Světlo proti temnotě

Historie jedné staré fotografie vypráví příběh o naději, odvaze, záchraně i o vítězství světla nad temnotou: V roce 1932 v německém městě Kielu hořela v jednom okně tato chanuková světla.

Foto: Rachel Posner

Bylo to krátce před volbami, v nichž zvítězil Adolf Hitler. Okno patřilo rodině rabína Dr. Akivy Posnera. Přes ulici jeho blízcí již viděli vyvěšené nacistické vlajky a rabínova žena Ráchel své okno vyfotografovala jako připomínku tísnivé doby. Pak napsala na zadní stranu fotografie tyto verše:

Chanuka 5692 (1932)

„Smrt Judovi“

Tak praví tato vlajka

„Juda bude žít navěky“

Odpovídají tato světla

Rabi Akiva Posner byl doktorem filozofie na Halle-Wittenberské univerzitě Martina Luthera a v letech 1924 až 1933 sloužil jako poslední rabín v Kielu. Když se po městě objevily nápisy „Židům vstup zakázán“, uveřejnil v místním tisku protestní list. Po tomto svém vystoupení byl předvolán předsedou místní pobočky NSDAP, aby se zúčastnil veřejné diskuse. Akce probíhala pod těžkou policejní ochranou a měla zastrašující charakter.

Napětí a násilí ve městě postupně sílily a rabín Akiva Posner s manželkou Ráchel a třemi dětmi opustili v roce 1933 Německo a roku 1934 přijeli do Erec Jisrael. Než opustil nacismem zasaženou zemi, přesvědčil rabi Posner mnoho svých souvěrců, aby se pokusili co nejrychleji odejít a hledat útočiště buď v Erec Jisrael, nebo v Americe.

Ještě po více než osmdesáti letech potomci Rabiho Akivy a jeho ženy Ráchel užívají při oslavě Chanuka stejný svícen, který stál na okně v Kielu a který přivezli manželé Posnerovi do Izraele. Na svátek Chanuka v roce 2009 izraelský voják Akiva Mansbach, pravnuk Rabi Akivy Posnera, zasalutoval a přednesl hebrejsky báseň, která je odkazem na Rácheliny verše z roku 1932:

V roce 5692 je menora v exilu

Stojí v okně

A vyzývá stranickou vlajku

která pořád ještě nevládne

„Judo, zemři!“ říká

A babička svými verši odpovídá:

Svým vlastním jazykem bez zoufalství:

„Tak praví vlajka,

ale naše světla odpovídají a praví:

„Juda bude žít naveky!“

V roce 5770 stojí svícen opět na okně

Hledí na vlajku státu, který vládne

Potomek Akivy pojmenovaný po pradědečkovi

Zdraví z okna a rozsvěcuje menoru

Babička vzdává nad námi díky a modlí se:

"Vykupitel přijde na Sijón bez prodlení."

Jedna stará fotografie vypráví moderní verzi příběhu svátků Chanuka. Dnes se zakončuje osmdenní přimomínání záchrany a svobody, ale i každoroční připomínání věčného světla Tóry a naděje, které svítí všem lidem po celém světě.

-
Zdroj: Yad Vashem

Artifacts in the Holocaust History Museum. Chanukah Menorah from the Home of Rabbi Akiva & Rachel Posner in Kiel, Germany

Foto: Zapůjčilo Posner Family Estate s laskavým svolením Shulamit Mansbach, Haifa, Izrael
Fotograf: Rachel Posner

--------------------

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Věra Tydlitátová | středa 4.12.2013 10:36 | karma článku: 22,61 | přečteno: 1095x
  • Další články autora

Věra Tydlitátová

Válečná zranění

8.11.2022 v 10:21 | Karma: 8,60

Věra Tydlitátová

Zklamaly elity národa?

16.8.2022 v 11:16 | Karma: 19,27

Věra Tydlitátová

Po volbách

13.10.2021 v 11:33 | Karma: 19,54