Roviny aféry Putna

Aféra Putna skončila. Zeman mu dá profesora, ale ne osobně. Takže je všechno v pořádku? Není.

Jak přistupovat k aféře Putna? Domnívám se, že jako k události, která má několik rovin. Pokusím se je popsat a definovat co je pro mě nejdůležitější.

Jednak je tu rovina tolerance k menšinové sexuální orientaci. Tolerance k homosexuálům v Česku je extrémně vysoká, ale to, že si prezident jako objekt své zvůle vybral zrovna „buznu“ podle mě není náhoda. Nesvědčí to nic o ohrožení homosexuálů v Čechách. Spíš to svědčí o ohrožení úrovně prezidentského úřadu.

Další rovinou je míra „provinění“ pana Putny. Jak říká Ondřej Neff, když se homosexuál označí veřejně za „buznu“ tak to vyžaduje velkou dávkou sebeironie a nadhledu. Tím je Putna velmi sympatický, místo aby aktivisticky lidskoprávně hysterčil v americkém stylu. To by mě zajímalo, jestli se někdy Miloš Zeman označí za „ožralu“.

Další rovinou je akademická svoboda. Zástupci akademické obce a studenti mají pravdu, že jde o nepřípustné zasahování do jejich svobody a to přesto, že Miloš Zeman oficiálně tuto pravomoc má. Domnívám se, že tady není o čem polemizovat.

Pro mě jsou však mnohem více podstatné další roviny.

Politická rovina. Tady nejde o spor pravice a levice. Ani nejde o spor Havlistů s Hájkovci. Jde o spor těch, kteří nevyznávají západní hodnoty a těch, kteří je nevyznávají. Je smutné, že takovýto spor se stává pro Česko posledních let typickým. Spousta lidi věřilo, že jsme Západ, že tam patříme a že jsme nebo se blížíme ke standartní euroatlantické demokracii. Bohužel i tato aféra ukazuje, že je to jen zbožné přání. A podotýkám, že je mě to líto. Bohužel v Česku se stále vynořuje více lidí a směrů, kteří tyto západní hodnoty stále více nenávidí a nejraději by chtěli, abychom byli součásti východu. Proto se Zemana zastávají klidně bigotní katolíci a zároveň komunisté. Co má společného Klausova nacionalistická pravice s komunisty? Lásku k Sovětskému… promiňte k Rusku. Nejde o Putnu. Jde o Putina.

A co je na Zemanově chování tak východního? Všechno. Začněme jeho Jelcinovskou virózou. Pak je to fakt, že on nechápe, co je to procedura. Nemyslí si sice, že když je prezident, tak může všechno, ale myslel si, že když je prezident, tak to, co má dělat automaticky, tak o tom může rozhodovat a do všeho kecat. Dali jste mi moc, tak uvidíte. To je byzantský přístup. Zeman zřejmě netuší, co je to politická tradice. V baště západní demokracie Británii královna čte premiérem napsaný projev a ani ve snu by ji nenapadlo si tam k tomu přidat jakoukoliv svou myšlenku. A přesto nikdo královnu nepovažuje za stroj na čtení projevů. A to si představte, že v Británii neexistuje žádný zákon, žádná ústava, která by ji k tomu nutila. Je to dáno tradicí. Pokud nebudeme ctít tradice a nepsané zákony, tak nikdy nebudeme standartní zemí. Vzít si funkci a začít okamžitě využívat její pravomoci na doraz je stejné české buranství, jako je pohyb na hraně zákona pro větší zisk bez ohledu na nějaké morální zásady.

Vypadalo to, že si Česko buduje takové ústavní tradice, jakože prezident bude někoho slavnostně vyhlašovat nebo jmenovat. Opravdu není nutné, aby prezident jmenoval profesory, ale mělo to tomu jmenování dát takový slavnostní státní punc. To není žádný monarchistický přežitek. Mohla to být krásná Česká tradice. Bohužel přímá volba a prezident Zeman to svým buranstvím zničili. Zničilo se vše, co se tady snažil vybudovat prezident Havel, který takovou potřebu chápal. To, že se Zeman své pravomoci vzdal, není žádný důvod k radosti. Zeman měl pochopit, že prezident „je stroj na podpisy“ a že na tom není nic špatného.

