde nejsou dodržována pravidla.

Autor: Milan Urban | pondělí 6.4.2015 11:59 | karma článku: 7,31 | přečteno: 133x
  • Další články autora

Milan Urban

Rekonstrukce nebo dekonstrukce státu?

Nikým nevolená skupina lidí bez mandátu od voličů se s formulkami „my, a nikdo jiný, máme svatou pravdu“ snaží o prosazení jedné konkrétní podoby řady zákonů. Říkají si Rekonstrukce státu.

27.9.2017 v 8:02 | Karma: 13,53 | Přečteno: 560x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Milan Urban

Průmysl chce euro a průmysl nás živí

Průmysl nás živí. Češi nežijí z bankovního sektoru (i když někteří samozřejmě ano), nežijí ani ze služeb (i když někteří ano), ani ze zemědělství (někteří ano, ale těch je hodně málo). Asi 40 procent obyvatel země žije z průmyslu.

14.7.2017 v 8:06 | Karma: 14,10 | Přečteno: 984x | Diskuse| Ekonomika

Milan Urban

Sedm miliard. Zase montovna?

Jedním z mýtů o české ekonomice je tvrzení, že je to tady samá montovna a logistický sklad, z čehož má země velké nic a lidé hodně málo. Ano, lidé mají málo – všichni víme, jak je to s platy v České republice.

28.6.2017 v 7:51 | Karma: 18,22 | Přečteno: 1522x | Diskuse| Ekonomika

Milan Urban

Boleslav není a nebude Detroit

Každá dobrá, optimistická zpráva musí být v českém prostředí okamžitě vyvážena temnou úvahou o blízkém neštěstí. Takže když objem produkce automobilového průmyslu přesáhl jeden bilion korun, je to výrazný krok k tragédii.

15.6.2017 v 8:28 | Karma: 15,22 | Přečteno: 632x | Diskuse| Ekonomika

Milan Urban

Těžit se má, „strategické“ zásoby nemají smysl

Ta otázka se znovu objevila v souvislosti s těžbou lithia v Krušných horách. Zase máme lidi, kteří říkají: Těžba je krádež, nechme nerostné bohatství dětem. Ekonomicky je to absurdní nápad. A připomíná Státní plánovací komisi.

25.4.2017 v 10:44 | Karma: 17,13 | Přečteno: 589x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 99
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 935x
Poslanec ČSSD, předseda Podvýboru pro energetiku a místopředseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny, v letech 2003 až 2006 ministr průmyslu a obchodu.

Seznam rubrik