Kyjevský Majdan – 2 roky poté

V těchto dnech si připomínáme druhé výročí od krvavého vyvrcholení ukrajinské revoluce, jejímž centrem byl kyjevský Majdan. Je důležité to připomínat a mluvit o tom. Jednalo se totiž bezesporu o dějinnou událost.

Ukrajinci – nejen oni, ale i všichni svobodymilovní Evropané – si v těchto dnech připomínají dny, kdy krvavě vyvrcholila ukrajinská revoluce, často označovaná jako Majdan podle místa, kde bylo její centrum. Kyjevský Majdan začal v listopadu 2013 a vyvrcholil v únoru 2014. Tyto únorové dny se často připomínají také jako vzpomínka na „Nebeskou setninu.“

Nebeskou setninou Ukrajinci nazývají více než 100 lidí, kteří byli povražděni ozbrojenci bývalého prezidenta Janukoviče, jenž je za podpory Ruska vyslal k potlačení onoho Majdanu.

Kyjevský Majdan je bezesporu dějinnou událostí. Podobně jako u jiných dějinných událostí, její historičnost tkví v tom, co po ní následovalo. Nebýt oné reakce, byl by snad Majdan dějinnou událostí Ukrajiny, jejíž obyvatelstvo se rozhodlo ukončit nedemokratický, zkorumpovaný režim, který je zradil a místo slibovaného příklonu k Západu se rozhodl posunout tuto zemi do „ruského světa“.

Jenže Majdan už dávno nemá význam jen pro Ukrajinu. Má význam pro Evropu i celý svět.

O významu Majdanu pro nás, Západoevropany, se zmíním příště. Jaký je však význam Majdanu pro světové dějiny?

Tato událost se stala světovou, dějinotvornou, v důsledku reakce ruského prezidenta Putina na ni. Majdan totiž Putinovi nejen zkřížil plány, ale v plné nahotě je odhalil. Před Majdanem šel Putin tvrdě za svým, což odkazuje případ Čečenska nebo Gruzie, ale stále se vyhýbal drsné konfrontaci se Západem. Ukrajinskou revoluci Putin pochopil jako hozenou rukavici, přestal skrývat své cíle a úmysly a přestal si brát servítky. Majdan byl počátkem hybridní války Ruska proti Západu. Majdan byl počátkem studené války 2.0.

I dnešní migrační krize by vypadala jinak, nebýt destruktivního působení Ruska. Ruská propaganda podporuje protiuprchlické hoaxy a šíření nenávisti jak může, například v případě údajně znásilněné ruské dívky v Německu. Ruskými penězi jsou financovány populistické xenofobní strany. A ruské bomby teď již přímo vyhánějí uprchlíky ze Sýrie. Minulý měsíc se Rusko stalo větším zabijákem v Sýrii než ISIS.

Nemluvě o tom, že xenofobně populistické strany podporují Rusko a naopak proruští aktivisté podporují xenofobní populismus.

Ruská hybridní válka a uprchlická krize na sebe navazují a způsobují silnou krizi Západu. Jsou jeho ohrožením. A nemůže být náhoda, že obě tato ohrožení nastala poté, co Ukrajinci vrazili Putinovi majdanský políček.

Proto je Majdan nejen součástí dějin Ukrajiny, ale i celého světa, a je jednoznačným začátkem Druhé studené války. Dlužno ovšem podotknout, že Majdan je začátkem, nikoliv viníkem. Tím je jednoznačně Putin a jeho konání po Majdanu.

Výročí, kterého jsme právě svědky, je tudíž velmi důležité a je třeba si je připomínat. Proto hodlám připravit několik textů, které budou označeny heslem „Nebeská setnina“, právě na toto téma.

Autor: Tomasz Peszynski | neděle 21.2.2016 10:00 | karma článku: 18,64 | přečteno: 1431x
  • Další články autora

Tomasz Peszynski

Také končím na Idnes

1.6.2017 v 11:00 | Karma: 25,85

Tomasz Peszynski

Svět na Trumpolíně (3)

20.3.2017 v 16:00 | Karma: 12,08

Tomasz Peszynski

Česko ignoruje Evropu

20.3.2017 v 10:00 | Karma: 22,77