Cesta do Damašku 2 - Sladký, silný, horký čaj

V současnosti se moje oči upírají k Sýrii. Mám tam přátele, navštívila jsem tu zemi před dvěma roky. Z mnoha míst, kde jsme pobývala, nezůstal dnes kámen na kameni. Tyto texty jsou vzpomínkou na mír.

Pro Evropana v létě zvyklého na studené nápoje je trochu překvapivé, že v horkém klimatu sahají lidé po vřelých nápojích jako je káva nebo čaj. Již jsem znala zázračný účinek horkého a silného čaje, ale dlouho jsem odolávala dietetickému prokletí vrchovatých lžiček cukru. Syřan vezme docela malou skleničku, na dno nasype klidně i dvě vrchovaté lžičky cukru a pak to zalije silným čajem. A vypije to ve stavu téměř vroucím.

Pozvání na čaj nebo nabídka čaje při jakémkoliv jednání, jímž může být i koupě pytlíčku datlí, je nejzákladnějším a minimalistickým projevem pohostinnosti. A také doplněním energie během dne. V tom je to tajemství cukru. Po pár dnech jsem se již slazení nevyhýbala a po dvou sklenkách čaje jsem běhala celé kilometry po sluncem rozpálené stepi nebo ulicích Damašku.

Čaj se arabsky nazývá šaj nebo šej, takže se domluvíte i česky. Servírují ho v malých, baňatých konvičkách (vatšinou made in China), do nichž se vejde překvapivé množství nápoje. Ten se udržuje teplý třebas na plotně. Mnohdy se nalévá již oslazený a cukřenka je na stole pro labužníky, kteří by si žádali energickou bombu silnější razance. Na to je třeba dávat pozor a doporučuji čaj před slazením ochutnat. Jakmile skleničku dopijete, hostitel pokládá za samozřejmé ji ihned dolít.

Samozřejmě se zde pije i káva, někdy s kardamonem, který jí jednak dodává opravdu skvělou chuť a vůni, a jednak zvyšuje její účinky, na pobřeží se pije i maté. Tento nápoj jihoamerických indiánů přivezli do Sýrie navrátivší se emigranti z Ameriky. Stříbrné trubičky a nádobky na maté dostanete na každém trhu a v domácích potřebách.

Ale obyčejný černý čaj je lidovým nápojem rozšířeným všude. V Damašku je na každém kroku čajovna, kde se chlapi oddávají také šachům, nebo vtrhcábům a šíše, jejíž navoněný kouř doplňuje vůni nápojů. Servírování čaje je zde jednoduché, ale nepostrádá eleganci. I prosté předměty jako  drobné  skleničky, kovový podnos, konvička a cukřenka mají hezké a účelné tvary a zdobí je pouze jejich ušlechtilý materiál. Často čaj přinese malý chlapec,  bezpečně se proplétá s naloženým tácem mezi hosty jako tanečnice, usměje se, na stolek vše pokládá pečlivě a s láskou.

Pozvání na čaj jsme přijímali ochotně a nikdy jsme nelitovali, posezení s milými, příjemnými lidmi bylo krásné i navzdory jazykové bariéře.

-

———————————————-

Foto autorka:

1. Sladký, silný a horký čaj

2. Lidová čajovna v centru Damašku

3. Prodavač čaje na tržišti

——————————————————

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Věra Tydlitátová | čtvrtek 10.10.2013 10:32 | karma článku: 12,44 | přečteno: 420x
  • Další články autora

Věra Tydlitátová

Válečná zranění

8.11.2022 v 10:21 | Karma: 8,60

Věra Tydlitátová

Zklamaly elity národa?

16.8.2022 v 11:16 | Karma: 19,27

Věra Tydlitátová

Po volbách

13.10.2021 v 11:33 | Karma: 19,54