Není profesor jako profesor, aneb proč Jan Pirk nedostal Řád bílého lva ?

Níže uvedená úvaha se zabývá tím, proč jsou vyznamenáváni lháři, a ne skutečné celebrity svých lékařských oborů

Ve svém prvním blogu „Je česká cesta ta nejlepší ?“ jsem se zabýval tím, proč česká cesta boje proti koronaviru, reprezentovaná především profesorem Romanem Prymulou, nejlepší není.

Čísla hovoří jasně a neúprosně.

Protože jsem ale nedodal zdroje, z nichž jsem čerpal jednotlivé údaje, článek mně nebyl zveřejněn.

Protože tolik času nemám, abych zdroje vyhledával, zaslal jsem ho e - mailem jen na ministerstvo zdravotnictví.

Nyní ve svém desátém blogu si dovolím osvětlit, proč si myslím, že nadpis neklame.

Pan profesor Jan Pirk je určitě nejen pro mě skutečnou celebritou. Čtvrtstoletí vede Kardiocentrum IKEMu, udělal se svým týmem několik tisíc operací srdce, několik set úspěšných transplantací a v roce 2012 dokonce nahradil českému pacientovi srdce dvěma čerpadly. Přestože pacient nakonec zemřel po půl roce, protože se pro něj nepodařilo najít vhodného dárce, tak tato léčba posunula světovou medicínu.

Předtím tento zákrok udělali pouze američtí chirurgové, pacient však již po týdnu zemřel. Uvedené údaje ho řadí k vysoce uznávaným operatérům v Evropě.

 

Pan profesor Roman Prymula je ze svého posledního působení znám velmi dobře.

Coby ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové působil necelých sedm let, od října 2009 do června 2016. Za jeho ředitelského působení vybudované Centrum tradiční čínské medicíny fungovalo tři a půl roku, od září 2015 do konce února 2019. V ministerské funkci vydržel 38 dní.

Byl zřejmě prvním ministrem bez bezpečnostní prověrky, ale s vysokým státním vyznamenáním, které jako první polistopadový ministr obdržel jako aktivní politik.

 

V roce 2012 byl Jan Pirk také pro prezidentského kandidáta Jana Fischera předsedou jeho volebního výboru. Poté, co ale v prvním kole Fischer prohrál a nepřímo podpořil Miloše Zemana, se s Fischerem názorově rozešel, a své působení v politice zhodnotil jako velké zklamání.

 

Pan profesor Prymula nám nejprve sdělil, jak dlouho budou zavřené hranice. Tímto velmi neobratným vyjádřením poslal „do kytek“ mnoho oborů, především ve službách. Poté před velikonočními svátky povolil otevření hobbymarketů. Záběry českých spoluobčanů, které je vzaly útokem, určitě i pana prezidenta přesvědčily o tom, že celebrita světové epidemiologie první vlnu zvládla. Je třeba pokračovat v popisování jeho úspěšných kroků ? Ty vyvrcholily vyšehradskou schůzkou, po niž se hlavně řešilo, proč neměl za hluboké noci roušku.

Co tam ale pánové skutečně dělali, se veřejnost asi už nikdy nedozví.

 

Proč tedy před dvěma lety pan profesor Pirk vysoké státní vyznamenání nedostal, ačkoliv by si ho k životnímu jubileu určitě zasloužil? Není kamarád Miloše Zemana, a očividně ani Romana Prymuly! Ačkoliv byl na vyznamenání několikrát navržen, neprošel. Pikantní je, že jako český občan dostal dvě státní vyznamenání za rozvoj medicíny v Kazachstánu. Kam až budeme muset klesnout, pane prezidente ?

Autor: Karel Úlovec | neděle 1.11.2020 7:24 | karma článku: 46,53 | přečteno: 14246x
  • Další články autora

Karel Úlovec

Proč se nenechám očkovat ?

15.8.2021 v 23:10 | Karma: 33,31

Karel Úlovec

Doníku, game over !

24.12.2020 v 23:37 | Karma: 13,92