Velká válka začala právě v tento den

Proč mne napadlo psát o Josefu Švejkovi, o tomto literárním hrdinovi (nebo antihrdinovi)? Moji přátelé si občas posílají typické ladovské (spíše ladovské než Ladovy) postavičky otylého vojáka z První světové s nablblým úsměvem a vytahaným mundůrem. Je to prý vtipné.

Ano, četla jsem Haškova Švejka. Dvakrát. Ano, chápu, že ve své době to bylo originální zpracování válečného tématu, ano je to občas i vtipné a Rudolfem Hrušínským pak skvěle zahrané a protiválečné a Jaroslav Hašek byl geniální, ano… O to se nepřu. Ale jak je možné, že tolik lidí uctívá nejen román, který nejen není dokončený, nemá žádnou pointu, ba ani kompozici, srší poněkud vyčpělým a místy vulgárním humorem, věnuje se tématu, o kterém dnes už něco více vědí jen historikové, ale uctívá i tu podivnou postavičku uváleného žvanila, zloděje psů, simulanta a státem uznaného blba?

Myslím, že mnozí švejkomilové Haškův román ani nečetli, jen si udělali ikonu z Ladovy kresby, protože Josef Lada je druhým otcem Josefa Švejka, to jemu vděčíme za tu obtloustlou fyziognomii poněkud postaršího prďoly. A nechci řešit, nakolik je Švejk archetypem českého člověka, jsem si jistá, že není a ani být neměl, je to jen karikatura, vtípek založený na tom, co se stane, když se otravný dement dostane do válečné mašinerie - má stejné štěstí jako blázni, opilci či náměsíčníci. Můj dědeček v První světové válce bojoval a bylo to všechno jiné než Haškovy pivní srandičky. Ti kluci v bitvách opravdu umírali. Nevím, jak by román doopravdy skončil, ale jistá si mohu být jednou věcí, že totiž žvanivý antihrdina by prošel ohněm všech bitev bez jediného škrábnutí. A možná by po válce udělal kariéru v nějaké politické straně.

Takže ano, je to občas vtipné, stalo se to lidovým dědictvím od obrázků ve venkovských putykách až po výzdobu drahých restaurací, bylo to přeloženo do kdejakého jazyka, ale jak rozumí Švejkovi například v Japonsku? Ano, je to na svou dobu celkem zajímavé dílo, ale proč se ta psina stala vrcholem české kultury? V české literatuře znám tucet lepších autorů a dva tucty lepších románů, ale dnes už je nikdo nezná. Zajímavé je, že Švejka oblibují nejen vzdělaní a sofistikovaní umělci a kritici jako například Max Brod, ale i někteří mašíblové, kteří jsou žvanivému zloději psů docela podobní v okázalé idiocii a bezpáteřnosti. Nechápu, co tyto typy lidí spojuje, proč se tak královsky baví nad Haškovým a Ladovým dílem intelektuál i chovanec jistého ústavu. Přiznávám: Nerozumím Švejkovi.

——————————————–

Dne 28. července 1914 vyhlásilo Rakousko-Uhersko Srbsku válku. Do dějin vešla jako Velká nebo První světová válka.

——————————————————————————————

Autor: Věra Tydlitátová | středa 28.7.2010 9:00 | karma článku: 15,61 | přečteno: 1557x
  • Další články autora

Věra Tydlitátová

Válečná zranění

8.11.2022 v 10:21 | Karma: 8,60

Věra Tydlitátová

Zklamaly elity národa?

16.8.2022 v 11:16 | Karma: 19,27

Věra Tydlitátová

Po volbách

13.10.2021 v 11:33 | Karma: 19,54