A vůbec odmítat něco automaticky podepsat je prostě nesmysl. Nejen v politice a ústavních záležitostech platí automaticky podpis. Jak říkal někdo, když se pravomoc přenese na ministra školství, ten by taky mohl říct, že není stroj na podpisy. Tak to dáme na náměstka, ale co když ani on nechce být stroj na podpisy? To nemá logiku.

Přímo do očí bijící je, že si Zeman myslí, že to, že někdo stojí s nějakým transparentem na nějaké akci, má vliv na to, jestli má být profesor nebo ne. Profesura se přece řídí nějakými jasnými pravidly a souvisí s odborností toho člověka a ne s jeho postoji nebo účasti na veřejných akcích.

Z těchto důvodů mi celá aféra připadá jako tragické memento, i když jakoby byla elegantně vyřešena. Nebylo vyřešeno nic. Východoevropské buranství se opět projevilo a nezbývá než se děsit, kdy se projeví znova. A nejen u prezidenta.

A nakonec jsem si ponechal pro mě tu nejpodstatnější rovinu. Říkáte si, že se vás to netýká, ani ten východ západ, že to váš život neovlivní. Já se domnívám, že právě takovéto věci ovlivňují všední život opravdu hodně.

Mluvím o tom, že existuje velmi silné podezření hraničící s jistotou, že Zeman Putnu prostě nemá rád a myslím, že se tím nijak netají. A to je důvod proč „to nepodepsal“. A rozhodovat o kariéře člověka „protože můžu“ a zarazit jeho postup „protože ho nemám rád“ a ne na základě toho, že by objektivně vyšší kariérní příčky nebyl hoden, je tak tak typicky české. Tak typicky východní.

Mluvím o tom, že jsme v podstatě národ malých diktátůrků. Jakmile se dostaneme k moci, okamžitě ji začínáme využívat k vyřízení si to s lidmi, které nemáme rádi, nebo aby nám nebyl sympatičtí nebo se chovali jinak, než si vymyslíme, že by se chovat měli. Ruku na srdce vážení čtenáři, kdo z vás se s tím nesetkal? Stačí úplně malá dávka moci, aby se průměrný Čech změnil. Stačí taková funkce, jako je správce chatu nebo řidič autobusu nebo pořadatel nějaké akce. Asi už víte, o čem mluvím. A ruku na srdce vážení Češi, jak to vypadá ve vaší firmě? Opravdu nemáte v práci člověka, který když byl povýšen okamžitě nebo později začal protěžovat své kamarády nebo spíš lidi, kteří mu lezou někam a šikanovat lidi, kteří mu nejsou sympatičtí nebo mu do těch míst prostě nelezou? Opravdu máte pocit, že se ve vaší práci rozhodují schopnosti a výkony a ne to jak, jste se zalíbili šéfovi? Pokud ano, tak vám gratuluju, ale ze svých osobních zkušeností se domnívám, že takových firem v Česku moc není.

Jsem smutný, že v naší zemi se lidé takto chovají a jsem zděšen, když se podobně chová prezident. Prezident je přece ten nejvyšší šéf a měl by jít všem ostatním šéfům příkladem. Takovéto chování, takový příklad má přece devastující dopad na chování ostatních lidí. Snažte se nevyčuhovat, snažte se nikoho ničím nenaštvat, abyste se nedostali do situace jako Martin C. Putna. Naopak snažte se být co nejvíce servilní nebo nenápadní a budete odměnění krásnými teplými místečky, jako dva nejslavnější čeští podlézači, dvojka Hájek-Jákl. 

Takhle tu demokracii opravdu nevybudujeme a národ, který nemá odvahu, nemá perspektivu. To podlézání a nevyčuhování…V čem se to liší od toho za normalizace? Jen tím, že to nevyžaduje stát. Zatím.

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tomasz Peszynski | pátek 24.5.2013 18:51 | karma článku: 21,28 | přečteno: 1085x
  • Další články autora

Tomasz Peszynski

Také končím na Idnes

1.6.2017 v 11:00 | Karma: 25,85

Tomasz Peszynski

Svět na Trumpolíně (3)

20.3.2017 v 16:00 | Karma: 12,08

Tomasz Peszynski

Česko ignoruje Evropu

20.3.2017 v 10:00 | Karma: 22,77