Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Nostalgie ano či ne?

Měl by člověk vyslyšet výzvy nostalgických vzpomínek, nebo raději zůstat jenom u nich? Správná odpověď by mohla být „jak kdy“ – ale to je rada ve stylu chytré horákyně.

Tresen.Foto Skolka Pribor Vyjít může, ale také nemusí, jak jsem zjistila minulý týden.
 
Zajásala jsem, když se připravovalo otevření slavné pražské cukrárny Myšák ve Vodičkově ulici a na vědomí bylo dáno, že obnoví tradici karamelu. To byl jeden z parádních kousků starého Myšáka: do obyčejné nízké silnostěnné lisované sklenice se dal jeden, dva nebo i tři kopečky vanilkové zmrzliny, jak jste si přáli, na něj šlehačka, posypalo se to griliášem a zalilo karamelem. Jak zmrzlina tála, vytvořila s mírně nahořklým karamelem lahodnou směs, která zůstala na dně, a jejím vybíráním po lžičkách celý požitek vyvrcholil. Karamel od Myšáka byl osvěžující pohár, dokonce i když jste si poručili kopečky tři.

Minulý týden jsem měla příležitost obnovit u Myšáka vzpomínku a resuscitovat zážitek. Přinesli mi pohár, který vážil snad půl kila. Vážně jsem se hodně snažila (neobědvala jsem!), ale nezvládla jsem ani polovinu. Hutné zmrzlina byla pekelně sladká, šlehačky byl kopec a skoro neubýval, i když jsem z něho nabírala ke každé lžičce zmrzliny. A karamel se také nějak nevyvedl. Odcházela jsem zklamaná, přeslazená a přejedená. V tomto případě jsem se rozhodně měla držet zpátky... (P.S. Karamel u Myšáka stojí 120 korun.)

A pak jsem se rozjela na dlouho odkládanou návštěvu – z nostalgie jsem si zvolila právě tuhle dobu. V cílové vesnici totiž rostou třešně a dostala jsem zprávu, že už zrají.

Jednou z milých vzpomínek na dobu raného mládí jsou výpravy na třešně. A přesně touto dobou tam malé a svrasklé bobule nabývají na objemu a jejich barva začíná magickou silou přitahovat zraky, a nejenom zraky, nenechavců. Marné byly zákazy rodičů, hromování hlídačů, varování před přejedením a případnými pády z větví. Nafouklá bříška, podezřelé nevolnosti a odřené lokty, případně něco horšího, svědčily o spáchaném hříchu. Ale nahraďte ty báječně strávené chvíle ve větvích... Musí se samozřejmě až úplně do vršku, tam jsou sice větve nejslabší, to je pravda, ale také třešně nejsladší. Žádná počítačová hra nenahradí skutečnou silnici naplněnou řvanými informacemi o tom, že na tomhle stromě jsou třešně zcela určitě lepší než na tom vedlejším – ale pro jistotu, pojďme to zkontrolovat. A tak se náš zpočátku rozptýlený houfec vesnických děcek na konci aleje scházel u posledního stromu a svorně jsme táhli domů. Vzali jsme to kolem rybníka na poslední koupel dne a vraceli se jako hodné dětičky pod křídla rodičovská. Ale stížnosti vznášené sousedy či místními zemědělci prozradily, že kuřátka nejsou tak zcela neopeřená, jak se někdy tváří.

Načasování klaplo, třešně jsou zralé a neztratily nic ze své lahodnosti. To jenom já jsem léty cosi ztratila a pasu se tentokrát jenom ze země... Ale pokud jde o množství zkonzumovaných třešní a nafouklé břicho, zůstalo vše při starém!

Souboj s výzvami nostalgie je tedy zatím nerozhodný...

Autor: Lenka Tomsová | pondělí 8.6.2009 9:46 | karma článku: 9,71 | přečteno: 518x

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Další články autora

Lenka Tomsová

Kde se vzaly vánoční pohlednice

Byl to skandál: dítě si přihýbalo ze sklenice na víno, ve které bylo – víno. Skandál by to byl i dnes, natož před 182 lety.

12.12.2025 v 7:00 | Karma: 5,89 | Přečteno: 113x | Diskuse | Cestování

Lenka Tomsová

Knedlíčky mrtvého básníka

Vypadalo to divně, ale určitě se to dalo jíst. Jinak by to přece neprodávali, že jo. Zvědavost je mocná čarodějka, koupila jsem to.

15.8.2024 v 13:54 | Karma: 10,35 | Přečteno: 322x | Diskuse | Ona

Lenka Tomsová

Neštovice ven!

V domku nedaleko hradu Berkeley v Anglii jistý zvídavý muž zbavil lidstvo prokletí jménem neštovice. Magazín Víkend MFD dnes začíná letní seriál Hrady a zámky Evropy. O hradu se v něm píše, ale neštovice s ním souvisí.

