Týden slezských měst: Ocelové město v horách

Slezsko je místem velmi mladých měst. Živnou půdou jejich vzniku nebyl postupný rozvoj obchodu, řemesel a služeb, ale náhlý a prudký nárůst průmyslové výroby.

Dynamika tohoto procesu Slezsko nevratně poznamenala, mimo jiné i vznikem moderních měst.

Jedním z nejmladších měst v České republice je Třinec. Malá zemědělská obec Třinec se stala městem teprve vládním dekretem československé vlády z konce roku 1930.

Co stálo za tímto rozhodnutím?

V roce 1839 byla v oblasti nalezišť železné rudy, dostatku dřeva a vodních zdrojů v malé zemědělské obci Třinec založena huť. Její slibný rozvoj později posílila výstavba košicko-bohumínské magistrály, po které do Třince putovala ze Slovenska ruda a z Ostravy uhlí. Díky magistrále se Třinec také napojil na významná odbytiště. V malé zemědělské obci do konce 19. století vyrostl obrovský průmyslový komplex. O jeho významu svědčí mimo jiné i to, že zdejší válcovny byly na počátku 20. století jako první na světě elektrifikovány.

V roce 1930 už bylo všem jasné, že Třinec rozhodně není žádnou malou obcí, a proto získal status města.

Kulturní, vzdělávací a kongresové centrum Trisia

Dnes v tomto mladém městě žije téměř 40 000 obyvatel a jejich život je přímo ovlivněn těžkým průmyslem, ale zároveň i nádhernou přírodou. Centrum města je moderní, postavené podle zásad urbanismu. Část centra Třince vznikla v duchu sorely, další část pak později v duchu mezinárodně jednotného modernismu.

Třinec, to je obrovský průmyslový areál, tzv. Werk, a k tomu zalesněné hory. Cesta z centra Třince (306 m n. m.) na Velkou Čantoryji (995 m n. m.) měří pouhých 14 kilometrů, na horu Javorový (1032 m n. m.) 12 kilometrů a na horu Ostrý (1044 m n. m.) 13 kilometrů. Třinec je proto město průmyslu a nádherné přírody. Lidé si tady říkají gorole a rodí se do ocele s pohorkami na nohou.

Díky tomu, že je město sevřeno horami, se v Třinci udržel specifický životní styl vyrůstající z místních slezských tradic. Slezštinu tady uslyšíte všude. Mnozí gorole musí ještě stále, na rozdíl od jiných slezských oblastí, na češtinu „přepínat“ a otázkou prestiže je pro ně, přestože se jedná o značnou investici, vlastnictví gorolského kroje na míru.

Pohled na Třinec, v pozadí Werk
Třinecká sorela
Kulturní, vzdělávací a kongresové centrum Trisia
Polyfunkční dům Steelhouse
Sportovní, kulturní a kongresové centrum WERK ARENA
Werk v Třinci
Werk v Třinci
Na shledanou!

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Eva Tvrdá | čtvrtek 3.8.2017 10:55 | karma článku: 21,03 | přečteno: 991x