13.7.2024 v 8:00 | Karma: 25,81 | Přečteno: 1910x | Diskuse | Cestování

Lenka Tomsová

Byli jsme podezřelí. Po 11. září

Bylo osm ráno, když jsme se probrali k životu v improvizované ložnici na čtyřech kolech na odpočivném parkovišti u Ponce de Leon na mezistátní dálnici číslo 10, asi 200 kilometrů na západ od floridského hlavního města Tallahassee.

12.9.2010 v 12:03 | Karma: 19,12 | Přečteno: 1761x | Diskuse | Ostatní

Lenka Tomsová

Posel špatných zpráv

Červené pískovcové útesy s malými odlehlými plážemi na jihovýchodním výběžku Ostrova prince Edwarda vypadají mírumilovně, ale jsem si jista, že zdání klame – kdyby je neomývaly nebezpečné vody, nestál by tady maják.

12.9.2010 v 9:05 | Karma: 8,28 | Přečteno: 1124x | Diskuse | Cestování

Nejčtenější

Patří k nejjedovatějším na světě. Teď tyto houby začínají růst i v Česku

Pavučinec plyšový, smrtelně jedovatá houba.
1. června 2026  9:56

Smrtelná dávka je přibližně 30 gramů. Řeč je o muchomůrce zelené, která je nejjedovatější houbou na...

Znáte rybí hybridy? Kříženci cejna, kapra a karase v českých vodách stále překvapují

Pstruh tygrovaný je kombinací pstruha potočního  a sivena amerického.
30. května 2026  16:42

Každý rybář zná ten pocit. Splávek se potopí, prut se ohne, ryba bojuje jako kapr, ale když se...

Ze selského stavení v Sudetech udělali unikátní ubytování. Statek vstoupil do 21. století

Broumovský klasicistní statek se zrodil před téměř dvěma sty lety v oblasti...
29. května 2026  10:17

Na Broumovsku, v krajině s hlubokou pamětí a jedinečnou atmosférou bývalých Sudet, vznikl projekt,...

Do Prahy míří originál, který patří k nejcennějším předmětům světa. Znáte Britskou Guyanu?

Legendární Britská Guyana má hodnotu přes čtvrt miliardy českých korun.
1. června 2026  4:54

Začátkem září se pražský Obecní dům promění v nejstřeženější trezor v Evropě. Třetí pokračování...

Máte řidičák na traktor? V Čáslavi si můžete vyzkoušet své umění za volantem veteránů

Akce Pradědečkův traktor vždy přitáhne hodně návštěvníků.
1. června 2026  11:29

Zkuste najít kluka, který by se alespoň jednou v životě nechtěl posadit za volant traktoru. V...

Olomoucké výstaviště naposledy láká na krásu masožravých rostlin včetně českých

Olomoucké výstaviště opět láká na výstavu masožravých rostlin Živé pasti.
6. června 2026  7:02,  aktualizováno  7:02

Už jen tento víkend mají botaničtí nadšenci na to, aby si vyrazili prohlédnout výstavu stovek...

Horské svahy kolem Pradědu zachraňuje stovka ovcí, doplní je koně a skot

V okolí Petrových kamenů a Pradědu se od začátku června opět pase přibližně 100...
6. června 2026  6:32,  aktualizováno  6:32

Na jesenické svahy mezi Ovčárnou, Pradědem a Petrovými kameny se 1. června vrátilo stádo stovky...

Do supermarketu v Jihlavě mířily zájezdy. Prodával něco, co Češi ještě nikdy neviděli

První zahraniční supermarket u nás – Mana – byl otevřen v červnu 1991 v Jihlavě.
6. června 2026  6:12,  aktualizováno  6:12

Toto prvenství už Jihlavě zůstane navždy. Přesně před 35 lety, 6. června 1991, se tu otevřel první...

Kam o prázdninách ve Středočeském kraji? Desítky akcí oživí památky i města

Rusalka se odehraje u jezírka ve Vysoké u Příbramě. Přesně tam, kde svou...
6. června 2026  4:49

Prázdninové měsíce budou ve středních Čechách patřit nejenom dovolené u vody nebo objevování...

  • Počet článků 36
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1238x
Jsem celoživotně toulavá. Potuluju se na dlouhých (dlouhých!) i kratších trecích i krátkých výšlapech hlavně v Anglii, Skotsku a Walesu, občas i jinde. Celoživotní milovnice historie a hradů, nově i kostelů, kvůli architektuře a příběhům. Mám ráda moře, hory, slunce i déšť, vřes, borovice a duby. Jídlo, dorty, gin, červené víno a gumové medvídky.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.